USA, Brazylia i Chiny w centrum uwagi na rynkach zbóż – raport surowcowy

USA, Brazylia i Chiny w centrum uwagi na rynkach zbóż – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji na rynkach towarowych dominował kolor zielony. Notowania indeksu CRB odbiły w górę o 0,69%, docierając do poziomu 273 pkt. Wzrost wartości indeksu CRB wynikał ze zwyżek cen surowców energetycznych, metali oraz większości towarów rolnych.

Opóźnienia w żniwach w USA

Wtorek był dniem wyraźnej zwyżki cen zbóż. Notowania kukurydzy wzrosły o 2,4%, soja podrożała o 2,1%, a pszenica – o 1,2%. Ceny wymienionych zbóż rosną zresztą już od początku bieżącego miesiąca.

Długoterminowy spadkowy trend na rynkach zbóż nadal się utrzymuje – jednak w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka czynników, które sprzyjały kupującym na tych rynkach. Jedną z nich są informacje o opóźnieniach w żniwach kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych.

W poniedziałek pojawił się cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) prezentujący postęp w zbiorach zbóż w USA. Według tej publikacji, do końca ubiegłego tygodnia zebranych zostało 31% kukurydzy – znacznie mniej niż wynosi pięcioletnia średnia dla tego okresu (53%). Tymczasem zbiory soi zostały ukończone w 53 procentach, co również jest wartością mniejszą niż pięcioletnia średnia (66%).

Opóźnienia w zbiorach zbóż w USA wpływają na ostatni wzrost cen kukurydzy i soi, jednak nie powinny mieć większego przełożenia długoterminowego na notowania obu tych zbóż. Wynika to z faktu, że i tak oczekiwane zbiory mają być wyjątkowo duże. Obfitość zboża na globalnym rynku skutecznie powinna hamować wzrost cen.

Kolejny wzrost zapasów kukurydzy w Chinach

O tym, że o podaż kukurydzy nie trzeba się martwić, przekonują także najnowsze doniesienia z Chin. Wiele wskazuje na to, że w sezonie 2014/2015 Chiny po raz kolejny przeznaczą sporą część wewnętrznej produkcji kukurydzy na uzupełnienie swoich zapasów tego zboża. Byłby to już trzeci z kolei rok wzrostu zapasów kukurydzy w tym kraju.

Taki ruch chińskich władz wynika raczej nie z celowego działania, ale z konieczności. Produkcja kukurydzy w Chinach – podobnie jak w USA – jest duża: w tym roku plony mają być niemal rekordowe. Z kolei popyt na to zboże w Chinach jest relatywnie niewielki, co wynika m.in. ze zmniejszonego zapotrzebowania na pasze dla zwierząt ze względu na spadek produkcji drobiu (ptasia grypa) oraz wieprzowiny.

Informacje z Chin to czynnik, który ogranicza potencjał wzrostowy cen kukurydzy. Z technicznego punktu widzenia, obecnie najbliższym poziomem oporu jest rejon 359-361 USD za 100 buszli.

1

Wykres 1. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

Opóźnienia w zasiewach soi w Brazylii

Żniwa w Stanach Zjednoczonych przyciągają obecnie sporo uwagi na rynkach zbóż, jednak nie mniej ważne jest to, co dzieje się w Ameryce Południowej. Na początku bieżącego tygodnia pojawiły się bowiem informacje o opóźnieniach w zasiewach soi w Brazylii.

Według firmy badawczej AgRural, zasiewy soi w Brazylii są dotychczas ukończone w 10 procentach. To o połowę gorszy wynik niż na ogół w tym czasie w roku. Jest to rezultat suszy, jaka dotknęła ostatnio tereny uprawne w Brazylii. Ze względu na wyjątkowo suchą ziemię na wielu terenach zasiewy okazały się niemożliwe, a tam, gdzie zostały one zrealizowane, być może trzeba będzie je powtarzać.

Informacje z Brazylii wspierają kupujących na rynku soi, jednak warto pamiętać, że obecne opóźnienia są jeszcze możliwe do nadrobienia. W weekend na kluczowych terenach uprawnych w Brazylii mają w końcu spaść deszcze, co pozwoli na przyspieszenie zbiorów.

2

Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Zapłać swoją wiarą
Next Getin Bank z nową kampanią reklamową

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Nowe minimum na miedzi

W dniu wczorajszym złoto wzrosło minimalnie drugą sesję z rzędu. W dalszym ciągu utrzymuje się silny trend spadkowy i daleko jest do ewentualnej zmiany. Zmienność jak i niepewność w danej

Analizy surowców 0 Comments

Możliwe cięcie limitu produkcji ropy w OPEC – raport surowcowy

We wtorek na rynkach towarowych w końcu pojawiło się więcej koloru zielonego. Wzrosły ceny surowców energetycznych, metali, a także niektórych towarów rolnych. W rezultacie, indeks CRB zanotował wczoraj wzrost o

Analizy surowców 0 Comments

Wzrostowy początek tygodnia na rynku miedzi – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB po raz kolejny zniżkowały – tym razem spadek wyniósł 0,21% i doprowadził notowania tego indeksu do poziomu 288,02 pkt. Zniżka ta była przede wszystkim rezultatem

Analizy surowców 0 Comments

Pszenica blisko linii trendu spadkowego

Poniedziałkowa sesja nie przyniosła wielkich zmian na rynku złota. Cena zniżkowało o 8$ względem piątkowego zamknięcia. W szerokiej perspektywie trend pozostaje spadkowy. Od 1 października 2012 r. cena porusza się

Analizy surowców 0 Comments

USA wypychają OPEC z rynku ropy – raport surowcowy

Czwartek był kolejnym dniem spadku notowań indeksu CRB. Wartość tego agregatu zniżkowała o niemal pół procenta i zeszła poniżej 300 pkt. – do poziomu 299,70 pkt. Spadek ten wynikał przede

Analizy surowców 0 Comments

Rynek srebra szuka dna

Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynkach. Zmiany notowań nie były zbyt duże. Na dzień przed zakończeniem posiedzenia Banku Japonii na sile wyraźnie tracił jen. Zmiana ratingu dla USA wywołała chwilowe umocnienie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź