Wzmacniacze Hi-End — inwestycja w głębię brzmienia czy zbędny wydatek?

Wzmacniacze Hi-End — inwestycja w głębię brzmienia czy zbędny wydatek?

Zestawy stereo, w których stosowane są specjalistyczne wzmacniacze, to coraz częściej spotykany w naszych domach widok. Nic w tym dziwnego, ponieważ całkiem dobrej jakości sprzęt można obecnie nabyć, nie obciążając zbytnio budżetu. Czy w takim razie urządzenia z najwyższej półki, czyli np. wzmacniacze lampowe, powinny nadal znajdować się w orbicie zainteresowań niemającego szczególnych preferencji odbiorcy muzyki?

Lampa czy tranzystor — odwieczne pytanie?

Wzmacniacze oferowane w wielkich marketach elektronicznych to najczęściej konstrukcje dość proste, nierzadko cechujące się też niewielkimi, poręcznymi rozmiarami. W większości z nich, jeśli nie we wszystkich, zastosowano konstrukcję opartą na systemie tranzystorów. Uzyskiwana dzięki nim jakość dźwięku jest wysoka, co potwierdzają subiektywne odczucia odbiorców. A jednak każdy, kto choć raz słyszał muzykę dobiegającą z zestawu wyposażonego we wzmacniacz lampowy, twierdzi później, że było to niezapomniane przeżycie.

Kiedy mówimy o jakości dźwięku, często opieramy się na indywidualnych preferencjach i wcześniejszych doświadczeniach. Osoba mająca uprzednio kontakt wyłącznie z niewysokiej klasy głośnikami komputerowymi stereo z pewnością doceni dźwięk emitowany przez inne systemy lub bardziej wyrafinowane konstrukcje 2.0. Podobnie jest ze wzmacniaczami. Chociaż ich charakterystykę można akurat oprzeć na wynikach specjalistycznych analiz.

Fachowa analiza

Jedno z najciekawszych badań w tym zakresie przeprowadził Marek Klimczak. W będącym jego podsumowaniem artykule („Elektronika dla Wszystkich”, czerwiec 2003) napisał on, że wzmacniacze lampowe zniekształcają sygnał bardziej niż ich tranzystorowe odpowiedniki. W procesie tym dochodzi nawet do zmniejszania intensywności dźwięków głośnych, przez co te ciche stają się lepiej słyszalne. Zmienia się również dynamika brzmienia, która bardziej przypomina tę znaną z estrady.

Nie zagłębiając się w szczegóły badań i analiz, można stwierdzić, że różnica między wzmacniaczami lampowymi a tranzystorowymi jest kosmetyczna. Jednakże dla wrażliwych, poszukujących jak najbardziej autentycznego, urzekającego ciepłem brzmienia melomanów to właśnie lampy będą spełnieniem marzeń i to właśnie za nie będą oni w stanie zapłacić kilka tysięcy złotych więcej.

Gdzie kupić dobry wzmacniacz lampowy?

Ze względu na bardzo duże wymiary oraz wysokie ceny wzmacniacze lampowe raczej nie są oferowane przez markety elektroniczne. Można nabyć je w profesjonalnych sklepach audiofilskich lub bezpośrednio od producentów. Szczególnie godna uwagi jest ta druga propozycja. Tym bardziej że wiele wiodących w tej branży firm — np. japoński Leben — prowadzi w naszym kraju dystrybucję swoich technologicznych dzieł sztuki. Trzecim wyjściem jest zakup sprzętu na rynku wtórnym. W takim przypadku należy jednak bardzo dokładnie sprawdzić jego stan.

Chociaż zakup wzmacniacza lampowego to dla wielu z nas ogromna inwestycja, warto zapisać sobie tę pozycję w rubryce z marzeniami wartymi spełnienia. Brzmienie takiego sprzętu może bowiem zmienić sposób, w jaki odczuwamy muzykę. A będąc w trakcie oszczędzania sumy na upragniony sprzęt, możemy korzystać ze standardowych wzmacniaczy tranzystorowych.

Aby poznać szczegóły oferty zapraszamy na: http://leben.pl/

Previous Dbamy o skórzaną tapicerkę
Next Unia kończy z roamingiem, ale Polacy w niektórych sieciach wciąż będą za niego płacić

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rośnie zainteresowanie projektem „Lekcje z ZUS”. Zajęcia przygotowują uczniów do wejścia na rynek pracy

Ponad 51 tys. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w projekcie „Lekcje z ZUS”. Zakład kształci młodych ludzi w zakresie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Zachętą do udziału w projekcie jest Olimpiada Wiedzy. Spełnione są wszystkie

Wiadomości 0 Comments

W Polsce powstaje coraz więcej budynków przyjaznych środowisku

W ubiegłym roku liczba budynków z zielonymi certyfikatami wzrosła o 44 proc. – wynika z raportu Colliers International. Inwestorzy coraz chętniej decydują się na budownictwo przyjazne środowisku, bo zainteresowanie takimi powierzchniami wśród najemców

Wiadomości 0 Comments

Rynek nieruchomości magazynowych w bardzo dobrej kondycji

Popyt na centra logistyczne i magazynowe w Polsce jest nadal bardzo duży. Z danych JLL wynika, że tylko w III kwartale wynajęto ponad 900 tys. mkw. magazynów, co jest najlepszym kwartalnym wynikiem. Całkowita

Wiadomości 0 Comments

Kantory internetowe z miliardowymi obrotami

Obroty kantorów internetowych w Polsce w 2014 r. wyniosły ok 25 mld zł – szacują eksperci z Currency One. W tym roku liczba ta może zwiększyć się o ok. 30

Wiadomości 0 Comments

EBC ogłasza wielkie drukowanie

Miesiące oczekiwań, nerwowe odliczanie do „godziny zero” i oto jest – Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie programu luzowania ilościowego (QE). Oto podstawowe założenia europejskiego programu luzowania ilościowego (QE):

Wiadomości 0 Comments

10 wymówek, które przeszkadzają w oszczędzaniu

Oszczędzanie nie cieszy się dużą sympatią – powszechnie postrzegane jest jako uciążliwe, czasochłonne i mało skuteczne. Ten stan rzeczy dodatkowo pogłębia szereg popularnych pretekstów, które obniżają oszczędnościową motywację. Eksperci Skandii

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź