USA wypychają OPEC z rynku ropy – raport surowcowy

USA wypychają OPEC z rynku ropy – raport surowcowy

Czwartek był kolejnym dniem spadku notowań indeksu CRB. Wartość tego agregatu zniżkowała o niemal pół procenta i zeszła poniżej 300 pkt. – do poziomu 299,70 pkt. Spadek ten wynikał przede wszystkim z kolejnej już przeceny towarów rolnych – mocno spadły przede wszystkim notowania kawy, ale wyraźne zniżki dotyczyły także cen zbóż.

Będzie trzecia z kolei tygodniowa zniżka cen ropy?

Tymczasem notowania ropy naftowej wczoraj wzrosły. W przypadku amerykańskiej ropy WTI oznaczało to odbicie w górę od technicznego wsparcia w okolicach 101,85 USD za baryłkę. Stronie popytowej pomogły wczorajsze dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, jednak największy udział we wczorajszej zwyżce miały jednak kwestie związane z analizą techniczną.

Z fundamentalnego punktu widzenia, na rynku ropy naftowej wczoraj niewiele się zmieniło. Nadal inwestorzy śledzą uważnie sytuację w Iraku i Libii. Ten pierwszy kraj póki co pokazuje, że zawirowania polityczne na północy nie przekładają się na faktyczną podaż ropy naftowej. Zaś w Libii pojawiły się prognozy skokowego zwiększenia produkcji i eksportu ropy. Obie te kwestie obecnie wspierają sprzedających na rynku ropy.

W rezultacie, notowania tego surowca prawdopodobnie już po raz trzeci z kolei zakończą tydzień na minusie. Podczas gdy jeszcze w drugiej połowie czerwca cena ropy WTI oscylowała w okolicach nawet 107,50 USD za baryłkę, teraz nie przekracza 103 USD za baryłkę.

Kurczący się udział OPEC w globalnym rynku ropy

Wczoraj pojawił się także comiesięczny raport OPEC dotyczący rynku ropy. Organizacja ta po raz pierwszy w tym roku podała prognozy na 2015 rok. Według wyliczeń kartelu, w 2015 r. globalny popyt na ropę naftową wzrośnie o 1,21 mln baryłek dziennie. To więcej niż dla bieżącego roku, kiedy to popyt ma wzrosnąć o 1,13 mln baryłek.

Niemniej jednak, OPEC w coraz mniejszym stopniu korzysta z rosnącego popytu na ropę na świecie. W przyszłym roku popyt na ropę z kartelu OPEC ma wynieść średnio 29,37 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 310 tys. baryłek względem bieżącego roku. To mniej niż kartel produkuje obecnie (29,70 mln baryłek ropy dziennie) i mniej niż ustalony limit wydobycia w OPEC (30 mln baryłek).

OPEC prognozuje także obfitą przyszłoroczną podaż ropy naftowej. Globalne wydobycie ma wzrosnąć o 1,31 mln baryłek, czyli bardziej niż popyt na ten surowiec. Wzrost podaży ma wynikać przede wszystkim z rosnącego wydobycia w USA: amerykańska produkcja ropy w przyszłym roku ma znaleźć się na poziomie 13,12 mln baryłek dziennie, co oznaczałoby wzrost o 880 tys. baryłek dziennie względem bieżącego roku i najwyższą wartość spośród wszystkich krajów nienależących do OPEC.

Dzisiaj analogiczny raport dotyczący globalnego popytu i podaży ropy ma przedstawić Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Lekki spadek wyceny PLN w ślad za wzrostem ryzyka na rynkach
Next Kłopoty portugalskiego sektora bankowego

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: marsz w górę

Notowania Złota zgodnie z naszymi wczorajszymi przewidywaniami dokonały retestu wybitego oporu na 1 192 USD i kontynuują marsz w górę. Obecnie walczą z lokalnym oporem wspieranym zniesieniem 78,6 proc. fali

Analizy surowców 0 Comments

Miedź: z kanału w kanał

Kurs kontraktu na miedź notowanego na giełdzie COMEX od początku lutego poruszał się w obrębie kanału wzrostowego. W ostatnim czasie doszło do wybicia dołem z niego, a dodatkowo na wykresie

Analizy surowców 0 Comments

Ropa WTI poniżej 100 USD za baryłkę – raport surowcowy

W środę wartość surowcowego indeksu CRB po raz kolejny spadła – tym razem o 0,18% do poziomu 296,11 pkt. Był to efekt przede wszystkim spadku notowań surowców energetycznych – ropa,

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Nowe minimum na pszenicy i kukurydzy

Złoto w dniu wczorajszym zamknęło się tuż poniżej oporu wynikającego z chmury Ichimioku, który przebiega na poziomie 1334$. Ewentualne zamknięcie powyżej tego poziomu stanowić będzie techniczny sygnał kupna. Dziś rano

Analizy surowców 0 Comments

Rywalizacja dwóch rządów w Libii – raport surowcowy

W piątek indeks CRB zanotował relatywnie niewielki spadek – o 0,02% do poziomu 272,64 pkt. Podrożały m.in. miedź, platyna, pallad, ryż oraz kakao. Z kolei na minusie po raz kolejny

Analizy surowców 0 Comments

Złoto umacnia swoją pozycję: analiza rynku złota

Ku uciesze inwestorów, złoto zakończyło pierwszy pełny tydzień nowego roku na plusie. W stosunku do poprzedzającego tygodnia cena królewskiego kruszcu wzrosła o prawie 10 USD i o ponad 50 PLN.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź