Zakaz eksportu miedzi z Indonezji może być przełożony

Zakaz eksportu miedzi z Indonezji może być przełożony

W ostatnich latach kwestia eksportu miedzi z Indonezji była dość istotna dla kształtowania się cen tego metalu. Rząd Indonezji zapowiedział bowiem całkowity zakaz eksportu nieprzetworzonych rud metali od początku 2017 r., natomiast już na początku ubiegłego roku wprowadził ograniczenia w eksporcie.

Jednocześnie, firmom wydobywczym działającym na terenie Indonezji i dotychczas eksportującym spore ilości rud metali (takie jak Newmont Mining i Freeport McMoRan) indonezyjski rząd zagwarantował pewne ustępstwa, jeśli zobowiążą się one do wybudowania na terenie Indonezji hut, umożliwiających przetworzenie całości wydobywanej w tym kraju rudy. Takie huty miały powstać do końca 2016 r.

Dzisiaj jednak indonezyjskie władze przyznały, że termin ten może okazać się nierealistyczny i możliwe, że całkowity zakaz eksportu rud metali z Indonezji wejdzie w życie dopiero w 2018 r. Na razie fakt ten nie wpływa istotnie na notowania miedzi, ale z pewnością przypomina o tym, że wydarzenia w Indonezji mogą z powrotem być jednym z ważniejszych tematów na rynku tego surowca.

1

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Dane w Polsce
Next Słabe dane z USA

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Złoto najniżej od 3 tygodni

Poniedziałkowe spadki doprowadziły do wybicia dołem z konsolidacji. Wczorajsze zamknięcie (1430$) jest najniższym zamknięciem od 25 kwietnia. Tak jak wspominaliśmy w ostatnich raportach, w krótkim i średnim terminie trend jest

Analizy surowców 0 Comments

Metale szlachetne najniżej od dwóch tygodni

Ropa od początku lipca znajduje się w konsolidacji w obszarze 104 – 110$. Zmienność jest niewielka. Dobrym pomysłem może być wstrzymanie się od transakcji do momentu wyklarowania się sytuacji technicznej.

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy – raport surowcowy

Świąteczny poniedziałek przyniósł sporo dynamicznych zmian na amerykańskim rynku surowcowym. Indeks CRB wczoraj zanotował wzrost o 1,82% do poziomu 220,02 pkt., odzwierciedlając tym samym poniedziałkową przewagę popytu na rynkach towarów.

Analizy surowców 0 Comments

Mizerne odbicie na złocie

Odreagowanie w dół wartości amerykańskiego dolara odbiło się na rynku złota. Jednak skala ruchu w górę jest symboliczna. Zmienność notowań złota podczas dzisiejszej sesji jest spora, jednak na razie cena

Analizy surowców 0 Comments

Cena miedzi w konsolidacji

Dzisiaj nad ranem pojawiły się dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, w tym importu surowców do tego kraju. Z informacji tych wynikało, że we wrześniu Chiny importowały 390 tys. ton miedzi,

Analizy surowców 0 Comments

Próby odbicia na złocie

Nowy tydzień rozpoczyna się spokojnie. Zarówno rynki giełdowe jak też rynki walutowe nie przejawiały zbytniej ochoty na duże zmiany. Widoczna była jednak tendencja spadkowa na dolarze. Mocno zyskiwały rynki metali.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź