Zakupy online – problemy i oszustwa. Na co uważać?

Zakupy online – problemy i oszustwa. Na co uważać?

Duża różnorodność pod względem produktowym, łatwość w porównywaniu cen, brak konieczności wychodzenia z domu i zero ograniczeń czasowych. Powody, dla których uwielbiamy zakupy internetowe można wymieniać bez końca. Nic dziwnego, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Niestety wraz ze wzrostem popularności zakupów online wzrasta ilość klientów, których spotkały niedogodności. W 2022 roku ECK otrzymało prawie o 1200 skarg więcej niż w roku poprzednim. Były to zgłoszenia głównie z sektora lotniczego oraz odzieżowo-obuwniczego. Na co najczęściej skarżą się konsumenci?

Produkt wadliwy lub niezgodny z zamówieniem

Zamówiony produkt posiada wadę bądź nie zgadza się z opisem zamieszczonym w ofercie sprzedaży. To niestety bardzo często pojawiający się problem – może zdarzyć się zarówno przy zakupach w sklepie stacjonarnym, jak też online. Zakupy w sieci są o tyle bardziej ryzykowne, że nie mamy okazji sprawdzić towaru.

Absolutną podstawą powinno być na starcie przeczytanie opinii o sklepie internetowym – czy oferowane produkty są dobrej jakości i czy zgadzają się z opisem. Jeśli pomimo wszystko znajdziemy się w takiej sytuacji, możemy produkt zareklamować, oczekując zwrotu kosztów, obniżenia ceny bądź wymiany towaru.

Problemy z reklamacją w sklepie online

Tak jak zostało wyjaśnione powyżej, wada zamówionego produktu jest podstawą do reklamacji. Co w sytuacji, gdy chcemy ją złożyć, ale sprzedawca nie chce jej uznać bądź nasze wnioski pozostają bez odzewu? Część osób w takiej sytuacji poddaje się, bo nie wie co może zrobić i jakie prawa mu przysługują.

Osoba mająca problem ze sklepem może zwrócić się do rzecznika praw konsumenta, którego zadaniem jest udzielenie bezpłatnej porady prawnej w zakresie ochrony interesów konsumenckich. Jeśli mamy problem z przedsiębiorcą spoza naszego kraju, prośbę o pomoc możemy kierować do innych instytucji, np. wymienionego wcześniej Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Odmowa zwrotu produktu lub obniżenie jego wartości

Według danych częstym problemem podczas zakupów internetowych jest odmowa zwrotu produktu bądź zaniżanie jego wartości. Choć w większości przypadków prawo gwarantuje nam 14-dniowy okres na odstąpienie od umowy sprzedaży bez podania przyczyny, sprzedawca czasem odmawia przyjęcia zwrotu, jako argument przedstawiając wtedy ślady użytkowania. Jeśli spotka nas taka sytuacja, otrzymamy wiadomość ze sklepu z informacją o częściowym zwrocie lub prośbą o decyzję czy sklep ma produkt do nas odesłać czy go zutylizować. W przypadku braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie, produkt zostanie zutylizowany. ECK podkreśla, że sprzedawca musi jednak udowodnić w jakim stopniu produkt został przez nas uszkodzony.

Odmowa zwrotu kosztu przesyłki

Nie każdy o tym wie, jednak odstępując od umowy sprzedaży powinniśmy otrzymać ze sklepu internetowego nie tylko zwrot środków za zakupione towary, ale także zwrot za przesyłkę. Musimy jednak mieć na uwadze, że sprzedawca ma obowiązek oddania nam kosztów stanowiących równowartość najtańszego sposobu dostarczenia paczki. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z przesyłki kurierskiej, sprzedawca musi oddać nam równowartość kosztów, jakie ponieślibyśmy korzystając z tańszych usług Poczty Polskiej.

Jeśli sprzedawca odmawia zwrócenia kosztów przesyłki, możemy zgłosić sprawę do odpowiednich organów.

Aplikacje do wymiany i sprzedaży ubrań

Stosunkowo nowym sposobem – a co za tym idzie potencjalnie nowym problemem – na robienie zakupów online są wymiany i sprzedaż towarów za pośrednictwem aplikacji. Takie rozwiązanie ma z pewnością mnóstwo plusów, np. pozwala kupić nowe bądź lekko używane ubrania w atrakcyjnie niskich cenach. Musimy jednak mieć na uwadze, że tutaj transakcja odbywa się pomiędzy dwoma osobami fizycznymi, dlatego nie możemy szukać pomocy w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Do UOKiK bądź ECK możemy zwrócić się z prośbą o pomoc, gdy chcemy zaskarżyć właściciela aplikacji. Tego typu wnioski najczęściej dotyczą niesprawiedliwego zdaniem wnioskodawcy rozwiązania sporu pomiędzy użytkownikami bądź blokowania konta za złamanie regulaminu.

Brak dostawy lub opóźnienia w dostawie ze sklepu online

Warunki dostawy towaru powinny być jasno określone w regulaminie i oczywiście sklep internetowy jest zobowiązany do ich dotrzymania. Niestety bardzo często – zwłaszcza w „gorącym okresie”, jakim są np. święta Bożego Narodzenia i towarzyszące jemu kupowanie prezentów – terminy dostaw nie są dotrzymywane. Jeśli sprzedawca nie wywiązuje się umowy możemy odstąpić od umowy i zażądać zwrotu pieniędzy.

Pożyczki online – na co zwracać uwagę i kiedy zachować ostrożność?

Zakupy online to jedno. Dużą popularnością cieszą się również internetowe produkty finansowe – są szybkie, dostępne, nie wymagają formalności i wychodzenia z domu. Czy przy pożyczkach udzielanych przez Internet również należy uważać na nadużycia? Na pewno warto zacząć od tego, aby wybrać instytucję pożyczkową o ugruntowanej pozycji na rynku – np. pożyczki online w vivus.pl udzielane są od ponad 10 lat, firma Vivus obsłużyła w tym czasie ponad 2 miliony klientów, w Internecie znajduje się bardzo dużo opinii na jej temat. Następny krokiem w stronę bezpieczeństwa może być sprawdzenie, czy firma znajduje się w PZiP i czy dane spółki są w KRS. Jak we wszystkich działaniach w Internecie należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa – sprawdzić, czy strona pożyczkodawcy jest bezpieczna, czy ma kłódkę przy adresie strony, czy na stronie są dane kontaktowe. Przy rejestrowaniu się do systemu pożyczkodawcy warto zadbać o silne i bezpieczne hasło, które będzie chronić nasze dane. Firmy udzielające pożyczek przez Internet potwierdzają dane za pomocą przelewu identyfikacyjnego – warto pamiętać, że maksymalna kwota takiego przelewu to 1zł, wyższa kwota może nas zaniepokoić.

Sklep online nie istnieje

Wraz ze wzrostem zainteresowania zakupami online, wzrasta liczba oszustów, którzy chcą się wzbogacić na nieuwadze klientów. Dlatego tak ważne jest, aby przed dokonaniem zakupów dobrze sprawdzić sklep internetowy, w jakim planujemy zrobić zakupy. Jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę zanim zaczniemy wydawać pieniądze w sieci.

Dane ECK: https://konsument.gov.pl/download/raport-eck-2022/

Previous Przyszłość przestrzeni biurowych: elastyczność i zdalna praca
Next Wyzwania umowy darowizny

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wartość światowych loterii wzrosła w ubiegłym roku do ponad 300 mld dol

Po mniej udanym 2015 roku sprzedaż na światowym rynku loteryjnym ponownie wzrosła. W 2016 roku wzrost wyniósł 4 proc. w skali roku, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Liderem sprzedaży były

Wiadomości 0 Comments

Jak korzystamy z potencjału Metropolii Krakowskiej?

Metropolia Krakowska od lat z powodzeniem potwierdza swój status jednego z najważniejszych ośrodków metropolitalnych w kraju, mocno stawiając na innowacje oraz inteligentny rozwój w precyzyjnie zdefiniowanych obszarach. W Metropolii inwestorzy,

Wiadomości 0 Comments

Rekompensata za odwołany lub opóźniony lot należy się także pasażerom tanich linii i czarterów

Niezależnie od tego, czy podróżujemy samolotem rejsowym, niskobudżetowym czy czarterowym, w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu przysługuje nam od linii lotniczych taka sama rekompensata. W zależności od odległości, przy opóźnieniu powyżej

Wiadomości 0 Comments

Blisko 50 proc. leków kupowanych w internecie to fałszywki. Polacy wydają na podróbki 100 mln zł rocznie

Blisko połowa leków kupowanych w internecie może być podrobiona. Coraz częściej proceder ten dotyczy nie tylko suplementów diety, lecz także leków ratujących życie. W Polsce wciąż nie ma rozwiązań prawnych wymierzonych w to zjawisko,

Wiadomości 0 Comments

Akcje promocyjne i konkursy wiążą się z obowiązkami podatkowymi

Konkursy i promocje pomagają budować markę i pozyskiwać nowych klientów, dlatego firmy coraz chętniej z nich korzystają. Muszą jednak pamiętać o obowiązkach podatkowych, jakie się z takimi akcjami wiążą. Wątpliwości przedsiębiorców dotyczą m.in. możliwości zaliczenia

Wiadomości 0 Comments

Za co płacimy w internecie?

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić brak Internetu – stał się częścią naszej codzienności, którą wzbogaca rozrywką, dostępem do najświeższych informacji, możliwością zarobkowania i wydawania naszych pieniędzy w różnoraki sposób. Na co

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź