Spory eksport pszenicy z Ukrainy – raport surowcowy
Wczoraj sytuacja na rynkach towarowych była zróżnicowana. Notowania surowców energetycznych, a także srebra, palladu, kukurydzy i większości tzw. soft commodities wzrosły, podczas gdy miedź, większość zbóż, a także złoto i platyna, zostały przecenione. Indeks CRB w poniedziałek zanotował wzrost o niemal pół procenta do poziomu 293,84 pkt.
Eksport ukraińskiej pszenicy w górę o 60%
Na rynkach wielu surowców i towarów w ostatnim czasie tematem numer jeden jest ryzyko geopolityczne. Sytuacja na Ukrainie, rosyjskie sankcje, walki na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – to czynniki, które decydują o cenach ropy naftowej czy złota. Konflikt na Ukrainie jest także istotnym czynnikiem decydującym o cenach zbóż.
Doskonale widać to na rynku pszenicy. Obawy związane z produkcją i eksportem zbóż z rejonu Morza Czarnego były jednym z najważniejszych powodów wiosennego wzrostu notowań pszenicy. Późniejsze uspokojenie nastrojów i prognozy sporej produkcji i eksportu pszenicy z Ukrainy przyczyniły się do odreagowania na tym rynku i dynamicznego spadku cen.
Obecnie Ukraina nadal przyciąga uwagę inwestorów na rynku pszenicy. Jest to efekt przede wszystkim informacji dotyczących sporego eksportu tego zboża z Ukrainy. W okresie 1 lipca – 8 sierpnia eksport ten wzrósł o 60% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tym samym, osiągnął on wieloletni rekord.
Minister rolnictwa Ukrainy tłumaczy te dane świetnymi zbiorami zbóż w rejonie Morza Czarnego. Nie zaprezentował on oficjalnych danych, jednak wspomniał, że żniwa na Ukrainie dobiegają już końca, a zbiory pszenicy mają wynieść 22,5 mln ton.
Jednak nieoficjalnie podawane jest jeszcze inne uzasadnienie dużego eksportu zbóż z Ukrainy. Jest ono powiązane właśnie z sytuacją polityczną w tym kraju. Konflikt rosyjsko-ukraiński sprawił, że wielu rolników zaczęło mieć problemy z uzyskaniem funduszy na środki ochrony roślin – w związku z czym decydowali się oni na sprzedaż zboża wcześniej niż zazwyczaj, aby z rynku pozyskać gotówkę potrzebną do wyprodukowania odpowiedniej jakości zboża, a także do przygotowania się do kolejnych zasiewów.
Oczekiwanie na raport USDA
Dzisiaj notowania pszenicy znów kierują się w dół. Kontynuacja zniżki tym razem może mieć jednak przyczynę w informacjach napływających ze Stanów Zjednoczonych. Na dzisiaj zaplanowana jest bowiem publikacja ważnego, comiesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). W publikacji tej pojawią się prognozy dotyczące produkcji i zapasów zbóż w USA.
Oczekiwania inwestorów związane z produkcją zbóż w USA w kolejnym sezonie są spore. Na rynku oczekuje się m.in. wyraźnej zwyżki produkcji pszenicy – i to właśnie ta informacja spycha obecnie notowania tego zboża w USA w dół.
Wykres 1. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Raport walutowy
Waluty Euro (EUR) spadło z wysokiego poziomu 1.3397 do wartości 1.3304 wobec dolara amerykańskiego. Para odwróciła swój zwyżkowy trend przed publikacją wstępnego PKB dla USA, która będzie miała miejsce dzisiaj
Fundamenty walczą o uwagę
Dolar amerykański pozostaje wrażliwy na negatywne informacje, ignorując pozytywne akcenty. Wypowiedzi członków Fed przynoszą mieszane sygnały. Grecja nie zbliżyła się do wypłaty transzy pomocy. We wtorek czynniki fundamentalne będą miały
Nominacja Janet Yellen kontra politycy
W USA byki żywiły się w środę kilkoma informacjami. Rynkową było to, że Alcoa opublikowała po wtorkowej sesji swój bardzo dobry raport kwartalny rozpoczynając tak zawsze dla byków korzystny sezon
Oświadczenie FOMC może zmienić sytuację na rynkach
Euro (EUR) przekroczyło swój dotychczasowy poziom oporu i wzrosło do poziomu 1.2569 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Euro zyskało na wartości w oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie FOMC zaplanowane na
Wyhamowanie po wczorajszych dynamicznych wzrostach – komentarz PLN
We wtorek wzrost wartości polskiego złotego nie tylko był kontynuowany, ale nawet przyspieszył. Indeks BOSSAPLN dynamicznie wzrósł do okolic 96,80 pkt. i dzisiaj rano utrzymuje się w okolicach wczorajszych maksimów.
Korekta na Wall Street
Silna przecena czarnego złota – którego wartość spadła w czasie poniedziałkowej sesji do najniższego poziomu od pięciu lat, zbliżając się do 60 USD za baryłkę – przyczyniła się do korekty
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!