Sprzedaż czy umorzenie akcji?

Sprzedaż czy umorzenie akcji?

Wielu spadkobierców nie wie co zrobić z otrzymanymi po bliskiej osobie akcjami lub udziałami. Zazwyczaj procedura pozyskania wiąże się z podatkiem, dlatego prawie każdy zgadza się na sprzedaż przyznanych dóbr. Jednak nie jest to jedyna opcja. Możliwe jest także tak zwane umorzenie. Na czym polega i czy naprawdę stanowi idealne wyjście z problemów?

Według ekspertów bardziej korzystne, z punktu widzenia spadkobiercy, okazuje się umorzenie udziałów. Głównie dlatego, że w przypadku sprzedania określenie podstawy podatkowej może okazać się niemożliwe, bowiem początkowo akcje nie były kupowane (tylko podarowane).

Najlepiej sytuacja wygląda, gdy umorzenie odbywa się w spółce. Wówczas dość łatwe będzie oszacowanie opodatkowania oraz podział przychodów pomiędzy wszystkich członków.

W przypadku do firm i przedsiębiorstw umorzenie również zdaje się być naprawdę przystępną procedurą. W dużej mierze dlatego, że akcje będą stanowiły koszty uzyskania przychodu na podstawie wartości z dnia otrzymania spadku.

Reasumując można powiedzieć, że tak naprawdę wybór leży po stronie samego spadkobiercy. Aczkolwiek w świetle przepisów umorzenie zdaje się odbywać na dogodniejszych (podatkowo) warunkach i nie wystawia na wysokie koszty.

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Kto otrzymuje zasiłek chorobowy od pierwszego dnia pracy?
Next Czynności zamawiającego przy nie wywiązaniu się z umowy o dzieło

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy wpłata całego zobowiązania może być traktowana jako zaliczka?

Biznesmeni często oczekują od nabywców uiszczenia zaliczki na poczet wykonywanej dla nich usługi. Kwota owa stanowi czasem równowartość kosztów całego zlecenia. Kiedy powinno się odprowadzać podatek od tego rodzaju przychodów?

Prawo podatkowe 0 Comments

Jaka stawka za kilometr – czyli kilometrówka w 2013 roku

Aktualnie wiele przedsiębiorstw i dużych firm musi się przemieszczać po całym mieście, załatwiać, spotykać się z kontrahentami. Bez samochodu byłoby to stanowczo utrudnione. Nie w każdym przypadku firmę nowych aut.

Prawo podatkowe 0 Comments

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Prawo podatkowe 0 Comments

Anulowanie faktury VAT

Sposoby wystawiania faktury VAT już jakiś czas temu zostały usystematyzowane prawnie. Szczegółowo wypisano także sytuacje, w których można sporządzać fakturę korygującą. Ani słowem natomiast nie wspomniano o trybie anulacji. Aczkolwiek

Prawo podatkowe 0 Comments

Obowiązkiem gminy jest płacenie podatku od nieruchomości

Gmina płaci podatki od nieruchomości, których jest właścicielem. W ich skład wchodzą zarówno lokalizacje, które nie zostały wydane w posiadanie innym organom, jak również niepodlegające wyłączeniu z opodatkowania na mocy

Prawo podatkowe 0 Comments

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od pewnego czasu każda osoba kierująca firmą może przesłać swoje zobowiązanie podatkowe za pomocą internetu nawet wówczas, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużej mierze ułatwić całą czynność

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź