Zatrudnienie terminowe i jego zalety

Świat męczy się aktualnie z wielkimi problemami gospodarczymi. Każda firma zbiera oszczędności, aby chociaż przeciętnie funkcjonować na rynku. Przede wszystkim oszczędności szuka się poprzez regulowanie zatrudnienia tzn. normowanie ilości stanowisk, wysokości wynagrodzenia, wypłat dodatków oraz rodzaju zatrudnienia.

W chwili przyjęcia nowy pracownik podpisuje konkretną umowę, która będzie w odpowiedni sposób dostosowywała prawa i powinności zatrudnionego. Według Kodeksu Pracy przedsiębiorca może zasugerować kandydatowi różne typy umów. Szczególnie umowę o pracę (jako najlepszą z możliwych) oraz pozostałe na czas ustalony, to znaczy:

= umowę zlecenie,

= umowę o dzieło,

= umowę na czas próbny,

= umowę na czas określony,

= umowę na zastępstwo,

= umowę kontraktową.

Umowy czasowe są bardzo korzystne dla samego pracodawcy, ponieważ umożliwiają redukcję kosztów zatrudnienia. Przede wszystkim wtedy, gdy firma prosperuje dobrze jedynie w sezonie. Pozwala to zatrudniać więcej osób w czasach szczytu i ucinać liczbę etatów w okresie trudniejszym. Poza tym przełożony może zlecać konkretne zadania do zrobienia, na przykład sprzątanie pomieszczeń biurowych trzy razy w tygodniu (nie trzeba przyjmować sprzątaczki na etat). Tego typu rozwiązania ułatwiają unikanie zbędnego wydawania pieniędzy.

W przypadku umów okresowych, to znaczy od początku znany jest konkretny okres pracy, na przykład umowa na czas określony czyli dwa miesiące. Jest to doskonałe rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą wiedzieć z kim mają do czynienia. W ciągu tych miesięcy mogą sprawdzić i przetestować zatrudnionego, wypróbować i orzec czy przyniesie korzyści dla całego przedsiębiorstwa. Jeśli nie, umowa ulega rozwiązaniu po ustalonych miesiącach.

Od czasu do czasu przedsiębiorcy wykorzystują kruczki prawne i starają się zatrudniać tylko na umowy czasowe, głównie osoby młode, bez doświadczenia, które nie mają wiedzy na temat zasad rządzących na rynku pracy. Zwykle sugerują umowy zlecenie i chcą ciągle je przedłużać. Jest to niezgodne z prawem, ponieważ ciągłe przedłużanie może sugerować chęć wykorzystania podwładnego.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?
Next Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Jak wyglądają praktyki studenckie?

Praktycznie każda osoba, która zdecydowała się na studiowanie zdaje sobie sprawę, że musi odbyć specjalne praktyki studenckie. Stanowią one przygotowanie do aktywności zawodowej oraz są wstępnymi doświadczeniami w rozwoju kariery.

Prawo pracy 0 Comments

Kto uzyska dłuższy urlop wypoczynkowy?

W zgodzie z ustaleniami Kodeksu pracy urlop wypoczynkowy przyznawany jest po dopełnieniu kilku istotnych warunków. Okazuje się, że istnieją uprzywilejowane grupy pracowników, które dostaję więcej dni wolnych od pracy. Kiedy

Prawo pracy 0 Comments

Co jest naruszeniem zasad dobrego traktowania przy zatrudnieniu?

Kilka lat temu w nowelizacji Kodeksu pracy ustawodawca poszerzył regulacje dotyczące dyskryminacji oraz wprowadził regulacje, które przewidują grzywny za ich naruszenie. Zachowania pracodawcy, które kwalifikują się, jako naruszenie równego traktowania

Pracodawcy rzadko korzystają z możliwości zawierania umów terminowych na dłużej niż 33 miesiące

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony, a okres ich trwania nie może przekraczać 33 miesięcy. W obiektywnie uzasadnionych przypadkach są jednak możliwe odstępstwa od

Prawo pracy 0 Comments

Jaki mandat może wypisać inspektor pracy?

Najważniejszym zadaniem inspektora pracy jest kontrolowanie przedsiębiorstwa pod kątem zachowania zasad BHP oraz przestrzegania prawa pracy. Inspekcja prowadzona jest losowo lub na podstawie zgłoszenia. Jakie kary grożą niepokornym właścicielom firm?

Prawo pracy 0 Comments

Pracownikowi przysługują dni wolne na znalezienie nowej pracy

Sytuacja pracownika, który ma na utrzymaniu członków rodziny i otrzymuje wypowiedzenie z dotychczasowej pracy, ulega znacznemu pogorszeniu. Z tego powodu przepisy prawa pracy regulują prawo do dni wolnych na poszukiwanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź