Więksi coraz więksi, mniejsi znikają
Rynek hurtowni wielobranżowych przez lata przypominał wielki tygiel, w którym kotłowały się zarówno hurtownie małe, jak i duże. Często dominującą pozycję miały większe, innym razem mniejsze. Od niedawna jednak sytuacja ustabilizowała się i widać wyraźnie, że te pierwsze zaczynają dominować – nierzadko kosztem mniejszych. Prawo rynku pokazuje jednoznacznie, że im większa sieć hurtowni, tym silniejszą ma pozycję i zdobywa klientów kosztem mniejszych struktur. Dlaczego tak się dzieje?
Duże sieci hurtowni mają sporą przewagę nad mniejszymi, indywidualnymi. Dotyczy to bogatszego asortymentu towarów, co bierze się z faktu, że mają często umowy na wyłączność z ich producentami. Najwięksi gracze w tej branży wolą zlecić dystrybucję swoich towarów sieci mającej hurtownie w różnych rejonach kraju, niż powierzyć to zadanie kilkunastu niezależnym firmom dystrybucyjnym. Sytuacja ta sprawia, że towary są dystrybuowane przez sieć hurtowni, która na tym zarabia, co pozwala jej na poszerzenie terenów swojej działalności i jeszcze bardziej umacnia pozycję na rynku. Za dużymi hurtowniami stoi także duży kapitał, pozwalający na odpowiednią promocję i reklamę, mającą spory zasięg. Mniejsze hurtownie nie zawsze mają środki na odpowiednie działania marketingowe.
Warto zauważyć, że trend taki widoczny jest również w sklepach detalicznych, które już w ponad 70% należą do wielkich sieci handlowych. Wracając do hurtowni – ubezpieczyciele zaostrzają raz na jakiś czas kryteria przyznawania limitów kredytów kupieckich, co nie ma większego wpływu na duże hurtownie, jednak może być zabójcze dla tych mniejszych, które nie dysponują większymi środkami finansowymi.
Dlatego też, jeżeli mniejsza hurtownia nie znajdzie branży, która nie została jeszcze zdominowana przez dużego gracza, z pewnością nie będzie działać długo. Przegra pod względem dystrybucji, asortymentu oraz cen. Niestety, jest to proces raczej nieunikniony, którego nie da się zatrzymać. W kolejnych latach z pewnością będziemy mogli zaobserwować konsolidację towarów pod szyldami kilku dużych graczy (jak np. Eurocash), podczas gdy mniejsi po prostu znikną z rynku – proces taki już się rozpoczął.
Może to Ci się spodoba
Dziennie w wypadkach drogowych poszkodowanych jest 66 osób
Pod względem wypadków na liczbę przejechanych kilometrów i liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych Polska plasuje się pod koniec europejskich rankingów. W 2016 roku w 33,5 tys. wypadków zginęło ponad 3 tys. osób.
EBC ogłasza wielkie drukowanie
Miesiące oczekiwań, nerwowe odliczanie do „godziny zero” i oto jest – Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie programu luzowania ilościowego (QE). Oto podstawowe założenia europejskiego programu luzowania ilościowego (QE):
Od 2015 biura rachunkowe muszą korzystać z kasy fiskalnej
Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014, które weszło w życie 1 stycznia 2015, zobligowało biura rachunkowe do korzystania z kas fiskalnych niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Obowiązek prowadzenia ewidencji
Cechy działalności agroturystycznej
Działalność agroturystyczna przeznaczona jest dla osób, które posiadają dość dużo terenów zielonych. Najbardziej pożądane są rejony wiejskie, gdzie turyści mogą podglądać życie miejscowych i napawać się naturalnymi widokami. Czym charakteryzują
Czy Polacy bardzo różnią się w doborze ubioru do pracy od innych nacji?
Jeśli chodzi dobór garderoby do pracy Polacy coraz więcej czasu i pieniędzy przeznaczają na zadbanie o swój strój. Według oceny specjalistów w kwestii zewnętrznej prezencji należymy do grupy tych lepiej
Pięć powodów, dla których warto oszczędzać
O tym, że należy oszczędzać przekonuje się coraz więcej Polaków. Jak podaje NBP, tylko w I kwartale 2014 r. powiększyliśmy nasze oszczędności o 38,3 mld zł. Wciąż jednak wiele osób
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!