Zakończenie strajku w RPA, ale nie koniec problemów – raport surowcowy
W środę indeks CRB utrzymał się wysoko – zakończył on sesję na poziomie 312,80 pkt., po wzroście o 0,26%. Był to rezultat wzrostu cen ropy naftowej, metali, a także niektórych towarów rolnych, z kawą na czele.
Zakończenie strajku górników w RPA
Na plusie zakończyły środową sesję także notowania platyny – wczoraj cena tego kruszcu zwyżkowała o 0,3%. Niemniej jednak, już dzisiejszy poranek przyniósł zawrócenie notowań w dół. Pewnej presji podażowej na ceny platyny można się obecnie spodziewać ze względu na rozwój wydarzeń w Republice Południowej Afryki.
W RPA zakończył się bowiem pięciomiesięczny strajk górników, który przeszedł do historii jako najbardziej wyniszczający strajk we współczesnej historii tego kraju. Po długich negocjacjach zawarto w końcu porozumienie dotyczące płac, a wczoraj górnicy powrócili do pracy w kopalniach platyny.
Zakończony właśnie strajk objął około 40% globalnej produkcji platyny. Uderzył on zarówno w wyniki finansowe spółek wydobywczych, jak i w dochody protestujących górników – dlatego porozumienie zostało przyjęte z ulgą przez obie strony konfliktu. Trzech największych producentów platyny – spółki Anglo American Platinum, Impala Platinum oraz Lonmin – łącznie szacują zaniechane przychody na 2,25 mld USD.
Konieczna restrukturyzacja
To może nie być jednak koniec problemów spółek wydobywczych i górników w RPA. To, że strajk się zakończył, nie oznacza bowiem, że uda się szybko wznowić produkcję platyny. CEO spółki Anglo American Platinum (Amplats) zaznaczył, że „znaczące” wydobycie tego kruszcu będzie możliwe dopiero za ok. 3 tygodnie. Z kolei przedstawiciele spółki Lonmin zaznaczają, że powrót do produkcji sprzed strajków może zająć nawet 3 miesiące.
Górnikom udało się ostatecznie wynegocjować wzrost płac o około 20%. To znacząco mniej niż żądali oni przez większą część trwania strajku (100%), lecz więcej niż proponowały na początku firmy wydobywcze (max. 8%). To oznacza, że wynegocjowane stawki mogą być ciężkie do przełknięcia dla tych spółek i na zatrudnienie części górników może ich już nie stać.
Warto zaznaczyć, że w osiągniętym porozumieniu spółki wydobywcze w żaden sposób nie zobowiązały się do zaniechania restrukturyzacji, dlatego prawdopodobnie wszyscy trzej główni producenci platyny zdecydują się na cięcie kosztów.
Prezes Amplats zapowiedział, że spółka ta przedstawi plany restrukturyzacji w drugiej połowie tego roku. Również przedstawiciele Lonmin oświadczyli, że restrukturyzacja jest nieunikniona. To zaś oznacza, że pojawią się propozycje związane z redukcją zatrudnienia – a trudno oczekiwać, że związki zawodowe południowoafrykańskich nie będą miały nic przeciwko. Czy więc czeka nas kolejna fala strajków jeszcze w tym roku? Na pewno jest ona nieunikniona – a jeśli kolejne protesty będą miały miejsce, to notowania platyny znów będą rosnąć.
Wykres 1. Notowania platyny – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Gospodarka przyspiesza, więc rośnie popyt na ropę
O ile w ubiegłym roku zapotrzebowanie na ropę wzrosło o 1,3 mln baryłek dziennie, o tyle w tym roku prognozy mówią o wzroście o 1,6 mln – mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Wzrost ten związany
Srebro: cena poniżej 17 USD za uncję
Notowania srebra są silnie skorelowane z cenami złota, więc spadek cen żółtego kruszcu pociągnął w dół także notowania tego metalu. Cena srebra spadła poniżej 17 USD za uncję i obecnie
Liczba punktów wydobycia ropy w USA najniższa od 5 lat – raport surowcowy
W piątek notowania indeksu CRB spadły o 0,79% do poziomu 223,94 pkt. W zasadzie ruch ten można uznać za odreagowanie po wcześniejszych trzech sesjach wyraźnych wzrostów. Piątkowa sytuacja na wykresie
Wodospad na miedzi
Złoto na piątkowej sesji wzrosło po raz czwarty z rzędu. Dziś rano metal otworzył się luką wzrostową i ruch do góry jest kontynuowany. Odbicie przez ostatnie 5 sesji to 105$.
Bez większych zmian na rynku surowców
Wykres dzienny złota przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji. Od dziewięciu sesji cena porusza się przede wszystkim w wąskim zakresie 1460-1480$. Obszar ten jest powyżej linii kinjun sen, co może sugerować kontynuację
Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy
Po niezłym poniedziałku na rynkach towarowych, wtorkowa sesja przyniosła diametralną zmianę nastrojów. Na rynkach większości surowców zdecydowanie dominowała strona podażowa, co zaowocowało spadkiem wartości indeksu CRB o 1,62% do poziomu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!