Złoty konsoliduje, lekka realizacja zysków na długu

Złoty konsoliduje, lekka realizacja zysków na długu

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1883 PLN za euro, 3,0546 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4256 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły i wynoszą obecnie 3,799% w przypadku papierów 10-letnich.

Początek nowego tygodnia nie przyniósł znaczącej zmiany wyceny polskich aktywów na rynku. Złoty konsolidował blisko otwarcia, podczas gdy część graczy na rynku długu zdecydowała się na lekką realizację zysków. Od początku maja dług (10YT) zyskał już 20 pb. (od początku roku ponad 55pb.) stąd naturalnym jest, iż część inwestorów zaksięgowała zyski. Krajowe dane potwierdziły kontynuację poprawy sytuacji na rynku pracy (0,7%), równocześnie wskazując na lekki spadek dynamiki (3,8%) w zakresie wynagrodzeń. Zgodnie z założeniami wskazania te nie znalazły mocniejszego odbicia na rynku. Głównym rynkowym „tematem” w ciągu ostatni kilkunastu sesji są spekulacje nt. możliwego poluzowania polityki monetarnej przez EBC w trakcie czerwcowego posiedzenia. Dodatkowo w trakcie wczorajszej sesji Y. Mersch (EBC) powiedział, że prawdopodobieństwo, że na czerwcowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny (ECB) podejmie działania, by zapobiec niskiej inflacji w strefie euro znacząco wzrosło. Rynek powoli zaczyna wiec dyskontować ewentualne obniżenie stóp procentowych do ujemnych wartości. Dodatkowo w dalszym ciągu mówi się o potencjalnym programie lokalnego QE w Strefie Euro. Generalnie jakiekolwiek poluzowanie polityki przez EBC powinno spotkać się z pozytywną reakcją na złotym i wygenerowaniu próby umocnienia bardziej ryzykownych walut na rynku.

W trakcie dzisiejszego handlu GUS opublikuje dane dot. produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w kwietniu. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 5,0% r/r w zakresie produkcji przemysłowej. Inwestorzy zakładają spadek dynamiki z uwagi na obniżenie wzrostu w sekcjach powiązanych z eksportem, przy jednoczesnym podtrzymaniu pozytywnego trendu w tych powiązanych z budownictwem.

Z rynkowego punktu widzenia mocniejsze otwarcie tygodnia na złotym zostało utrzymane, choć podjęta została próba do zakresów z piątku. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się kontynuacja konsolidacji z lekkim wskazaniem na umocnienie polskiej waluty w przypadku odreagowania na szerokim rynku.

1
2
3

 

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Previous Przegląd poranny 20 maja
Next Poranny komentarz giełdowy – fuzje i przejęcia

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – początek tygodnia w wybornych nastrojach

Już na dzień dobry kontrakt na WIG20 pokonuje barierę w postaci oporu 2460-2465 pkt., otwierając sobie drogę do tegorocznych maksimów. Warszawski parkiet wreszcie wykorzystuje sprzyjające okoliczności kreowane przez zagraniczne giełdy.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Jen na poziomie 117, Abe szykuje się do działania

Euro (EUR) jest notowane pomiędzy poziomem 1.2413 a poziomem 1.2485 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta oczekuje na publikację wskaźnika aktywności sektora wytwórczego PMI w Strefie Euro. Dane

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rosyjska gospodarka popada w recesję

Zapaść gospodarcza w Rosji powoli staje się rzeczywistością – uznawaną nawet przez Kreml. Obniżenie prognozowanego wzrostu PKB z poziomu 1.2 proc. do -0.8 proc w pierwszym kwartale 2015 roku, jest

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz surowcowy

W piątek uwagę inwestorów przyciągnęło spotkanie przedstawicieli krajów zrzeszonych w OPEC, które odbyło się w Wiedniu. Nie przyniosło ono jednak niespodzianek: już po raz trzeci z rzędu kartel utrzymał swój

Komentarze rynkowe 0 Comments

Szczyt blefowania o wysoką stawkę

Przed spotkaniem Eurogrupy, gdzie najważniejszym tematem jest przyszłoś pomocy finansowej dla Grecji, sytuacja pozostaje ekstremalnie zmienna, gdyż każda świeża informacja na temat porozumienia stoi w sprzeczności z poprzednią. Spór ciąży

Komentarze rynkowe 0 Comments

Handel to paliwo dla gospodarki

Jeszcze w kwietniu rząd ma przedstawić nową propozycję podatku od sprzedaży detalicznej. Jak zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha, tym razem przepisy mają nie objąć e-handlu. Nieznane są jeszcze stawki, jakie zostaną zaproponowane.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź