W jakim celu zawiera się umowę faktoringową?
Kryzys ekonomiczny i problemy gospodarcze spowodowały, że mnóstwo firm zaciąga pożyczki i posiada pokaźne długi. W wielu sytuacjach oddanie pieniędzy od zadłużonego kontrahenta jest w zasadzie niemożliwe. Z tego powodu powstało w ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw, które proponują zawarcie umowy faktoringowej. Czym charakteryzuje się faktoring oraz czy opłaca się z niego skorzystać?
Na wstępie warto powiedzieć, że celem faktoringu jest odzyskiwanie należności, które nie są regulowane od dawna. Obecnie każdy przedsiębiorca może skorzystać z dwóch najpopularniejszych opcji faktoringowych.
Pierwszą z nich jest faktoring pełny, na podstawie którego to faktor bierze na siebie odpowiedzialność za przejęcie zadłużenia. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien domagać się odzyskania kosztów od firmy regulującej długi. Druga opcja to faktoring niepełny, według którego faktor nie ryzykuje i nie odpowiada za ostateczny wynik postępowania windykacyjnego.
Przed zawarciem umowy faktoringowej trzeba przejrzeć wszystkie paragrafy. Przede wszystkim sposób pobierania długów, prowizje, metodę rozliczania pozyskanych środków, przekazywania faktur oraz przepływu danych.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!