Zakładanie spółek

Zakładanie spółek

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności, jednym z pierwszych zagadnień na gruncie formalnym jest określenie jej formy prawnej. W ostatnich latach w Polsce stale rosnącą popularnością cieszą się spółki zarówno osobowe, jak i kapitałowe. Jednak niewątpliwym faworytem wśród nich okazała się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą to Polacy wybierali znacznie częściej niż np. spółkę cywilną. Decydując się na założenie spółki, warto zaznajomić się ze wszystkimi możliwymi opcjami i wybrać dla siebie tę, która najbardziej spełni Państwa oczekiwania.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest handlową spółką kapitałową i stanowi najczęstszą alternatywę dla prowadzenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Zakładając spółkę z o.o., należy mieć świadomość, że do jej prowadzenia nie potrzebujemy wspólników, a za jeden z jej największych plusów uznaje się ograniczoną odpowiedzialność pieniężną wspólnika/wspólników za ewentualny dług spółki. Zobowiązanie to może sięgnąć jedynie wysokości wniesionego wkładu. Ta forma prawna regulowana jest przez Kodeks spółek handlowych, a do jej założenia niezbędna jest umowa w formie aktu notarialnego, a także zgłoszenie do KRS, które może nastąpić dopiero wówczas, gdy kapitał początkowy spółki wyniesie minimum 5 000 złotych. Ze względu na fakt, że przy zakładaniu spółki z o.o. staje się ona osobą prawną, niezbędne jest prowadzenie pełnej księgowości, co warto zlecić profesjonalnemu księgowemu z wieloletnim doświadczeniem.

Spółka akcyjna

Ten rodzaj spółki również zaliczamy do handlowych spółek kapitałowych, jednak w przeciwieństwie do spółki z o.o. stanowi on najbardziej złożoną formę prawną, która jednocześnie wymaga największego wkładu początkowego i wynosi on 100 000 złotych. Do założenia spółki niezbędne jest sporządzenie odpowiedniego aktu notarialnego, który zawierał będzie: statut, oświadczenia o przystąpieniu do spółki oraz zgody dotyczące brzmienia statutu i objęcia akcji. Tym, co wyróżnia tę spółkę na tle innych, jest możliwość pozyskiwania kapitału na giełdzie papierów wartościowych. Po założeniu spółki akcyjnej zarząd zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości.

Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej spółki warto skonsultować się z profesjonalną firmą posiadającej odpowiednie doświadczenie. Specjaliści CKSK pomogą Państwu wybrać idealny rodzaj formy prawnej, a także dokładnie omówią kolejne etapy zakładania spółki. Gwarancją firmy jest fachowa pomoc, która pomoże przyśpieszyć cały proces zakładania spółki, a także pozwoli uniknąć wielu przeszkód formalnych.

Poznaj więcej informacji na https://cksk.pl/zakladanie-spolek/!

Previous Czym zajmuje się mennica kapitałowa?
Next Na czym polega analiza fundamentalna?

Może to Ci się spodoba

Faktoring Online – szybkie finansowanie dla Twojej firmy

Obecnie najlepszym remedium na wydłużone terminy płatności i zatory płatnicze jest faktoring online. To szybki i skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej firmy. Zobacz, na czym polega faktoring, jakie korzyści

Przedsiębiorców wracających w wyniku brexitu do Polski czekają problemy z biurokracją oraz dostępem do kapitału

Według szacunków na Wyspach Brytyjskich przebywa przeszło 800 tys. Polaków. Od 2007 roku powstało tam 40 tys. krajowych podmiotów gospodarczych. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować trudności na tamtejszym

Jakie obowiązki ma PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) została powołana 3 lata temu na wyraźną prośbę ONZ we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do oznaczania poszczególnych przedsiębiorstw. W jakim celu utworzono PKD?

PKO BP wesprze polskie start-upy

Do 200 tys. zł dofinansowania, dostęp do infrastruktury technicznej oraz wsparcie ekspertów ds. biznesu, podatków i prawa mogą otrzymać innowacyjne przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie Scale UP, który jest częścią programu Start in Poland.

Mniej niż 20 proc. firm korzysta z chmury

Jedynie 29 proc. krajowych firm korzysta w swojej działalności z technologii mobilnych, 18 proc. – z chmury obliczeniowej, a tylko 8 proc. z dużych zbiorów informacji oraz ich analizy (big data) – wynika z badania IDC

Firmy chętnie angażują się w działalność charytatywną

Wyjazd do Legolandu, spotkanie z papieżem Franciszkiem, meble do pokoju, dzień na zakupach w galerii czy obejrzenie meczu na stadionie – jedne marzenia dzieci są łatwiejsze do zrealizowania, inne z kolei wymagają sporych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź