Ten sam wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn
Zgodnie z planami partii rządzących w Polsce wiek emerytalny jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Dodatkowo jest on o wiele dłuższy niż w poprzednich ustawach. Polacy zdobędą prawa emerytalne po ukończeniu 67. roku życia.
Obecna aktualizacja weszła w życie z dniem 1 stycznia bieżącego roku. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo. Rząd zapewnia, iż wydłużenie obowiązku pracy przyczyni się do wzrostu wartości wypłacanych świadczeń. Pesymiści twierdzą, iż przyczyni się tylko do wzrostu i tak dużej stopy bezrobocia w kraju.
Określony wiek emerytalny osiągną kobiety w 2040 roku oraz mężczyźni w 2020. Do tej pory każdy rok pracy oznacza dłuższy wiek emerytalny o 3 miesiące liczony od 60. roku życia kobiety i 65. roku życia mężczyzny.
Zrównanie wieku emerytalnego ma przeciwdziałać dyskryminacji płciowej. Warto zauważyć, iż wcześniejsze prawo nie pozwalało wydłużyć wieku pracowniczego kobiet do 65. roku pracujących jako nauczycielki, urzędniczki cywilne i inne pracownice samorządowe. Czyli granice wiekowe były te same.
Różnice wiekowe umożliwiające przejście na emeryturę były zgodne z konstytucją, więc ich zlikwidowanie nie było działaniem eliminacji bezprawnych przepisów.
Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak wyglądają włoskie emrytury?
W związku z tym, że większość państw europejskich należy do Unii łatwiejsze stało się podróżowanie oraz poszukiwanie pracy. Na wakacje trzeba wziąć dowód osobisty, a do pracy paszport. Dlatego też
Jak działa odwrócona hipoteka?
Większość emerytów przekonuje, że posiada ogromne problemy finansowe. Miesięczne wynagrodzenie oferowane przez państwo nie starczy na podstawowe wydatki. W związku z tym niektórzy szukają dodatkowego stanowiska lub innych metod zdobywania
Nie takie OFE straszne
W ostatnim czasie na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych pojawia się bardzo wiele negatywnych komentarzy. Expander podkreśla jednak, że większość stawianych im zarzutów wynika z obowiązujących przepisów lub braku odpowiednich regulacji.
Jaki fundusz emerytalny wybrać?
Fundusze emerytalne są formą oszczędzania pieniędzy przez osoby indywidualne, w celu zapewnienia sobie dogodnych warunków finansowych po wycofaniu się z życia zawodowego. Otwarty fundusz emerytalny można założyć wyłącznie, w specjalnie
Nie wiemy, jak dbać o emeryturę
54% Polaków nie wie, ile miesięcznie trzeba odkładać poza ZUS i OFE, aby zapewnić sobie odpowiednie środki na emeryturze, a aż 95% nie oszczędza żadnych środków na przyszłą emeryturę –
Kto powinien przejść na wcześniejszą emeryturę?
O wcześniejszej emeryturze należy mówić w stosunku do osób, które nie uzyskali jeszcze wieku emerytalnego, ale posiadają długi staż pracy w ciężkich warunkach. Muszą jednak pamiętać, że środki będą niższe.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!