USA i Arabia Saudyjska nadal produkują dużo ropy – raport surowcowy
Początek bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych odznaczył się przewagą strony podażowej. Wartość indeksu CRB spadła wczoraj o 1,66% do poziomu 248,13 pkt. Liderami spadków po raz kolejny były surowce energetyczne. Gaz ziemny w USA potaniał o 4,6%, a ropa naftowa WTI została przeceniona o 4%.
Eksport arabskiej ropy do Azji na stałym poziomie
Wczoraj notowania ropy Brent spadły do okolic 66 USD za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI na koniec sesji znalazła się na poziomie 63 USD za baryłkę. Oznacza to, że od czerwcowych lokalnych maksimów oba gatunki tego surowca zostały przecenione już o około 40%.
Presję na spadek cen ropy cały czas wywierają informacje dotyczące Arabii Saudyjskiej. Niedawno pojawił się komunikat o obniżaniu cen sprzedaży ropy naftowej m.in. do klientów azjatyckich właśnie przez Arabię Saudyjską. Zostało to odebrane jako wyraźny komunikat, że kraj ten będzie walczył o swój udział w rynku bez względu na ceny ropy naftowej.
Dzisiaj przedstawiciel sektora naftowego w Arabii Saudyjskiej potwierdził, że eksport ropy z tego kraju pozostanie spory także na początku przyszłego roku – w styczniu eksport do kupujących z Azji ma zostać utrzymany na zakontraktowanych poziomach, a więc na stabilnych poziomach względem grudnia tego roku.
Arabia Saudyjska jak żaden inny kraj może pozwolić sobie na niskie ceny ropy na globalnym rynku. Koszt wydobycia ropy na polach naftowych w tym kraju to zaledwie kilkanaście dolarów za baryłkę. Jest to najniższy koszt wydobycia ropy naftowej na świecie. Mimo że arabski budżet bilansuje się przy cenach sprzedaży ropy naftowej przekraczających 90 USD za baryłkę, to państwo jest na tyle zamożne, że nawet przedłużające się okresy niskich cen ropy naftowej nie będą dla niego dużym obciążeniem. Tego samego nie może powiedzieć wiele innych państw produkujących ropę naftową.
Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.
Dalszy wzrost produkcji ropy w USA
Tymczasem wczoraj pojawiły się także dane dotyczące produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według najnowszych prognoz Energy Information Administration (EIA, część Departamentu Energii), produkcja ropy naftowej z łupków również będzie rosła w tak dużym tempie jak obecnie także na początku przyszłego roku. EIA dała do zrozumienia, że amerykański przemysł wydobywczy nie zareaguje szybko na zmiany poziomu cen ropy naftowej.
Według EIA, w styczniu produkcja ropy naftowej na trzech największych polach (Bakken, Eagle Ford i Permian Basin) wzrośnie o 103 tys. baryłek dziennie w porównaniu z grudniem br. Z kolei w grudniu wzrost ten ma wynieść 105 tys. baryłek dziennie.
Chociaż na razie nie widać oznak spowolnienia w produkcji ropy naftowej w USA, to przedłużający się okres niskich cen z pewnością skłoniłby Amerykanów do podjęcia jakichś działań w tym zakresie. Niektóre firmy wydobywcze już przy obecnym poziomie cen balansują na granicy rentowności, a część nowych inwestycji jest anulowana lub przekładana do późniejszej realizacji.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Nadchodzące spotkanie OPEC i szwajcarskie referendum w centrum uwagi – raport surowcowy
W środę notowania indeksu CRB były ustabilizowane. Wartość indeksu powędrowała w górę o 0,22% do poziomu 266,41 pkt., jednak długoterminowy trend spadkowy pozostaje nienaruszony. Wczoraj przecenione zostały metale szlachetne, a
Złoto pokonało kolejny poziom wsparcia
Na wyraźnym minusie wczoraj znalazły się notowania metali szlachetnych. Cena złota spadła o 1,6% i, co ważne, wczorajsze zamknięcie wypadło poniżej ważnego wcześniejszego rejonu wsparcia, a więc okolic 1189-1190 USD
Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy
Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia na rynkach towarowych, środowa sesja przyniosła w końcu przewagę koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wczoraj wzrosły o niemal pół procenta, odbijając w górę do poziomu 239,89
Niższe ceny ropy dobre dla Chin, niekorzystne dla OPEC – raport surowcowy
Bieżący tydzień na rynkach towarowych rozpoczął się bardzo słabo. Wczoraj indeks CRB zanotował spadek o 0,44%, docierając do poziomu 286,75 pkt. To najniższa wartość tego indeksu od początku lutego br.
Złoto: atak na kluczowy opór
Notowania złota testują właśnie ważny opór w okolicy 1 195 USD. Składają się na niego: • Horyzontalny opór cenowy • Zniesienie 61,8 proc. ostatniej fali spadkowej • Równość fali pierwszej
Ropa WTI testuje wsparcie
Notowania ropy naftowej WTI dzisiaj nadal pozostają pod presją podaży. Cena amerykańskiego surowca testuje obecnie ważne techniczne wsparcie w rejonie 92,60 USD za baryłkę. Na razie strona popytowa w tym
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!