Spory eksport pszenicy z Ukrainy – raport surowcowy
Wczoraj sytuacja na rynkach towarowych była zróżnicowana. Notowania surowców energetycznych, a także srebra, palladu, kukurydzy i większości tzw. soft commodities wzrosły, podczas gdy miedź, większość zbóż, a także złoto i platyna, zostały przecenione. Indeks CRB w poniedziałek zanotował wzrost o niemal pół procenta do poziomu 293,84 pkt.
Eksport ukraińskiej pszenicy w górę o 60%
Na rynkach wielu surowców i towarów w ostatnim czasie tematem numer jeden jest ryzyko geopolityczne. Sytuacja na Ukrainie, rosyjskie sankcje, walki na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – to czynniki, które decydują o cenach ropy naftowej czy złota. Konflikt na Ukrainie jest także istotnym czynnikiem decydującym o cenach zbóż.
Doskonale widać to na rynku pszenicy. Obawy związane z produkcją i eksportem zbóż z rejonu Morza Czarnego były jednym z najważniejszych powodów wiosennego wzrostu notowań pszenicy. Późniejsze uspokojenie nastrojów i prognozy sporej produkcji i eksportu pszenicy z Ukrainy przyczyniły się do odreagowania na tym rynku i dynamicznego spadku cen.
Obecnie Ukraina nadal przyciąga uwagę inwestorów na rynku pszenicy. Jest to efekt przede wszystkim informacji dotyczących sporego eksportu tego zboża z Ukrainy. W okresie 1 lipca – 8 sierpnia eksport ten wzrósł o 60% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tym samym, osiągnął on wieloletni rekord.
Minister rolnictwa Ukrainy tłumaczy te dane świetnymi zbiorami zbóż w rejonie Morza Czarnego. Nie zaprezentował on oficjalnych danych, jednak wspomniał, że żniwa na Ukrainie dobiegają już końca, a zbiory pszenicy mają wynieść 22,5 mln ton.
Jednak nieoficjalnie podawane jest jeszcze inne uzasadnienie dużego eksportu zbóż z Ukrainy. Jest ono powiązane właśnie z sytuacją polityczną w tym kraju. Konflikt rosyjsko-ukraiński sprawił, że wielu rolników zaczęło mieć problemy z uzyskaniem funduszy na środki ochrony roślin – w związku z czym decydowali się oni na sprzedaż zboża wcześniej niż zazwyczaj, aby z rynku pozyskać gotówkę potrzebną do wyprodukowania odpowiedniej jakości zboża, a także do przygotowania się do kolejnych zasiewów.
Oczekiwanie na raport USDA
Dzisiaj notowania pszenicy znów kierują się w dół. Kontynuacja zniżki tym razem może mieć jednak przyczynę w informacjach napływających ze Stanów Zjednoczonych. Na dzisiaj zaplanowana jest bowiem publikacja ważnego, comiesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). W publikacji tej pojawią się prognozy dotyczące produkcji i zapasów zbóż w USA.
Oczekiwania inwestorów związane z produkcją zbóż w USA w kolejnym sezonie są spore. Na rynku oczekuje się m.in. wyraźnej zwyżki produkcji pszenicy – i to właśnie ta informacja spycha obecnie notowania tego zboża w USA w dół.
Wykres 1. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Blok dolarowy: AUD/NZD z potencjałem
Weekendowa obniżka stóp procentowych w Chinach nie wzmocniła walut z Antypodów, ale przy odbijających cenach surowców przemysłowych (ruda żelaza, miedź, aluminium) AUD pozostaje mocny. Z drugiej strony kiwi odczuwa presję
Rosną wydatki amerykańskich gospodarstw domowych
Zrewidowanie amerykańskiego PKB z poziomu 2.6% k/k do 2.2% k/k w IV kwartale w niewielkim stopniu wpłynęło na przebieg piątkowej sesji – większość analityków spodziewała się spadku tego wskaźnika do
Popołudniowy komentarz giełdowy – małe szanse na poprawę nastrojów
Cztery spadkowe sesje na cztery w przypadku niemieckiego DAX, włoskiego FTSE MIB czy hiszpańskiego IBEX, trzy na cztery jeśli chodzi o WIG20 – tak wygląda ten tydzień na europejskim rynku
Lepsze dane
Za nami kluczowe dzisiaj dane z USA, gdzie największą uwagę przyciąga odczyt dynamiki PKB za III kw. Okazuje się on wyższy od prognoz przy największej pomocy ze strony handlu zagranicznego.
Komentarz do rynku złotego
Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty w ślad za zniżką na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1894 PLN za euro, 3,2611 PLN
Komentarz do rynku złotego
Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi kontynuację stabilizacji krajowej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1700 PLN za euro, 3,0847 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3750 PLN względem
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!