W jakich sprawach konieczne jest dochodzenie?

Każde postępowanie przygotowawcze może być prowadzone na podstawie śledztwa lub dochodzenia. Pierwszy wariant wykorzystuje się w stosunku do podejrzenia o popełnieniu przestępstwa przestępstwa. Kiedy natomiast stosuje się dochodzenie? Jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Najpierw trzeba wyjaśnić, że dochodzenie prowadzi policja, którą nadzoruje powołany w tym celu prokurator. Czasami działania wykonuje ABW, CBA lub Straż Graniczna. Decyzja zależy od wybranej sprawy oraz konkretnych ustaleń prokuratora.

Niejednokrotnie dochodzenie prowadzone jest w sprawach, które trafiły do sądu rejonowego i są zagrożone karą, która nie przekracza 5 lat więzienia lub 100 tys. zł kary. Innymi słowy są to przypadki mniej poważne, które nie dotyczą wielkich przestępstw i niebezpiecznych zdarzeń.

Całe dochodzenie powinno zostać zakończone w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia sprawy. Bardzo rzadko prokurator przedłuża czynności o 30 dni, jednak dzieje się to tylko w wyjątkowych i uzasadnionych okolicznościach.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Jak ustala się wielkość grzywny?
Next Czy zaśnieżony chodnik jest podstawą do kary grzywny?

Może to Ci się spodoba

Rolnictwo, ogrodnictwo i turystyka czekają na wdrożenie dyrektywy o pracownikach sezonowych

Przepisy o pracownikach sezonowych mają znacznie ułatwić przyjmowanie cudzoziemców do pracy. Dyrektywa będzie dotyczyć obcokrajowców pracujących w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce. Uprości procedury związane z wydawaniem zezwoleń na pracę, wydłuży możliwości pracy sezonowej do

Reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków

Przychody z podatków VAT i CIT są coraz niższe. W ubiegłym roku luka podatku od towarów i usług była szacowana na 53 mld zł, o 12 mld więcej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom w organizacji

Czym charakteryzuje się zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to prawnie ustanowione usuwanie szkód o charakterze materialnym lub niematerialnym. Wielkość rekompensaty oraz metody spłaty zależą są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o przyznanie zadośćuczynienia?

Wszystko o pouczeniach sądowych

Każde postępowanie cywilne musi odbywać się w zgodzie z ustaleniami prawnymi oraz poszanowaniem sądu i wszystkich uczestników rozprawy. Bywają zdarzenia, w których uczestnik rozprawy nie ma reprezentanta, wtedy powinien zostać

Zapis na sąd polubowny – zagadnienia podstawowe

Spory pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą są nieuniknione. Zawieranie umów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą bardzo często wiąże się z koniecznością następczej próby egzekwowania postanowień w niej zawartych przed sądem.

Przedsiębiorstwa będą mieć więcej czasu na przejście do Krajowego Systemu e-Faktur. MF proponuje lipiec przyszłego roku

Ministerstwo Finansów po konsultacjach z przedsiębiorcami, księgowymi i sektorem IT zdecydowało się na przesunięcie terminu obowiązku stosowania e-faktur. Wejdzie on w życie nie od początku 2024 roku, lecz w jego połowie. Dla firm to istotna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź