Zasady rozwoju nowoczesnej firmy szkoleniowej
Ze względu na światowy kryzys gospodarczo-ekonomiczny wielu pracodawców wykorzystuje problemy na rynku pracy. Oczekują od kandydatów kierunkowego wykształcenia, doświadczenia, kursów i szkoleń, ale w zamian proponują niskie wynagrodzenie. Na szczęście są jednak tacy, którzy premiują dodatkowe umiejętności i ponadprzeciętną wiedzę. Zatem nie powinno dziwić ogromne zainteresowanie ofertą firm szkoleniowych. Pojawiły się niespodziewanie, działają praktycznie we wszystkich miastach w Polsce i osiągają naprawdę duże przychody. Większość ciągle inwestuje i stara się rozszerzać swoją działalność, zachęcać zainteresowanych i zbierać pozytywne opinie. Jak rozwinąć firmę szkoleniową? O czym należy pamiętać, aby odnieść sukces w branży?
Na wstępie należy powiedzieć, że podstawowym zadaniem każdej firmy szkoleniowej jest kształcenie osób dorosłych. Innymi słowy przekazywanie wiedzy i umiejętności na określony temat, które są przydatne w pracy zawodowej lub życiu osobistym. Wybór zagadnień uzależniony jest od indywidualnych ustaleń przełożonego lub w odniesieniu do propozycji firmy. Oczywiście plan nauczania może być dyskutowany i modyfikowany na potrzeby większej grupy uczestników (np. pracowników większej korporacji).
Początkowo firmy zajmujące się nauczaniem proponowały wąski zakres usług, oparty głównie na tradycyjnych metodach doskonalenia. Szkolenia bazowały na monologu nauczyciela, który wygłaszał najważniejsze informacje, pozwalał notować i zadawać ewentualne pytania. Niestety dla wielu uczestników zajęcia były nudne, nie wnosiły nic nowego, zniechęcały i nie przynosiły efektów dydaktycznych. Z tego powodu konieczne było wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, odpowiednich dla wszystkich grup wiekowych i zawodowych.
Początkiem nowej ery szkoleń był dostęp do komputerów i narzędzi multimedialnych. Dzięki nim możliwe było przygotowanie ciekawych prezentacji, wykresów, obrazowych schematów czy animacji. To w dużym stopniu uatrakcyjniło kursy i przyciągnęło ambitne osoby zainteresowane zdobywaniem wiedzy. Jednak prawdziwą rewolucją okazał się internet, który całkowicie odmienił oblicze branży i z pewnością przeszedł najśmielsze oczekiwania firm szkoleniowych. Stał się przepustką do lepszego świata i zdecydowanie wpłynął na jakość usług i różnorodność tematyczną szkoleń. To jemu można zawdzięczać e-learning, wirtualne sale konferencyjne czyli naukę on-line (bez wychodzenia z domu). Dał nadzieję osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym na rozwój osobisty i karierę zawodową. Jednocześnie jest tańszy od tradycyjnych metod nauczania i dostępny dla każdego człowieka na całym świecie. Wystarczy połączenie sieciowe, czas i komputer. Pozostałe narzędzia jest w stanie zapewnić profesjonalny trener.
Reasumując, obecne firmy szkoleniowe muszą ścigać się z ogromną konkurencją. Wprowadzają innowacyjne pomysły, wygodne i często szalone metody kształcenia, korzystają z dotacji unijnych i funduszy na rozwój działalności gospodarczych. Muszą dostosowywać się do panujących trendów i wykorzystywać dostępne rozwiązania technologiczne. Bez wahania można powiedzieć, że prawie połowa szkoleń lub zajęć może bez problemu odbywać się w świecie wirtualnym. To dowodzi, że branża jest doskonale rozwinięta i przygotowana na większe wyzwania.
Artykuł przygotowany przez specjalistów firmy http://trainingfields.com
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!