Kiedy tworzymy grupy związkowe?

Kiedy tworzymy grupy związkowe?

Budowanie organizacji związkowych przez pracowników i pracodawców to prawne przedsięwzięcie opisane w Kodeksie Pracy. Do tego typu grup zalicza się powszechne związki zawodowe.

Aktywność w ramach tego typu stowarzyszeń nie określa spełnienia wygórowanych wymagań. Bazowym celem takich zjednoczeń jest ochrona praw i obowiązków poszczególnych grup zawodowych. W tej sprawie istotne jest to, iż związek zawodowy funkcjonuje bez przymusu i nie jest konieczne uzyskanie aprobaty przedsiębiorcy.

Kadra to jeden z ważniejszych elementów każdego miejsca pracy. Spokój i satysfakcja wśród podwładnych jest wskazana dla rentowności wykonywanych przez nich zadań. Dobrym objawem jest tworzenie w miejscach pracy stowarzyszeń pracowniczych, które przedstawiają swoje zdanie i nowelizacje, by współpraca w określonym obszarze była korzystna dla ogólnych zainteresowanych.

Prawo determinuje szczególnie na pracodawców, by nie uniemożliwiali oni funkcjonowania takich jednostek. Ponieważ każdy pracobiorca ma prawo do bycia członkiem stowarzyszenia zawodowego, przełożony nie ma podstaw go ograniczać i przyznawać, jakie kol wiek kary z tego powodu.

Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net

Previous Za co płacimy korzystając z karty kredytowej?
Next Jakie elementy powinien zawierać biznesplan?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Jak wygląda umowa o dzieło?

Obecnie w kraju istnieje przynajmniej kilka metod zawierania współpracy. Wśród wielu dostępnych dużym zainteresowaniem cieszy się umowa o dzieło, która dość często wygrywa z etatem na podstawie umowy o pracę.

Prawo pracy 0 Comments

Kiedy porozumienie jest umową o pracę?

W Polsce popularne są różne rodzaje zatrudniania pracowników do pracy. Umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Czasami pracodawcy łączą zalety tych umów, dlatego o typie porozumienia decyduje

Prawo pracy 0 Comments

Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?

Urlop macierzyński, a następnie także wychowawczy, to uprawnienia dla pracownicy, która urodziła dziecko (w przypadku urlopu wychowawczego również także mężczyzna). Powodem przyznania takich urlopów jest przymus opieki nad niedawno narodzonym

Prawo pracy 0 Comments

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Według polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. Dlatego też przełożony nie jest upoważniony do wysłania podwładnego na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może odwołać się od takiej decyzji, ponieważ jest ona

Prawo pracy 0 Comments

Ile godzin mogą pracować osoby niepełnosprawne?

W Kodeksie Pracy wyszczególnione są regulacje w zakresie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą oni uczestniczyć w rynku pracy. Zgodnie z normami prawnymi czas pracy osób niepełnosprawnych nie może

Prawo pracy 0 Comments

Polska deleguje do pracy za granicą najwięcej pracowników w UE

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź