Spekulacje na temat działań OPEC – raport surowcowy

Spekulacje na temat działań OPEC – raport surowcowy

Pod koniec poprzedniego tygodnia na rynkach towarowych było widać sporo koloru zielonego. Podrożała m.in. ropa naftowa, która pociągnęła w górę wartość indeksu CRB. W piątek notowania tego indeksu wzrosły o 0,4% do poziomu 280,28 pkt.

Ropa: początek tygodnia na delikatnym minusie

Poprzedni tydzień był wyjątkowo udany na rynku ropy naftowej. Notowania tego surowca zakończyły go na plusie, co stanowiło wyjątek w obliczu wcześniejszych trzech miesięcy systematycznych spadków. Niemniej jednak, już dzisiaj rano cena ropy naftowej WTI spadła z powrotem poniżej 93 USD za baryłkę.

Z pewnością sprzedającym na rynku ropy naftowej (jak i pozostałych surowców) sprzyja kontynuacja umacniania się amerykańskiego dolara. Jednak na rynku ropy oczy inwestorów zwrócone są także na działania producentów tego surowca. Uwagę przyciąga zwłaszcza oczekiwanie na reakcję kartelu OPEC na spadające ceny ropy naftowej.

Naciski Iranu

Jak dotychczas, wiele krajów OPEC bagatelizowało kwestie związane z taniejącą ropą naftową, która przecież dla członków OPEC oznacza mniejsze przychody do budżetu. Niemniej jednak, dla Arabii Saudyjskiej, będącej największym producentem ropy naftowej w OPEC, a także dla wielu innych krajów kartelu, obecne ceny ropy są wystarczająco wysokie, aby sporo zarabiać na eksporcie tego surowca.

Arabia Saudyjska utrzymuje więc swoją podaż ropy naftowej praktycznie na niezmienionym poziomie. Taka sytuacja jest niepokojąca dla Iranu – kraj ten jest jednym z największych producentów ropy naftowej w OPEC, jednak jego koszty wydobycia są dużo wyższe niż koszty wydobycia arabskiego surowca. Iran naciska więc władze OPEC, aby kraje zrzeszone w kartelu wspólnie podjęły działania zmierzające w kierunku podniesienia cen ropy naftowej. Najbliższe tygodnie pokażą, na ile skuteczne będą te naciski.

Strajki w Libii dają o sobie znać

Z kolei inny członek OPEC – Libia – zmniejszyła swoją produkcję z innego powodu. Kolejne strajki w tym kraju odbiły się bowiem na produkcji ropy naftowej. W niedzielę rzecznik tamtejszej National Oil Company powiedział, że dzienna produkcja ropy w Libii spadła o 25 tys. baryłek do poziomu 900 tys. baryłek. Jednak to i tak niewielka zniżka – jeszcze w czerwcu produkcja ropy naftowej w Libii wynosiła jedynie 200 tys. baryłek.

Póki co presja na spadek cen ropy naftowej jest więc utrzymana. Niemniej jednak, można się spodziewać, że jeśli notowania tego surowca spadną jeszcze o kilka dolarów, to OPEC może zdecydować się na działania wspierające cenę ropy.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Odbicie na Wall Street
Next NBP podsumowuje 2013 r. na rynku nieruchomości

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Platyna pogłębia spadki

Notowania platyny wciąż znajdują się pod presją podaży. Pod koniec września cena tego kruszcu spadła poniżej 1300 USD za uncję, a obecnie oscyluje już w okolicach 1250 USD za uncję.

Analizy surowców 0 Comments

Złoto: nowe minima

Złoto wybiło wsparcie na 1 190 USD i spadło do poziomu zniesienia zewnętrznego 127,2 proc. ostatniej wzrostowej korekty. Jego przebicie spowoduje spadki do zniesienia 161,8 proc a w dłuższym terminie

Analizy surowców 0 Comments

Ropa: niezdecydowanie na rynku

Notowania kontraktów terminowych na ropę WTI wczorajszego popołudnia mocno traciły. Spadki te jednak zniosły jedynie 50 proc. poprzedzającego je impulsu wzrostowego i do końca dnia zostały całkowicie skorygowane. Powstały w

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota pod presją podaży – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych panowały mieszane nastroje. O ile notowania ropy Brent rosły, cena amerykańskiej ropy WTI kierowała się na południe. Wyraźnie przecenione zostały metale oraz większość zbóż, z kolei

Analizy surowców 0 Comments

Rekordowy tegoroczny deficyt palladu – raport surowcowy

Wzrost cen surowców energetycznych, spadek cen większości towarów rolnych – tak pokrótce można scharakteryzować wczorajszą sesję na rynkach towarowych. Indeks CRB znów zakończył dzień praktycznie neutralnie – symbolicznym wzrostem o

Analizy surowców 0 Comments

Ceny zbóż spadają przed raportem USDA

Notowania kukurydzy, pszenicy oraz soi dzisiaj kierują się na południe. W dużej mierze jest to rezultat oczekiwań związanych z dzisiejszą publikacją amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Comiesięczny raport departamentu ma pojawić się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź