W jaki sposób pracodawcy łamią prawa pracownicze?
Z chwilą podpisania umowy każdy pracownik zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich założeń w niej zawartych oraz wypełniania powinności. Ale umowę podpisują dwie strony, również na przełożonym ciąży odpowiedzialność, powinien przestrzegać każdego jej punktu. Nie zawsze jednak współpraca układa się prawidłowo. Jak radzić sobie w chwili, gdy szef nie spełnia obowiązków lub przekracza swoje kompetencje?
Każdy pracownik lub kandydat dopiero rozwijający swoją ścieżkę zawodową musi zdawać sobie spraw z przywilejów, jakie mu się należą. Przede wszystkim zatrudniony musi pobierać wszystkie dobra obiecane na podstawie umowy oraz aktualnie obowiązującego prawa. Mowa tutaj o:
– pracy w określonych godzinach lub wedle ułożonego i zatwierdzonego wcześniej grafiku,
– wynagrodzenie przekazywane raz na miesiąc (każde spóźnienie jest złamaniem fundamentalnych praw i znaczenia nie ma, co jest powodem takowego stanu rzeczy, nieterminowe płatności mogą być surowo karane),
– zapewnienie stanowiska pracy oraz narzędzi niezbędnych do jej wykonywania.
Oprócz poślizgu w wypłatach wynagrodzenia pracodawcy często zapominają o bezpieczeństwie na stanowisku pracy. Na wyposażeniu zakładu brakuje gaśnic, systemu powiadamiania przed pożarem, przyrządy i maszyny nie mają niezbędnych przeglądów, pracownicy nie są wysyłani na szkolenia BHP. W sytuacji wypadkowej pracodawca ponosi podwójną odpowiedzialność, za zatrudnionego oraz za nierespektowanie fundamentalnych przepisów. W grę wchodzą ogromne kary finansowe.
Warto wziąć pod lupę wszystkie możliwe przypadki, w których dopuszcza się łamania najistotniejszych praw pracowniczych. Oto one:
– zmuszanie do wykonywania obowiązków zawodowych poza godzinami pracy,
– nierespektowanie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub zaświadczeń od lekarza,
– przyjmowanie niepełnoletnich,
– niepodpisanie umowy o pracę/zlecenie/o dzieło/kontraktowej,
– niewypełnianie formalności,
– brak świadectwa pracy.
Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Co oznacza norma pracy?
O normie pracy należy mówić w odniesieniu do umownych ustaleń, które zostały zawarte między podwładnym a przełożonym. Najpierw jednak odbywa się rozmowa oraz ewentualne negocjacje, w wyniku których obie strony
Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło
W przypadku umowy o dzieło, dziełobiorca ma obowiązek wykonania zleconego mu dzieła tak, aby było ono niewadliwe. W zamian za stworzone dzieło przysługuje mu prawo do otrzymania wynagrodzenia od zamawiającego.
Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy
Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.
Ile godzin mogą pracować osoby niepełnosprawne?
W Kodeksie Pracy wyszczególnione są regulacje w zakresie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Dzięki temu mogą oni uczestniczyć w rynku pracy. Zgodnie z normami prawnymi czas pracy osób niepełnosprawnych nie może
Kiedy tworzymy grupy związkowe?
Budowanie organizacji związkowych przez pracowników i pracodawców to prawne przedsięwzięcie opisane w Kodeksie Pracy. Do tego typu grup zalicza się powszechne związki zawodowe. Aktywność w ramach tego typu stowarzyszeń nie
Jakie obowiązki ma Społeczna Inspekcja Pracy?
Do analizy przestrzegania Kodeksu Pracy, oprócz częstych delegacji państwowych, są upoważnione Społeczne Inspekcje Pracy. W skład takiego zgrupowania wchodzą sami pracownicy, którzy mają obowiązek dopilnować ładu społecznego w zakładzie pracy.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!