Techniczny wzrost cen cukru – raport surowcowy

Techniczny wzrost cen cukru – raport surowcowy

Po spadkowym poniedziałku, wczoraj notowania indeksu CRB odrobiły część strat. We wtorek indeks ten wzrósł o 0,87% do poziomu 270,15 pkt. Wpływ na ten wzrost miały przede wszystkim zwyżki cen wielu towarów rolnych (zboża, kawa, cukier, itd.), a także metali.

Dynamiczna zwyżka cen cukru

Notowania kontraktów na cukier na ICE (tzw. Sugar #11 Future) wzrosły wczoraj o ponad 4%. Ruch ten należy tłumaczyć przede wszystkim względami technicznymi – najbliższym wsparciem dla cen cukru jest rejon 15,40-15,50 centów za funt, który jest wyznaczony przez jedno ze zniesień Fibonacciego (23,6% ruchu spadkowego trwającego od drugiej połowy czerwca do początku października).

Tymczasem wczorajszy ruch wzrostowy zatrzymał się w okolicach linii 30-sesyjnej średniej cen cukru. Dzisiaj notowania tego surowca poruszają się tuż poniżej tej technicznej bariery.

Z fundamentalnego punktu widzenia notowania cukru nie mają powodów do zwyżki. Podaż tego surowca na globalnym rynku jest duża – co więcej, od kilku lat (od sezonu 2010/2011) przekracza ona poziom globalnego popytu na cukier. W bieżącym i przyszłym sezonie również prognozowane są nadwyżki na rynku cukru – a jedynym pocieszeniem dla strony popytowej jest fakt, że mają być one coraz mniejsze.

Wolniejsze tempo prac brazylijskich cukrowni

W krótkim terminie stronę popytową na rynku cukru mogą jednak wspierać informacje napływające z Brazylii – kraju będącego największym producentem i eksporterem tego surowca na świecie. Wczoraj powiązane z rynkiem cukru brazylijskie stowarzyszenie Unica poinformowało o zmniejszającym się tempie przerobu trzciny cukrowej na cukier w Brazylii. W drugiej połowie października wyprodukowane zostało 2,05 mln ton cukru, podczas gdy jeszcze w pierwszej połowie minionego miesiąca było to 2,37 mln ton cukru.

W południowej części Brazylii, gdzie produkuje się najwięcej cukru, na razie swoją działalność w tym sezonie zakończyło dopiero 48 z 320 cukrowni. Jak dotychczas, te 48 cukrowni przerobiło ok. 16% mniej cukru niż w ubiegłym roku ze względu na suszę, jaka nawiedziła Brazylię w tym sezonie. Nie zmienia to jednak faktu, że globalna podaż cukru i tak powinna być w tym roku duża.

1

Wykres 1. Notowania cukru w USA – dane dzienne.

Duży popyt na soję

Wczoraj wyraźnie wzrosły także notowania soi – o niemal 4%. Wynika to z faktu, że podaż tego zboża jest obecnie nieco mniejsza niż tego oczekiwano. Wielu amerykańskich farmerów wstrzymuje się bowiem ze sprzedażą soi w oczekiwaniu na wyższy poziom cen. Tymczasem popyt na soję jest spory – w dalszym ciągu nie słabnie eksport amerykańskiej soi.

Notowania soi znajdują się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym już od początku października. Dzisiaj rano cena tego surowca nadal rośnie, ocierając się obecnie o poziom 1080 USD za 100 buszli. Najbliższym technicznym poziomem oporu są okolice 1115-1117 USD za 100 buszli.

2

Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy - ważny dzień dla funta
Next Dolar wraca do zwyżek - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Naimi: rośnie popyt na ropę

Notowania ropy naftowej WTI dzisiaj delikatnie rosną, jednak wciąż poruszają się poniżej poziomu 50 USD za baryłkę. Pozytywnym akcentem na rynku tego surowca były słowa ministra ds. ropy naftowej w

Analizy surowców 0 Comments

Zaskakujące raporty DoE i USDA – raport surowcowy

Środowa sesja na rynkach towarowych przyniosła na nowo przewagę koloru czerwonego. Notowania indeksu CRB spadły wczoraj o 1,65% do poziomu 246,93 pkt. Na plusie znalazły się jedynie nieliczne surowce, m.in.

Analizy surowców 0 Comments

Dobre nastroje na rynkach miedzi i złota – raport surowcowy

Wtorek był dniem mieszanych nastrojów na rynkach towarowych. Zobrazował to indeks CRB, który zanotował wczoraj jedynie symboliczną zwyżką, o 0,13% do poziomu 222,25 pkt. Na wyraźnych plusach sesję zakończyły ceny

Analizy surowców 0 Comments

Ropa: początek wzrostowego odbicia?

Notowania ropy naftowej wybiły opisywane przez nas wczoraj opory i wykonały większy ruch wzrostowy. Zatrzymał się on na zniesieniu 61,8 proc. ostatniej fali spadkowej oraz zniesieniu 38,2 proc. większego ruchu

Analizy surowców 0 Comments

Zmiany na rynku ropy w USA i Arabii Saudyjskiej – raport surowcowy

W piątek na wykresie indeksu CRB nastąpił mocny zwrot w górę – notowania tego indeksu wzrosły o niemal 3% do poziomu 218,84 pkt. Za tę zwyżkę odpowiadał przede wszystkim gwałtowny

Analizy surowców 0 Comments

IEA: 3% produkcji ropy naftowej wrażliwe na spadek cen – raport surowcowy

Środa była już kolejnym dniem spadku wartości indeksu CRB. Notowania tego agregatu spadły wczoraj o 0,95% do poziomu 271,31 pkt. Tym razem był to rezultat przeceny nie tylko surowców energetycznych,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź