Jakie elementy świadczą o dyskryminacji przy poszukiwaniu pracy?
Normy prawa pracy zabraniają jakichkolwiek zachowań świadczących o dyskryminacji. To zjawisko może pojawić się już na etapie rekrutacji. Pracodawca, który dopuści do naruszenia poniesie odpowiedzialność i zapłaci karę.
W zakresie nawiązania i realizowania stosunku pracy pracownicy powinni być traktowani równo bez względu na wiek, płeć, sprawność fizyczną, wyznanie, kolor skóry, narodowość, przekonania polityczne, pochodzenia etniczne i orientację seksualną.
Coraz częściej niestety możemy spotkać się z przejawami dyskryminacji już na samym początku szukania pracy. Wymogi zamieszczane w ofertach pracy często dotyczą wieku oraz sprawności. Niekiedy wskazywana jest także granica wieku, preferowana płeć czy wymagania w zakresie wyglądu zewnętrznego. Jest to niezgodne z przepisami prawa, ponieważ w ofertach pracy nie mogą być zamieszczone takie elementy, chyba że publikujący ofertę jest w stanie obiektywnie wytłumaczyć, że na danym stanowisku może pracować tylko przedstawiony w ogłoszeniu typ osoby. Podczas rozmowy rekrutacyjnej również możemy spotkać się z dyskryminacją w postaci zadawania pytań wykraczających poza dozwolone granice.
Zgodnie z Kodeksem pracy osoba, wobec której zostały naruszone zasady równego traktowania w zatrudnieniu mogą ubiegać się o odszkodowania, którego wartość nie będzie mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Jego wartość zależy od poziomu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
Joanna Walerowicz
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Czym charakteryzuje się stanowisko menadżera kooperacyjnego?
W ostatnim czasie wiele dużych firm i profesjonalnych korporacji próbuje znaleźć metodę rozwoju, która zagwarantuje zyski i wpłynie na wyniki sprzedażowe. Chodzi przede wszystkim o świadome zarządzanie podwładnymi i zdobywanie
Kto będzie płacił za funkcjonowanie Rzecznika Praw Przedsiębiorcy?
Z powszechnych ankiet wynika, iż ponad 70% krajowych biznesmenów chciałoby, aby w Polsce działał Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Specjalista taki miałby likwidować problemy biznesmenów z państwem oraz oferować im swoją pomoc
Kiedy zawiesić działalność gospodarczą?
Każdy przedsiębiorca, który założył własna firmę może zdecydować się na zawieszenie działalności. Musi jednak pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach podczas podejmowania decyzji. Co musi wiedzieć właściciel zanim zawiesi działanie przedsiębiorstwa?
Kiedy dochodzi do zwolnienia monitorowanego?
Każdy pracodawca chce odnosić sukcesy biznesowe oraz przyjmować wykwalifikowanych i mądrych pracowników. Niestety problemy gospodarcze na świecie sprawiają, że trudno o stabilną i pewną sytuację. Niejednokrotnie konieczne jest wręczenie zwolnień
Na czym polega urlop szkoleniowy?
W dzisiejszych czasach profesjonalne firmy i światowe przedsiębiorstwa poszukują zdolnych i wykształconych pracowników. Wraz ze zmianami technologii niezbędne są warsztaty i kursy doskonalące, które rozszerzą kompetencje i przyniosą nadprogramową wiedzę.
Co to jest działalność koncesjonowana?
Aktualnie, szczególnie w branży handlowo-usługowej, do kierowania działalnością trzeba zdobyć koncesję. Zwykle wystarczy złożyć wniosek do właściwej instytucji państwowej z prośbą o przyznanie zgody, na przykład na dystrybucję napojów wysokoprocentowych.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!