Zobacz więcej! Wybieramy kamery do monitoringu
By mieć oko na całe biuro nie musimy spędzać w nim 24 godzin na dobę. Tam, gdzie nas nie ma, w tym zadaniu wyręczą nas kamery, będące ważną częścią firmowych systemów bezpieczeństwa. Ich instalacja i konfiguracja jest prosta pod warunkiem że wiemy, jaki model spełnia nasze oczekiwania
Cyfrowa czy analogowa?
Kamery do monitoringu biurowego dzielą się na cyfrowe i analogowe. Bardziej od konkretnych parametrów i różnic interesuje nas to, w jakich warunkach sprawdzą się najlepiej. Kamery cyfrowe, czyli IP, charakteryzują się dużą szczegółowością obrazu, dzięki czemu dobrze rozpoznają twarze i przedmioty, na przykład numery rejestracyjne samochodów.
Kamery analogowe ustępują modelom IP pod względem jakości obrazu, jednak przewyższają je w przynajmniej jednym aspekcie – są w stanie rejestrować obraz dobrej jakości również w ciemności.
Wspomniane parametry determinuje rodzaj przetwornika. W kamerach IP najczęściej instalowany jest CMOS o wysokich parametrach, gwarantujących dobrą ostrość obrazu i odwzorowanie kolorów, jednak kiepską pracę nocną. Te umożliwia przetwornik CCD, zazwyczaj występujący w kamerach analogowych.
Mały czy duży kąt widzenia?
Tu zasada jest prosta – im większy kąt, tym mniejsza ostrość i szczegółowość obrazu, więc wybór to przede wszystkim kwestia potrzeb. Jeśli zależy nam, by oko kamery skupiało się na jednym punkcie, na przykład sklepowej kasie, kąt widzenia może być niewielki. Jeśli natomiast chcemy, by objęła całe pomieszczenie, lepiej szukać tych łączących szeroki kąt ze stosunkowo wysoką rozdzielczością. Dzięki temu zamiast instalacji kilku kamer, możemy zamontować dwie lub nawet jedną o zbliżonej skuteczności,.
Z przewodem czy bez?
Kamery bezprzewodowe są bardzo wygodne, ponieważ można je instalować niemal wszędzie. Obraz jest przekazywany do sieci za pośrednictwem sieci Wi-Fi, dzięki czemu odbierzemy go z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli jednak doświadczymy problemów z przesyłem, zaleta może okazać się wadą, ponieważ wadliwa sieć uniemożliwi podgląd widoku z kamery.
Kamery przewodowe maja ograniczone możliwości montażu, ale są znacznie mniej zawodne i dają większą gwarancję ciągłości i dobrej jakości obrazu.
Widoczna czy dyskretna?
Wybór kamery zależy również od tego, gdzie ma się znajdować i czy chcemy, by podglądane osoby były tego świadome. Najchętniej wybierane są kamery kompaktowe, które nie pozostawiają wątpliwości co do tego, w którą stronę skierowany jest obiektyw. Bardziej dyskretne są kamery kopułowe, które nie pozwalają zobaczyć, gdzie w danym momencie kieruje się oko obiektywu. Kamery obrotowe, zgodnie z nazwą, dają bardzo szeroki kąt widzenia, dzięki czemu zamiast instalacji kilku urządzeń w różnych częściach pomieszczenia, wystarczy nam jedna. Osobną kategorią są kamery z promiennikiem IR, czyli z funkcją podczerwieni, umożliwiające zapis obrazu nawet w całkowitej ciemności.
Do pracy w środku czy na zewnątrz?
Kamery do użytku zewnętrznego muszą mieć nie tylko dobre parametry, ale też trwałą obudowę, odporną na wilgoć i pył. W przypadku kamer IP wyróżniamy 6 poziomów pyłoszczelności oraz 8 wodoszczelności, przy czym im są wyższe, tym bardziej wytrzymała jest kamera. Ich wartość jest zapisywana cyframi umieszczonymi obok siebie. Przykładowo, kamera IP00 nie jest chroniona ani przed wodą, ani przed pyłem, model IP28 chroni przed wniknięciem obiektów o średnicy 12 mm i potrafi pracować w trakcie długiego zanurzenia, natomiast kamera IP61 nie dopuszcza do środka żadnych pyłów, ale jest chroniona tylko przez kapiącą wodą. W polskich realiach pogodowych wskazana jest wysoka ochrona zarówno przed wodą, jak i pyłem.
Parametry dodatkowe
Wśród dodatkowych funkcji kamer znajduje się detekcja ruchu, dzięki której dowiemy się, czy w pomieszczeniu przebywa ktoś niepowołany. Najbardziej zaawansowane modele w takim wypadku przesyłają powiadomienie mailem, sms-em lub mms-em, by umożliwić jak najszybszą reakcję. Detekcja ruchu na zasadzie termowizji umożliwia dostrzeżenie intruza po ciemku nawet z kilkuset metrów, więc przydaje się szczególnie w kamerach zewnętrznych, których zadaniem jest kontrola dużego i zróżnicowanego terenu. Przed zakupem warto również wziąć pod uwagę, czy obraz będzie monitorowany na bieżąco, czy też zależy nam na tym, by go dokumentować. W drugim wypadku warto zainwestować w kamerę z kartą SD, na której zapisywany będzie obraz. Ceny kamer do monitoringu zaczynają się od kilkuset złotych, a koszt zakupu modeli najbardziej zaawansowanych liczy się w tysiącach.
Kamery do monitoringu w zestawie z czujkami alarmowymi to ochrona, przez którą nie przemknie żaden intruz.
Może to Ci się spodoba
Start-upy mogą liczyć na coraz większe wsparcie finansowe
W Polsce działa ok. 2,7 tys. start-upów. Zdecydowana większość z nich, bo aż 73 proc., znajduje się na jednym z dwóch środkowych etapów rozwoju. Tylko 15 proc. jest na etapie ekspansji rynkowej. Liczba
Ubezpieczenie należności a ryzyko polityczne
Po raz pierwszy w Polsce temat ryzyka politycznego szeroko pojawił się w mediach w 2014 roku, po ataku na Donbas i po aneksji przez Rosję Krymu. Dla około 12 tys.
Alfabet rynku nieruchomości wtórnych, czyli co nas czeka w 2015 roku
Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości komentują najważniejsze wydarzenia i zjawiska na rynku nieruchomości w 2015 roku. Sprawdzają jak na rynek wtórny wpłyną nowe warunki kredytowania mieszkań? I jak zareaguje branża
O zmianie pracy myśli rekordowo mało Polaków. Nowej posady poszukują głównie przez znajomych i internet
Niecałe 18 proc. Polaków zastanawia się nad zmianą miejsca pracy – wynika z badania Work Service. To rekordowo niski odsetek, co świadczy o tym, że rośnie satysfakcja pracowników. Jeśli już szukamy zatrudnienia,
Konieczna likwidacja barier dla rozwoju europejskiego lotnictwa. Bez tego UE może przegrać z konkurentami z Azji
Strategia lotnicza dla Europy musi być oparta na likwidacji wszelkich barier rozwojowych i jak najszerszym wspólnym zarządzaniu, inaczej unijne niebo może przegrać rywalizację z dynamicznie rosnącymi rynkami azjatyckimi – ocenia Adrian Furgalski z ZDG
Jak działają firmy pozabankowe udzielające pożyczek i co oferują swoim klientom
Wszyscy wiemy, jak działają banki i jakie produkty i usługi oferują swoim klientom. Działanie firm pozabankowych udzielających pożyczek dla wielu konsumentów jest jeszcze niejasne i klienci mylą je często z
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!