Tanie mieszkanie do wynajęcia? Nie w Polsce!
Jak wynika z szacunków Lions Banku wynajem w Polsce jest jednym z najdroższych w Europie. Uśredniając w Polsce wynajmowanie mieszkania opłaca się tylko przez 15 lat. Potem wartość wynajmu przekracza wartość średniej cenowo nieruchomości. Dla porównania średnia dla Unii Europejskiej zakłada 26 lat wynajmu mieszkania.
Przykładowo analitycy Lions banku wyliczyli, że cena zakupu mieszkania w centrum Wiednia wynosi 1,3 mln euro, a jego czynsz najmu wynosi 2,3 tys. euro. Za tę kwotę najem tego lokalu byłby opłacalny przez ponad 40 lat. W Warszawie koszt wynajmu zrównałby się z ceną zakupy już po 14,9 latach; w Niemczech po 30 latach; w Czechach o 23 latach, a we Francji po 34 latach.
Co ciekawe ceny mieszkań w Polsce wcale nie należą do wygórowanych. Co więc zatrzymuje nas przez kupnem wymarzonego m? I czemu decydujemy się na tak nieopłacalny wynajem? Odpowiedź jest banalna Pensja. Przeciętny Kowalski musi pracować na swoje mieszkanie dwa razy dłużej niż Niemiec, który średnio zarabia 3-4 razy więcej. Anglik mimo, że mieszkania w Wielkiej Brytanii są 4 razy droższe niż w Warszawie, musiałaby odkładać na swoje m tylko rok dłużej niż przeciętny Polak. Co jeszcze hamuje nas przed podjęciem decyzji o kupnie swojego mieszkania? Kredyt hipoteczny. W naszym kraju to zobowiązanie w większości przypadków na całe życie.
– Zakup mieszkania na własność, nawet na kredyt, to zawsze inwestycja. Pamiętajmy, że nieruchomość obciążoną kredytem zawsze możemy wynająć, a w najgorszym wypadku sprzedać. W przeciwieństwie do wynajmu ani złotówka zainwestowana w nieruchomość nie będzie stracona– mówi Łukasz Majcher, Włodarzewska SA.
Jaki z tego morał? W sytuacji kiedy będziemy zmuszeni wybierać kupić czy wynająć warto wziąć po uwagę, że nawet jeśli cena kredytu będzie nieznacznie większa niż kwota wynajmu to pieniądze, które zaoszczędzamy wynajmując, w efekcie okazują się niższe od tych, które zyskujemy poprzez posiadanie własności.
Może to Ci się spodoba
Jak znaleźć profesjonalnego dewelopera?
Zakup mieszkania wymaga wiele wolnego czasu i znajomości na rynku nieruchomości. Pomocy udziela deweloper, który przedstawi ciekawą ofertę oraz zaproponuje atrakcyjne promocje i zniżki. Jak znaleźć odpowiedzialnego i rzetelnego dewelopera?
Dużo mieszkań w Zielonej Górze
Zielonogórzanie mają w czym wybierać. W 2015 i 2016 r. na lokalnym rynku nieruchomości tylko przy ulicach Staszica, Moniuszki i Obywatelskiej powstanie łącznie blisko 500 mieszkań, a cena za mkw.
Wybór mieszkania krok po kroku
Kupno mieszkania to poważna życiowa decyzja. Podejmując ją bierzemy pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualnie preferencje. Nie zapominajmy o równie ważnych aspektach prawnych tej inwestycji. Rozpoczynając poszukiwania warto sporządzić listę
Ronson zakończył realizację projektu Sakura II
Ronson otrzymał pozwolenie na użytkowanie drugiego etapu inwestycji Sakura zlokalizowanej tuż przy służewieckich torach wyścigów konnych. Jednocześnie Ronson może rozpocząć rozpoznawanie przychodów z przekazywanych lokali. Przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie
Kongres mieszkaniowy „Dni dewelopera” wypracował rekomdenacje dot. rozwoju polskich miast
Przedstawiciele instytucji państwowych, samorządów, eksperci oraz uczestnicy rynku deweloperskiego spotkali się we Wrocławiu, aby podczas konferencji Kongres Mieszkaniowy – Dni Dewelopera wspólnie kreować przyszłość mieszkaniową Polski. Wynikiem rozmów są rekomendacje
Gdzie rodzina wielodzietna kupi mieszkanie z dopłatą
Nowelizacja programu „Mieszkanie dla młodych” ma przynieść niedługo rodzinom z co najmniej trójką dzieci wyższe dopłaty. Dodatkowo, rząd chce dopłacać im do mieszkań o większej powierzchni – nawet do 85
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!