Wirtualne projekty w dobie globalnego biznesu

Wirtualne projekty w dobie globalnego biznesu

Kilkanaście godzin odchylenia pomiędzy strefami czasowymi, piętrzące się różnice kulturowe i do wykonania konkretny  projekt o zasięgu globalnym. To wyzwania przed którymi co-raz częściej stają managerowie międzynarodowych firm. Czy można się nauczyć radzenia sobie w takich sytuacjach? Po-mocne mogą okazać się tzw. projekty VTP, które stanowią integralną część programów MBA na Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu.

141172935448035100

Virtual Team Project (VTP) to projekty, które w ramach globalnych wirtualnych zespołów realizują wspólnie studenci kilku uczelni partnerskich, kontaktujący się ze sobą dzięki specjalnym narzędziom teleinformatycznym. Projekty VTP prowadzone m.in. na WU Executive Academy działającej w ramach Wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu, służą kształceniu menedżerów, którzy pracując w międzynarodowych firmach muszą wiedzieć, jak efektywnie zarządzać przedsięwzięciami, w które zaangażowane są osoby z wielu różnych krajów, stref czasowych i kultur. Jest to bowiem wyzwanie, przed którym w dobie globalizacji staje coraz więcej firm i menedżerów.

Problemy globalnej wioski

Wyzwanie, które nie jest łatwe choćby z prozaicznych przyczyn, takich jak strefy czasowe. Gdy w rozmowie mają brać udział tylko osoby z Europy należy ustalić nie tylko godzinę spotkania, ale też dodać oznaczenie czasu o jakim mówimy. Jeśli zabraknie tego drobnego szczegółu kolega z Ukrainy lub Rosji może czekać na spotkanie godzinę wcześniej niż jego współpracownik z Polski, tymczasem manager z Wielkiej Brytanii o godzinę się spóźni.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy udział w dyskusji mają wziąć współpracownicy z różnych kontynentów. Gdy w Warszawie jest 13.00, w Chinach w okolicach Pekinu dochodzi już 19.00. Jeśli do grupy będzie chciał dołączyć manager z USA z okolic Los Angeles, to będzie musiał wstać wyjątkowo wcześnie, bo o 04.00 rano.

Jeśli do mieszanki dodać jeszcze różnice kulturowe polegające np. na różnym podejściu do sposobu i tempa podejmowania decyzji, relacji międzyludzkich, a nawet tak podstawowych spraw jak sposoby witania się, to jasne staje się, że nauka zarządzania w globalnym środowisku nie może obyć się bez solidnej dawki praktyki.

Niezbędna praktyka

I tu do akcji wkraczają projekty spod znaku VTP. – Ich wyjątkowy charakter polega na tym, że studenci różnych programów Executive MBA, mieszkający w różnych strefach czasowych na trzech kontynentach, pracują wspólnie nad jednym zadaniem, choć nie mają z sobą bezpośredniego fizycznego kontaktu – podkreśla prof. Bodo Schlegelmilch, dziekan WU Executive Academy używającej tego narzędzia podczas kursów MBA.

W trakcie projektów VTP zespoły korzystają z narzędzi telepresence ( technologii teleinformatycznych), aby móc efektywnie pracować nad danym zadaniem pod kierunkiem ekspertów i wykładowców. Rozwiązania telepresence, jakimi dysponuje Wiedeński Uniwersytet Ekonomii i Biznesu, umożliwiają organizowanie wirtualnych spotkań z udziałem studentów i wykładowców partnerskich uniwersytetów na innych kontynentach. Wśród nich można wymienić m.in. uniwersytety mieszczące się w chińskim mieście Guangzhou, indyjskim Hyderabadzie czy Uniwersytet Minnesota z USA.

141172972195711800

Czy to potrzebne?

Jedną z najważniejszych cech dobrego kursu MBA jest jego praktyczny wymiar. Oznacza to, że kurs powinien przyjmować nie tylko postać analizy tzw. „case studies”, ale także wizyt w firmach, wykładów prowadzonych przez praktyków, a także dawać możliwość poznania doświadczeń innych uczestników pracujących w innych firmach i w innych krajach. Warto zorientować się, czy uczelnia wykorzystuje również możliwości nowych technologii. Platformy e-learningowe umożliwiają dostęp do niezbędnych multimedialnych materiałów za każdym razem, niezależnie gdzie przebywa uczestnik kursu a narzedzia telepressence kontakt z osobami z innych kręgów kulturowych i uczenie siędzięki ich doświadczeniu.

Projekty spod znaku VTP są kwintesencją takiego praktycznego podejścia. Dają również coś co jest bezcenne w światowej gospodarce, cos co jest zarazem jedną za największych korzyści dobrego programu MBA – międzynarodowe kontakty. Dzięki realizacji projektów w wirtualnych globalnych drużynach studenci m.in. WU Executive Academy mają możliwość skuteczniejszego budowania nie tylko bazy wiedzy, umiejętności i doświadczenia, ale również własnej sieci kontaktów z innymi studentami, wykładowcami oraz praktykami biznesu z całego świata.

 

Previous Rodziców nie stać na Twoje studia? Weź kredyt studencki
Next Przegląd poranny 29 września

Może to Ci się spodoba

Spółka z o.o. – zobacz jak zoptymalizować dzięki niej swój biznes

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą są zobowiązani do regularnego odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez pierwsze 2 lata ich wysokość jest preferencyjna, jednak po upływie tego okresu znacząco

Startupy mogą liczyć na wsparcie company builders

Company Builders, czyli fabryki startupów, pomagają firmom  we wczesnym stadium działalności nie tylko poprzez środki na ich przedsięwzięcia. Główna różnica między nimi a funduszami Venture Capital polega na tym, że zapewniają

Mniej niż 20 proc. mikro- i małych firm w sektorze handlu i usług akceptuje płatności kartami

Tylko co piąty przedsiębiorca akceptuje karty płatnicze – wynika z doświadczeń Banku Pekao SA. Główną barierą jest obawa o wysokie koszty, jednak inwestycja w terminal płatniczy może się szybko zwrócić. Detaliści akceptujący płatności

Biuro rachunkowe 0 Comments

Czy opłaca się zostać księgową

Warunki, którymi cechuje się rynek pracy stale się zmieniają. Z tego powodu coraz trudniej jest zdecydować się na odpowiedni kierunek studiów, który zapewni nam dobrą posadę na wiele lat. Dodatkowo,

Mniej niż 20 proc. firm korzysta z chmury

Jedynie 29 proc. krajowych firm korzysta w swojej działalności z technologii mobilnych, 18 proc. – z chmury obliczeniowej, a tylko 8 proc. z dużych zbiorów informacji oraz ich analizy (big data) – wynika z badania IDC

Do 2020 roku 3/4 średnich i dużych firm będzie korzystać z zaawansowanej analityki

Za trzy lata 75 proc. średnich i dużych firm będzie stosować zaawansowane systemy analityczne – wynika z raportu Gartnera. To konieczne do skutecznego rozwoju przedsiębiorstwa – przekonuje Michał Grabarz, dyrektor sprzedaży Accenture

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź