Złoty poddał się przecenie na rynku walut wschodzących

Złoty poddał się przecenie na rynku walut wschodzących

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań po wczorajszej podwyższonej zmienności. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2006 PLN za euro, 3,0752 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4296 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu zanotowały drugą mocno wzrostową sesję osiągając poziom 4,481% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na parach związanych z polską walutą przyniosło kolejną próbę osłabienia złotego. Z okolic 4,23 PLN za euro złoty wygenerował jednak korektę, która przypisać należy chwilowej poprawie sentymentu wokół większości walut rynków wschodzących. Stało się tak za sprawą CBRT (Bank Centralny Turcji), który na nadzwyczajnym, dzisiejszym posiedzeniu najprawdopodobniej podwyższy stopy overnight w celu przeciwdziałania spadkowi wyceny tamtejszej liry. Nie zmienia to jednak faktu, iż złoty znalazł się ponownie na kanwie nastrojów związanych z walutami rynków wschodzących, stąd kolejne miesiące mogą upłynąć po znakiem słabości krajowej waluty. Wyraźnego umocnienia spodziewam się dopiero w drugiej połowie br., gdy nerwowość związana z ograniczaniem programu QE przez FED ulegnie zmniejszeniu, a większe znaczenie będą odgrywać lokalne czynniki m.in. w postaci potencjalnego rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Warto jednak śledzić odczyty z dwóch krajów: USA i Turcji. W pierwszym przypadku seria figur w godzinach popołudniowych będzie najprawdopodobniej wydarzeniem dnia na eurodolarze. W drugim przypadku zakładać należy, że decyzja CBRT znajdzie swoje odzwierciedlanie nie tylko na wycenie liry (TRY), ale również na większości walut emerging markets, stąd spodziewam się ewentualnej reakcji również na złotym.

Z rynkowego punktu widoczne jest, iż powyżej zakresu 4,21-4,22 PLN za euro przeważają gracze nabywający złotego, niemniej presja podażowa zostaje utrzymana. Co ciekawe względnie stabilny pozostaje amerykański dolar przez co para USD/PLN tkwi w zakresie konsolidacji z 3,0485-3,0768 PLN. W przypadku zestawienia CHF/PLN analogiczną barierę (jak w przypadku EUR/PLN) stanowi zakres 3,4337 PLN. Podobnie jak wczoraj początek handlu powinien przynieść lekkie umocnienie złotego, a kolejne godziny zależeć będą najprawdopodobniej od reakcji rynków na decyzję CBRT.

 

Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ

Previous Co zrobić z pracownikiem, u którego wykryto chorobę zawodową?
Next Czas na inwestycje w zegarki?

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz PLN: Złoty i obligacje w defensywie

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi niewielkie zmiany w wycenie polskiej waluty. Złoty kwotowany jest przez rynek następująco: 4,1805 PLN za euro, 3,1146 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4343

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji notowań złotego po wczorajszym dynamicznym spadku wyceny polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,3040 PLN za euro, 3,2730 PLN

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – potężna wyprzedaż na Wall Street

Chyba każdy inwestor chciałby już zapomnieć o wczorajszym dniu. Mowa tu oczywiście o gigantycznej wyprzedaży akcji na Wall Street, gdzie główne indeksy straciły ponad 2%. Wobec takiego obrotu spraw straciły

Komentarze rynkowe 0 Comments

Złoty mocniejszy przed decyzją RPP

Złoty zyskał wyraźnie wobec najważniejszych walut osiągając docelowy poziom korekcyjnego umocnienia do w relacji do euro (4,20). Obecnie polska waluta powinna wejść w fazę konsolidacji lub ponownie lekko się umocnić.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Majowy wzrost cen soi • Prawdopodobna kontynuacja zwyżki • Indonezyjska kopalnia miedzi zamknięta na 2 miesiące? Piątkowa sesja na rynkach towarowych odznaczyła się przewagą strony podażowej.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – PBOC rozdaje karty

Ostatnie dni były wyjątkowe łaskawe dla inwestorów giełdowych. Piątkowa wypowiedź Mario Draghiego, w trakcie której zasugerował gotowość do dalszych działań ze strony EBC, a także obniżka stóp procentowych przez Ludowy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź