Stabilne otwarcie na złotym po piątkowym umocnieniu
Początek tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację polskiej waluty po silnym piątkowym umocnieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1455 PLN za euro, 3,0315 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3618 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu zanotowały spadek do poziomu 4,427% w przypadku papierów 10-letnich.
Na wstępnie należy powrócić do piątkowej sesji, która ostatecznie przyniosła zanegowanie ostatnich 6 spadkowych sesji na rynku złotego. Powodem aprecjacji krajowej waluty były gorsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które odczytane zostały na korzyść utrzymania programu QE przez FED w kolejnych miesiącach. Gdy dodamy do tego ostatni układ techniczny sugerując odbicie korekcyjne to otrzymujemy piątkowe umocnienie polskiej waluty o ok. 3 gr. Początek nowego tygodnia na złotym przyniósł próbę dalszego umocnienia, jednak wyhamowanie wzrostów na eurodolarze wskazuje, iż część graczy może zagrać na lekkiego osłabienie krajowej waluty z dość atrakcyjnych poziomów.
Kalendarz danych makro z Polski wskazuje, iż bardziej istotnych publikacji należy spodziewać się od środy, kiedy poznamy dane dot. inflacji w ujęciu CPI za grudzień. W szerszym ujęciu rynki podążać będą za wypowiedziami przedstawicieli FED w bieżącym tygodniu. Szybkość ograniczania programu QE prze FED w dalszym ciągu pozostaje dyskusyjna, a ów temat jest jednym z głównych czynników generujących zmienność na parach w ostatnich tygodniach.
Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN ma jeszcze miejsce do umocnienia w kierunku 4,1330 PLN. W przypadku CHF/PLN dotarliśmy już do wsparcia na 3,3567 PLN, które może stać się przyczyną ruchu korekcyjnego. Mniej klarownie przedstawia się obraz USD/PLN, jednak również tutaj bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się, iż kwotowania nie przebiją obecnie wsparcia na 3,0175 PLN. W szerszym ujęciu koszyk BOSSA PLN dotarł do oporu na 101,5 pkt., skąd możliwa jest przynajmniej lokalna korekta.
Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Komentarz PLN: Stabilizacja w okolicach 3,90 PLN za USD
Piątkowy, poranny handel na rynku złotego nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty. Złoty kwotowany jest następująco: 4,1401 PLN za euro, 3,9111 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,8833 PLN
Komentarz PLN: Lepszy PMI osłabił dług i nieznacznie wsparł PLN
Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę kontynuacji lekkiego umocnienia PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1720 PLN za euro, 3,3487 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4691
Wysoce zaskakujący krok Szwajcarskiego Banku Narodowego i wiele znaków zapytania
W tym tygodniu głos należał do banków centralnych, przede wszystkim do Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który podjął decyzję o zaprzestaniu utrzymywania poziomu interwencyjnego 1,20 CHF/EUR, wprowadzonego we wrześniu 2011 r.
G4 FX: dzień uspokojenia
Wczoraj dane z USA wspierały USD i nie było szansy na podejście EUR/USD do 1,0960. Techniczne wsparcie na 1,0850 zostało wybronione, a ubogie kalendarium w środę zachęca do mocniejszego odejścia.
Poranny komentarz walutowy – kilka punktów zapalnych dla dolara
Poranek na rynku walutowym dostarczył niemało zmienności. Najważniejsze wiadomości z sesji azjatyckiej to wypowiedź szefa Banku Japonii, Haruhiko Kurody, oraz informacji od spółki Fonterra. Prezes BoJ podtrzymał rynki w przekonaniu,
GPW nadal bardzo słaba
W USA wtorkowe kalendarium było praktycznie puste. Jedynie w nocy w Chinach zostały opublikowane dane o czerwcowej inflacji. W maju wyniosła 2,1 proc. r/r – w czerwcu 2,7 proc. Inwestorzy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!