Właściwa treść e-maila dla systemu antyspamowego
Jeśli masowa wysyłka e-maili kończy się sporą liczbą zwrotów, zdecydowanie coś robisz nie tak. Co zrobić, żeby odbiorcy chętnie czytali maile? Czym zachęcić? Czym nie zrazić? Jak nie trafić do spamu?
Dlaczego dostajesz zwroty e-maili?
Wysłana przez ciebie wiadomość jest przepuszczana przez cały zestaw filtrów antyspamowych. Wszelkie oznaki spamu zostaną przez nie wykryte, więc nie przesadzaj z treścią i jej formą.
Filtry antyspamowe biorą pod uwagę kilka elementów, najważniejsze to:
• częstotliwość występowania słów zakazanych,
• reputacja linków zawartych w treści,
• waga e-maila,
• reputacja serwera pocztowego, z którego jest wysyłana wiadomość.
Na dobry początek, zacznijmy od treści wiadomości elektronicznej. Nie jest to jedyny element układanki, ale jest niezwykle ważny.
Tytuł
By uniknąć oznaczenia jako spam, pierwszym elementem treści, na który należy zwrócić uwagę jest zdecydowanie temat e-maila. Dobranie odpowiednich słów jest sukcesem. Ponadto, statystycznie, lepsze są wiadomości o krótkich i treściwych tytułach. Adresat od razu będzie wiedział czego wiadomość dotyczy. Wówczas większa szansa, że zainteresowane osoby przeczytają e-mail. Ponadto unikniesz sytuacji, kiedy zdenerwowani oszukanym tytułem czytelnicy, zakwalifikują twoją wiadomość jako spam.
Długość
Często to od długości e-maili zależy powodzenie akcji marketingowej. Szczególnie jeśli zapiszesz dosłownie 3 zdania, w których padną „zakazane słowa”. Twój e-mail musi jak najbardziej przypominać prywatną wiadomość pisaną do znajomego. Dobrze, by znalazło się tam jak najwięcej zwrotów personalnych.
Treść właściwa
Pamiętaj o odpowiednich zwrotach, by dało się odczuć, że treść nie została wygenerowana automatycznie. Będzie to miało pozytywny odbiór zarówno ze strony czytelnika, jak i filtru pocztowego.
Formatowanie
Standardowy e-mail raczej nie jest poddawany formatowaniu. Z zasady jest to zwykły tekst o zwykłym kolorze i czcionce. Mimo, że oryginalne formatowanie bardziej zwraca uwagę, to naraża na uznanie za spam. Pamiętaj, że wykrzykniki i wielkie litery uwydatniają ważne słowa, ale filtr antyspamowy zauważy taką manipulację.
Słowa zakazane
Słowa zakazane mogą być dobrze odbierane przez adresata, ale zdradzają spamera. Jeżeli już ich używasz, to staraj nie zbyt często.
Najpopularniejsze słowa zakazane to:
• kup, zakup, zamówienie, kup teraz, sprzedaż (zniechęcą także czytelnika),
• okazja, najlepsza cena, jedynie … zł, rabat, zysk, niska cena, za darmo, zarabiaj (dla ludzi poprawne, dla systemu antyspamowego nie),
• kliknij, kliknij poniżej, kliknij tutaj, otwórz,
• mail, email marketing, mass mailing,
• miesiąc próbny,
• formularz, subskrybuj, wypisz, odwiedź stronę i inne typowe sformułowania w mailingu, bez których nie da się niejako obyć,
• wygrałeś, nagroda, bonus, gratis.
Grafika i załączniki
Jeżeli już musisz zawrzeć grafikę w e-mailu pamiętaj, by wprowadzić odpowiednio dużo tekstu. Niezbyt wiele grafiki względem tekstu to klucz do sukcesu. Nie umieszczaj ważnego przekazu na grafice. Jeśli program pocztowy nie wyświetli grafik, adresat nie zrozumie w jakim celu do niego piszesz. Nie zaśmiecaj odbiorcom skrzynki pocztowej ciężkimi załącznikami.
Ulepszaj strukturę e-maila
Choć czasem może kusić, trzymaj się tych zasad by wiadomość e-mail dotarła do największej liczby osób. Sprawdzaj ilość zwrotów z serwerów pocztowych i statystyki doręczeń. Wprowadzaj modyfikacje i obserwuj ich rezultaty.
Joanna Reich
Product Manager Intea
www.intea.pl
Może to Ci się spodoba
Jaki zakres obejmuje ustawa umorzeniowa?
W 2012 roku sejm wprowadził tzw. ustawę umorzeniową mającą na celu zapewnienie polskim przedsiębiorcom prawa do abolicji składek ZUS za lata 1999- 2009. Projekt wyżej wymieniowej ustawy został zgłoszony w
Czy rodzinny biznes to dobra decyzja?
Rodzinna firma to duże wyzwanie, ale też duża wygoda. Praca z zaufanymi osobami daje zapewnienie, że każdy zatrudniony będzie działał dla dobra interesów i zaakceptuje możliwe problemy materialne lub inne
Czym charakteryzuje się zgrany personel?
Każdy właściciel, który potrzebuje pracowników, zwraca uwagę na poprzednie miejsca zatrudnienia, wykształcenie oraz charakter. Oprócz oczywistych walorów (profesjonalizm, rzetelność, sumienność) znalazła się również umiejętność funkcjonowania w zespole. To istotne, szczególnie
Kiedy należy stosować mediacje?
Bywają przypadki, kiedy kontrahenci lub wspólnicy mają odmienne zdanie na temat podpisanych kontraktów lub sposobów prowadzenia dalszej współpracy. Od czasu do czasu załatwianie spraw we własnym zakresie nie jest możliwe.
Co zapewnia pracodawca w okresie zimowym?
Okres zimowy zaczyna się już w listopadzie, kiedy temperatury w nocy często dochodzą poniżej zera, a warunki na drodze są bardzo ciężkie. Pesymistyczna aura może trwać nawet do marca, kiedy
Jak rozpoznać mobbing?
Nie zawsze relacje na poziomie pracownik-przełożony są idealne. Bywa tak, że obie strony nie mogą się komunikować i poszukać drogi do kompromisu. Jednak nie można zapominać, że w warunkach zawodowych
1 Comment
Justyna
04 września, 18:13