Wzmacniacze Hi-End — inwestycja w głębię brzmienia czy zbędny wydatek?
Zestawy stereo, w których stosowane są specjalistyczne wzmacniacze, to coraz częściej spotykany w naszych domach widok. Nic w tym dziwnego, ponieważ całkiem dobrej jakości sprzęt można obecnie nabyć, nie obciążając zbytnio budżetu. Czy w takim razie urządzenia z najwyższej półki, czyli np. wzmacniacze lampowe, powinny nadal znajdować się w orbicie zainteresowań niemającego szczególnych preferencji odbiorcy muzyki?
Lampa czy tranzystor — odwieczne pytanie?
Wzmacniacze oferowane w wielkich marketach elektronicznych to najczęściej konstrukcje dość proste, nierzadko cechujące się też niewielkimi, poręcznymi rozmiarami. W większości z nich, jeśli nie we wszystkich, zastosowano konstrukcję opartą na systemie tranzystorów. Uzyskiwana dzięki nim jakość dźwięku jest wysoka, co potwierdzają subiektywne odczucia odbiorców. A jednak każdy, kto choć raz słyszał muzykę dobiegającą z zestawu wyposażonego we wzmacniacz lampowy, twierdzi później, że było to niezapomniane przeżycie.
Kiedy mówimy o jakości dźwięku, często opieramy się na indywidualnych preferencjach i wcześniejszych doświadczeniach. Osoba mająca uprzednio kontakt wyłącznie z niewysokiej klasy głośnikami komputerowymi stereo z pewnością doceni dźwięk emitowany przez inne systemy lub bardziej wyrafinowane konstrukcje 2.0. Podobnie jest ze wzmacniaczami. Chociaż ich charakterystykę można akurat oprzeć na wynikach specjalistycznych analiz.
Fachowa analiza
Jedno z najciekawszych badań w tym zakresie przeprowadził Marek Klimczak. W będącym jego podsumowaniem artykule („Elektronika dla Wszystkich”, czerwiec 2003) napisał on, że wzmacniacze lampowe zniekształcają sygnał bardziej niż ich tranzystorowe odpowiedniki. W procesie tym dochodzi nawet do zmniejszania intensywności dźwięków głośnych, przez co te ciche stają się lepiej słyszalne. Zmienia się również dynamika brzmienia, która bardziej przypomina tę znaną z estrady.
Nie zagłębiając się w szczegóły badań i analiz, można stwierdzić, że różnica między wzmacniaczami lampowymi a tranzystorowymi jest kosmetyczna. Jednakże dla wrażliwych, poszukujących jak najbardziej autentycznego, urzekającego ciepłem brzmienia melomanów to właśnie lampy będą spełnieniem marzeń i to właśnie za nie będą oni w stanie zapłacić kilka tysięcy złotych więcej.
Gdzie kupić dobry wzmacniacz lampowy?
Ze względu na bardzo duże wymiary oraz wysokie ceny wzmacniacze lampowe raczej nie są oferowane przez markety elektroniczne. Można nabyć je w profesjonalnych sklepach audiofilskich lub bezpośrednio od producentów. Szczególnie godna uwagi jest ta druga propozycja. Tym bardziej że wiele wiodących w tej branży firm — np. japoński Leben — prowadzi w naszym kraju dystrybucję swoich technologicznych dzieł sztuki. Trzecim wyjściem jest zakup sprzętu na rynku wtórnym. W takim przypadku należy jednak bardzo dokładnie sprawdzić jego stan.
Chociaż zakup wzmacniacza lampowego to dla wielu z nas ogromna inwestycja, warto zapisać sobie tę pozycję w rubryce z marzeniami wartymi spełnienia. Brzmienie takiego sprzętu może bowiem zmienić sposób, w jaki odczuwamy muzykę. A będąc w trakcie oszczędzania sumy na upragniony sprzęt, możemy korzystać ze standardowych wzmacniaczy tranzystorowych.
Aby poznać szczegóły oferty zapraszamy na: http://leben.pl/
Może to Ci się spodoba
Kto może uzyskać rentę rodzinną?
Od 16 lat obowiązują te same reguły dotyczące przekazywania renty rodzinnej. Jednak, żeby ją uzyskać trzeba spełnić kilka istotnych warunków oraz przedstawić niezbędne dokumenty. Jakie osoby mają prawo do renty
Internauci popełniają wiele błędów językowych. Może to zniweczyć ich szanse na zdobycie pracy
Tylko na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy w mediach społecznościowych pojawiło się ponad 270 tys. postów i artykułów, w których znalazły się błędy językowe – wynika z danych Instytutu Monitorowania Mediów. Najwięcej tego typu publikacji
Za dużo dobrego czyli złoto szkodzi
O tym, jak Hiszpanie poszli w ślady króla Midasa i zamieniając wszystko na złoto doprowadzili do krachu swojej gospodarki. Tylko trzech marynarzy i dwóch niewolników przeżyło zatonięcie galeonu Nuestra Señora
Rynek IT w Polsce nie rośnie odpowiednio szybko
Zdaniem Marka Panka, wiceprezesa zarządu Asseco Poland, rynek IT nie rozwija się w Polsce tak szybko jak powinien. Główną przyczyną jest opóźnienie w realizacji unijnej perspektywy budżetowej. Priorytetami nowej, formalnie rozpoczętej w 2014 roku,
Biznes na obcasach
Jak kobiety radzą sobie w zarządzaniu firmą? Doskonale, zwłaszcza w Polsce. Z raportu Women in business: the path to leadership wynika, że w naszym kraju co trzeci manager to kobieta.
Który kredyt mieszkaniowy jest najlepszy?
Od roku 2014 banki udzielają kredytów hipotecznych wyłącznie tym podmiotom, które posiadają przynajmniej pięcioprocentowy wkład własny. Obostrzenie mogłoby powodować obniżkę cen kredytów, jednak niestety tak prostej zależności nie ma. 5
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!