Wspólne konto bankowe a rozwód

Wspólne konto bankowe a rozwód

Niektóre związki małżeńskie kończą się rozwodem. Dla wielu osób jest to koniec pewnych problemów, ale jednocześnie początek nowych. Nie zawsze bowiem zamknięcie tego etapu życia jest wolne od konfliktów czy zmartwień. Jednym z nich jest na przykład podział majątku po rozwodzie. Jak on wygląda? I co zrobić, gdy byli małżonkowie mają długi?

Rodzaje majątku małżonków

Zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi w naszym kraju, w małżeństwie można wyróżnić trzy majątki: męża, żony oraz wspólny. O ile oczywiście nie zostanie to zmodyfikowane np. zawarciem intercyzy przed wejściem w formalny związek (lub nawet w trakcie jego trwania). Różnice pomiędzy tymi majątkami są dość istotne.

Majątki osobiste obejmują wszystko to, co małżonkowie wnieśli do związku przed jego oficjalnym zawarciem. Są to środki, które każdy posiadał przed ślubem lub nabył je w czasie trwania związku, w postaci spadku lub darowizny. Majątek wspólny to natomiast całe mienie, które małżonkowie nabyli po zawarciu związku małżeńskiego. To właśnie je obejmuje podział majątku po rozwodzie.

Co obejmuje podział majątku po rozwodzie?

W skład wspólnego majątku małżonków wchodzi pobierane przez nich wynagrodzenie – za pracę, z działalności gospodarczej czy inne dochody ze wspólnego (a także osobistego) majątku. Zaliczyć tu możemy także środki, znajdujące się na rachunku otwartym i pracowniczym funduszu emerytalnym. Mieszczą się tu także przedmioty i urządzenia domowe, wykorzystywane wspólnie przez małżonków.

Rozwód to podział majątku, także bankowego

Podział majątku po rozwodzie zawsze jest dość problematyczny, zwłaszcza w kwestii pieniędzy, zgromadzonych na wspólnym rachunku bankowym. W rzeczywistości nie ma znaczenia, czy konto należy do męża czy żony. Nie jest istotne, kto podpisał umowę jego prowadzenia. Ważne jest, jakie jest źródło pochodzących na nim pieniędzy. Jeśli są to zarobki małżonków, to są one wspólne.

Co więcej, będą one wspólne nawet wtedy, gdy trafią na konto tylko jednego z małżonków. Podziałowi podlegają bowiem wszystkie środki zgromadzone w czasie trwania związku, aż do dnia jego ustania. Oczywiście odrębną kwestią pozostaje uczciwość rozwodzących się małżonków. Zdarza się, że jeden z nich „czyści” konto, co generuje kolejne problemy. Da się je jednak rozwiązać.

Odpowiedzialność za długi w małżeństwie

Małżonkowie dość często zaciągają wspólne zobowiązania finansowe na dom czy samochód. Zdarza się też, że robi to tylko jeden z małżonków. Niestety w świetle prawa nie ma to większego znaczenia. Otóż każdy z małżonków solidarnie odpowiada za zaciągnięte zobowiązania finansowe.  Nawet jeśli nie był ich świadomy. Co to oznacza w praktyce?

Otóż nawet po rozwodzie małżonków, wierzyciel może oczekiwać spłaty długu zarówno od jednego małżonka, jak i od każdego z nich w odpowiednich częściach. Może też okazać się, że całość spłaty spadnie na tego z małżonków, od którego łatwiej jest je wyegzekwować. W tej sytuacji jeden małżonek może dochodzić swoich roszczeń od drugiego, ale to już dla wierzyciela nie ma znaczenia.

Podział majątku po rozwodzie a zamknięcie konta bankowego

Jeśli małżonkowie posiadali wspólne konto bankowe, to choć teoretycznie może je zamknąć każdy z nich, banki zazwyczaj wymagają do tego zgody każdego z małżonków, jako współposiadaczy. Jeśli jeden z małżonków odmawia zamknięcia wspólnego konta, należy zwrócić się w tej sprawie do sądu, który wyda orzeczenie, umożliwiające przeprowadzenie tej czynności.

Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy na koncie nie widnieje zadłużenie. Bank nie zamknie bowiem konta, na którym znajdują się nieuregulowane płatności. I nie ma tu znaczenia nawet rozdzielność majątkowa małżonków. Gdy jeden z nich nie chce spłacić swojej części, musi to zrobić drugi małżonek, spłacając całość. Następnie może wystąpić na drodze pozwu o zwrot środków na pokrycie wspólnego debetu.

Dowiedz się więcej na stronie pl.kruk.eu.

Previous Czy Jan Błachowicz dostanie szanse na odzyskanie pasa mistrzowskiego?
Next Czy KNF weryfikuje podmioty finansowe udzielające pożyczki na raty?

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Zysk 15% w skali roku na zakończonej lokacie strukturyzowanej w PKO Banku Polskim

Lokata strukturyzowana oparta na cenie palladu, którą PKO Bank Polski zaoferował klientom w 2012 roku, przyniosła inwestorom zysk w wysokości 37,39% za cały okres inwestycji, co daje wynik niemal 15%

Bankowość 0 Comments

Pierwsze w Polsce karty płatnicze z postaciami z kreskówek

Karty przedpłacone oferowane dzieciom poniżej 13. roku życia w ramach PKO Junior mają teraz wizerunki kultowych postaci z seriali animowanych Cartoon Network: Johnny’ego Bravo, Dextera, Atomówek oraz Ben10. To pierwsze

Bankowość 0 Comments

Idea Wolności – wypróbuj, poznaj, zdecyduj

Przedsiębiorca będzie mógł bez żadnych konsekwencji odstąpić od umowy kredytowej nawet pół roku po jej zawarciu. Nie poniesie żadnych kosztów: nie zapłaci prowizji, nie zapłaci ubezpieczenia, nie zapłaci nawet odsetek.

Bankowość 0 Comments

W jaki sposób będzie działać NBP?

Już kilka miesięcy kontynuuje się prace nad zmianą ustaw dotyczących działania NBP. Mają wpłynąć pozytywnie na sprawność instytucji i przynieść pożądane rezultaty. Czy coś się zmieni po wprowadzeniu przepisów w

Bankowość 0 Comments

Credit Agricole promuje ofertę dla małych i średnich przedsiębiorców

Credit Agricole promuje ofertę dla małych i średnich przedsiębiorców. Bank przekonuje klientów, że ich biznes nabierze rozpędu dzięki „Kredytowi w Koncie Biznes za 0 zł”, „Terminalowi płatniczemu za 0 zł”

Bankowość 0 Comments

Dwie nowe lokaty w ofercie Banku Ochrony Środowiska

5 maja br. nastąpią istotne zmiany w ofercie depozytowej Banku Ochrony Środowiska. Do oferty wprowadzone zostaną dwie nowe lokaty: • 6-miesięczna EKOlokata Specjalna 2,75 proc. dla nowych środków i 2,55

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź