Wady i zalety zakupu własnego mieszkania
Według panujących w Polsce stereotypów po zakończeniu edukacji należy znaleźć pracę, kupić mieszkanie i mieć dzieci. Bez wątpienia zakup własnej nieruchomości ma wiele zalet, ale warto zwrócić uwagę także na jego wady. Home Broker wziął pod lupę transakcję zakupu mieszkania i przeanalizował jej plusy oraz minusy.
Największą zaletą posiadania własnego mieszkania jest fakt, że raz kupione pozostaje składnikiem majątku. Można je w dowolnym momencie spieniężyć, wynająć by generowało dochód albo zostawić i przekazać w spadku. Nawet jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt, to po spłacie będzie ono w 100 proc. nasze. Zakup mieszkania to po prostu inwestycja w budowanie własnego majątku. Wynajmując nieruchomość choćby i 50 lat, nie stajemy się właścicielem nawet w najmniejszej części.
Wolnoć Tomku w swoim domku
Niebagatelnym plusem bycia właścicielem nieruchomości jest możliwość dowolnej jej aranżacji. W wybranym momencie można przeprowadzić remont, zmienić układ pomieszczeń (oczywiście pod warunkiem otrzymania zgody wspólnoty) czy odnowić łazienkę. W mieszkaniu wynajętym możliwości są mocno ograniczone i zależne od preferencji oraz nastawienia właściciela.
Niektórzy kupujący mieszkania liczą jeszcze na wzrost jego wartości i w długim terminie faktycznie ma to sens, ale należy pamiętać o tym, że rynek ma cykle jak i cała gospodarka i ceny nie zawsze rosną. Lepiej więc zakup nieruchomości przeznaczonej na zamieszkanie traktować jako lokata, a nie jako inwestycja. Oceniając opłacalność zakupu mieszkania należy pamiętać o uwzględnianiu w obliczeniach odsetek i prowizji przy kredycie, ale już spłacanego kapitału nie powinniśmy liczyć, bo on pozostaje w mieszkaniu, którego właścicielem się stajemy. Dla wielu osób najbardziej liczy się jednak to, czego nie da się policzyć ani zmierzyć: komfort i stabilizacja posiadania własnego mieszkania. Tu nie ma strachu przed problemami z właścicielem nieruchomości, poszukiwaniem kolejnego mieszkania po wygaśnięciu umowy itd.
Nie ma róży bez kolców
Po stronie wad zakupu mieszkania należy przede wszystkim wymienić znaczne ograniczenie mobilności w stosunku do wynajmu. W przypadku zmiany pracy czy nieoczekiwanego powiększenia się rodziny, może okazać się, że pojawi się chęć przeprowadzki. Nie jest to jednak takie proste, bo sprzedaż i zakup kolejnego mieszkania to operacja bardziej skomplikowana niż w wypadku najmu, na dodatek kosztowna. Należy bowiem pamiętać o opłatach transakcyjnych związanych ze sprzedażą i zakupem nieruchomości, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zakup mieszkania jest trudniejszy niż jego wynajęcie, bo mamy tu do czynienia z wysoką barierą wejścia związaną z wysokimi cenami nieruchomości. Dla trzyosobowej rodziny minimum to 50-55 mkw., co w dużym mieście oznacza wydatek na poziomie co najmniej 200-250 tys. złotych. Nie każdy dysponuje takim zapasem gotówki, więc Polacy często posiłkują się pieniędzmi banku (liczba czynnych umów kredytu hipotecznego w Polsce to prawie 1,9 mln), co wiąże się z kosztami. Z jednej strony mamy nieprzewidywalne (bo zależne od stóp procentowych) odsetki, a z drugiej prowizje i obowiązkowe ubezpieczenia. Dodatkowo należy pamiętać o obowiązkowym wkładzie własnym. Sumując wszystkie wydatki należy liczyć się z tym, że przy zakupie na rynku wtórnym mieszkania za 200 tys. zł potrzebujemy około 40 tys. zł gotówki.
Pamiętaj o kosztach
A te 40 tys. to tylko koszty związane z kredytem i samą transakcją. Zwykle mieszkanie trzeba jeszcze urządzić i doposażyć, a czasami wyremontować. W trakcie użytkowania mieszkania też należy liczyć się z wydatkami na bieżące naprawy czy inwestycje. W niektórych wypadkach zaboleć mogą też koszty bieżące związane np. z podatkiem od nieruchomości oraz ewentualnie użytkowaniem wieczystym. W wynajętym mieszkaniu koszty te będą niższe.
Utrudnieniem może być też dostępność samych kredytów. Banki coraz bardziej wnikliwie analizują profil klienta i bez umowy o pracę o pożyczkę jest trudno. W przypadku najmu też należy posiadać zdolność do regularnej spłaty czynszu, ale nie jest to tak sformalizowane jak w przypadku kredytów. W przypadku lokalu kupionego na kredyt nie wolno też zapominać o ryzyku wzrostu raty kredytowej i ryzyko to dotyczy nie tylko kredytów we franku szwajcarskim, ale też zadłużenia w złotych.
Marcin Krasoń
Home Broker
Może to Ci się spodoba
Dochodzenie roszczeń przez podwykonawcę
Proces budowlany, w wyniku którego powstaje określony w umowie o roboty budowlane obiekt jest zazwyczaj skomplikowanym procesem, w którym bierze udział wiele podmiotów – nie tylko inwestor i generalny wykonawca.
Mieszkania coraz łatwiej dostępne
Chociaż trudno w to uwierzyć, ale aż 63% wartości mieszkań sprzedanych w IV kwartale ubiegłego roku zostało kupionych z oszczędności Polaków. Tak wynika z danych zawartych w najnowszym raporcie NBP.
Nowe mieszkania idą jak świeże bułki
Na zakup mieszkań od deweloperów decydują się osoby korzystające z nisko oprocentowanych kredytów i rządowych dopłat oraz nabywcy gotówkowi, którzy chcą zarobić więcej niż na lokatach. Jeśli planujemy kupić mieszkanie
Wynajem mieszkania: wady i zalety
W całej debacie o tym, czy lepiej jest mieszkanie kupić czy wynająć, często zapomina się o najważniejszym: mieszkanie służy przede wszystkim do zaspokajania potrzeby mieszkaniowej, a kwestia tego w jaki
Przewaga nowego, czyli dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera
Marzenia o własnym mieszkaniu najczęściej zaczynają się od najważniejszych pytań: kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy może na wtórnym? Jak nie popełnić błędu i dokonać dobrego wyboru? Zakup mieszkania to
Przy zakupie mieszkania sprawdź długi jego i sprzedającego
Kupując mieszkanie należy dokładnie zweryfikować jego stan prawny i faktyczny. Dla wielu jest to największa transakcja finansowa w życiu i niedochowanie należytej staranności może oznaczać straty finansowe. Home Broker wskazuje
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!