W jakich sprawach konieczne jest dochodzenie?
Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwszy wariant wykorzystuje się w stosunku do podejrzenia o popełnieniu przestępstwa przestępstwa. Kiedy natomiast stosuje się dochodzenie? Jak wygląda i czym się charakteryzuje?
Najpierw trzeba wyjaśnić, że dochodzenie prowadzi policja, którą nadzoruje powołany w tym celu prokurator. Czasami działania wykonuje ABW, CBA lub Straż Graniczna. Decyzja zależy od wybranej sprawy oraz konkretnych ustaleń prokuratora.
Niejednokrotnie dochodzenie prowadzone jest w sprawach, które trafiły do sądu rejonowego i są zagrożone karą, która nie przekracza 5 lat więzienia lub 100 tys. zł kary. Innymi słowy są to przypadki mniej poważne, które nie dotyczą wielkich przestępstw i niebezpiecznych zdarzeń.
Całe dochodzenie powinno zostać zakończone w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia sprawy. Bardzo rzadko prokurator przedłuża czynności o 30 dni, jednak dzieje się to tylko w wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!