Zaskakujące raporty DoE i USDA – raport surowcowy

Zaskakujące raporty DoE i USDA – raport surowcowy

Środowa sesja na rynkach towarowych przyniosła na nowo przewagę koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB spadły wczoraj o 1,65% do poziomu 246,93 pkt. Na plusie znalazły się jedynie nieliczne surowce, m.in. gaz ziemny, pallad i sok pomarańczowy.

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy w USA

Najwięcej uwagi wczoraj przyciągał znów rynek ropy naftowej. Notowania amerykańskiej ropy WTI spadły o 3,3%, zbliżając się tym samym do poziomu 61 USD za baryłkę. Jednym z czynników, który sprzyjał przecenie tego surowca w USA był niespodziewany wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Wczoraj amerykański Departament Energii (DoE) w swoim cotygodniowym raporcie podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 1,5 mln baryłek. To wynik rozbieżny z oczekiwaniami – prognozy rynkowe zakładały bowiem spadek zapasów, i to o ponad 2 mln baryłek. Jak widać, popyt na amerykańską ropę naftową okazał się rozczarowujący.

Arabia Saudyjska – wciąż ta sama retoryka

Oczy inwestorów na rynku ropy naftowej zwróciły się jednak wczoraj także z powrotem na Arabię Saudyjską. Ali Al-Naimi, kierujący tam resortem odpowiedzialnym za przemysł naftowy, po raz kolejny bowiem zaprzeczył spekulacjom dotyczącym możliwości zmniejszania produkcji ropy naftowej przez Arabię Saudyjską.

Kolejne spotkanie przedstawicieli krajów OPEC jest zaplanowane dopiero na czerwiec przyszłego roku i obecnie na rynku pojawia się wiele spekulacji dotyczących interwencji na rynku ropy jeszcze przed tym spotkaniem. Jednak sądząc po wypowiedziach Alego Al-Naimi, na razie nie ma co na to liczyć.

Swojej retoryki nie zmienia także minister spraw zagranicznych Wenezueli, Rafael Ramirez, który wciąż podkreśla konieczność interwencji na rynku ropy naftowej ze strony OPEC. Gospodarka Wenezueli jest bardzo wrażliwa na spadek cen ropy na globalnym rynku, zwłaszcza że kraj ten musi wydawać dużo pieniędzy na rozbudowane programy socjalne. Budżet tego kraju równoważy się dopiero przy cenach ropy przekraczających 130 USD za baryłkę.

Arabia Saudyjska ma jednak dużo większą siłę przetargową w OPEC niż Wenezuela, dlatego póki co wiele wskazuje na to, że produkcja ropy naftowej będzie nadal bardzo duża. To zaś zapowiada dalszy ciąg presji na spadek cen ropy naftowej.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Spadek prognoz zapasów kukurydzy i soi w USA

Na skutek dynamicznie rozwijającej się sytuacji na rynku ropy naftowej, w cień zeszły inne wczorajsze wydarzenia. Jednym z nich była publikacja comiesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA).

Departament obniżył prognozowane zapasy kukurydzy i soi na koniec obecnego sezonu w USA o więcej niż oczekiwano. Według USDA, na koniec sezonu 2014/2015 zapasy kukurydzy wyniosą 1,998 mld buszli (wcześniejsze wyliczenia: 2,008 mld buszli), a zapasy soi: 410 mln buszli (wcześniej: 450 mln buszli). Mimo że te informacje sprzyjały stronie popytowej na rynkach obu zbóż, notowania kukurydzy i soi wczoraj delikatnie spadły. Spadek prognoz zapasów nie zmienia bowiem faktu, że podaż obu zbóż jest bardzo duża po tegorocznych rekordowych zbiorach w USA.

2

Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

3

Wykres 3. Notowania soi w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Banki centralne w akcji - Raport dzienny FX
Next Ropa naftowa na nowym minimum

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Ceny zbóż spadają przed raportem USDA

Notowania kukurydzy, pszenicy oraz soi dzisiaj kierują się na południe. W dużej mierze jest to rezultat oczekiwań związanych z dzisiejszą publikacją amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Comiesięczny raport departamentu ma pojawić się

Analizy surowców 0 Comments

Kontynuacja przeceny pszenicy – raport surowcowy

Po próbie odbicia w górę notowań indeksu CRB, wartość tego agregatu powróciła do znanego schematu spadkowego. Notowania indeksu CRB wczoraj zanotowały zniżkę o 1,11% do poziomu 280,94 pkt. Nerwowo na

Analizy surowców 0 Comments

Miedź: z kanału w kanał

Kurs kontraktu na miedź notowanego na giełdzie COMEX od początku lutego poruszał się w obrębie kanału wzrostowego. W ostatnim czasie doszło do wybicia dołem z niego, a dodatkowo na wykresie

Analizy surowców 0 Comments

USA, Brazylia i Chiny w centrum uwagi na rynkach zbóż – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB odbiły w górę o 0,69%, docierając do poziomu 273 pkt. Wzrost wartości indeksu CRB wynikał ze zwyżek cen

Analizy surowców 0 Comments

Złoto poniżej 1200 USD za uncję – raport surowcowy

W piątek na rynkach towarowych znów dominowały niedźwiedzie. Indeks CRB zanotował spadek o 0,35% do poziomu 276,34 pkt. Presję na spadek cen surowców generował przede wszystkim silny amerykański dolar –

Analizy surowców 0 Comments

Wzrost chińskiego popytu na ropę – raport surowcowy

Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych miały negatywne przełożenie na amerykańskiego dolara. Nie pozostało to bez wpływu na rynek towarowy – osłabienie dolara pomogło we wzrostach m.in. surowców energetycznych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź