Silny dolar spycha w dół notowania złota – raport surowcowy

Silny dolar spycha w dół notowania złota – raport surowcowy

Wczoraj na rynkach towarowych pojawiło się trochę zieleni. Indeks CRB zanotował wzrost o 0,43% do poziomu 288,28 pkt. Notowaniom wielu surowców udało się wyjść na plus pomimo dynamicznego wzrostu wartości amerykańskiego dolara.

Silny dolar szkodzi notowaniom surowców

Od początku tygodnia obserwujemy bowiem wyraźny ruch USD Index na północ – obecnie znajduje się on na najwyższym poziomie od początku września ubiegłego roku. Chociaż wzrost notowań surowców pomimo zwyżki na USD Index może być odczytywany jako dobry znak, to nie ulega wątpliwości, że silny dolar działa na niekorzyść kupujących na rynkach towarowych.

Notowania surowców i towarów są bowiem wyrażane w USD. Siła amerykańskiej waluty oznacza, że mniej dolarów jest potrzebne do kupna jednostki danego surowca – a więc surowiec ten tanieje. Ujemną korelację wartości dolara i notowań surowców widać zwłaszcza na rynku złota, które jest kruszcem typowo inwestycyjnym, uważanym za zabezpieczenie przed inflacją.

Cena złota przy poziomie wsparcia

Silny dolar jest obecnie głównym czynnikiem sprzyjającym sprzedającym na rynku złota. Cena żółtego kruszcu w tym tygodniu zeszła poniżej 1300 USD za uncję, a dzisiaj rano kontynuuje ruch na południe. Obecnie notowania tego kruszcu oscylują w okolicach 1278-1280 USD za uncję, a więc w rejonie technicznego poziomu wsparcia, wyznaczonego przez kilka tegorocznych minimów.

Oprócz kwestii związanych z rynkami walutowymi, z pewnością na niekorzyść złota działa słaby popyt na ten kruszec w Azji. W Indiach kupujących hamuje wysokie cło na import złota oraz ograniczenia w obrocie gotówką, z kolei w Chinach zakupy sztabek i monet wyhamowały po ubiegłorocznej rekordowej sprzedaży.

Dalsze poruszanie się notowań złota będzie zależało w dużej mierze od wartości amerykańskiego dolara oraz doniesień dotyczących popytu w Azji. Na razie nie pojawiają się jednak sygnały zmiany obecnej sytuacji, co sprawia, że notowania złota prawdopodobnie pozostaną pod presją podaży. Jeśli pokonają one poziom 1278 USD za uncję, to kolejnymi barierami dla strony podażowej będą rejony 1260-1261 USD oraz 1240-1242 USD za uncję.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Miedź: dane z Chin ostudziły optymizm

Tymczasem notowania miedzi poruszają się pod dyktando danych makroekonomicznych. Wczoraj na rynku miedzi pojawiło się sporo optymizmu za sprawą lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Jednak o ile dane z USA budzą nadzieje na wzrost popytu na miedź w tym kraju, to już informacje z Chin ten optymizm studzą. Kilka dni temu opublikowane zostały informacje o spadku cen nowych nieruchomości w Chinach, co świadczy o ochłodzeniu na tamtejszym rynku nieruchomości. Z kolei dzisiaj pojawił się rozczarowujący wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin za sierpień, który również wsparł stronę podażową na rynku miedzi. Dzisiejszy poranny spadek cen miedzi nie jest jednak duży – strona popytowa jest bowiem wspierana przez relatywnie niski poziom zapasów miedzi.

2

Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Jak działają czytniki RCP?
Next Poranny komentarz walutowy – dolar nie zwalnia tempa

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia na rynkach towarowych, środowa sesja przyniosła w końcu przewagę koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wczoraj wzrosły o niemal pół procenta, odbijając w górę do poziomu 239,89

Analizy surowców 0 Comments

Cena soi stabilna po wczorajszej zniżce

Wczoraj cena soi w Stanach Zjednoczonych tąpnęła w dół o 2%. Wszystko za sprawą raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w którym podano prognozę sporych zapasów soi na koniec sezonu 2015/2016.

Analizy surowców 0 Comments

Coraz większy eksport ropy z Kurdystanu – raport surowcowy

Wtorek był kolejnym dniem przewagi strony podażowej na rynkach towarowych. Notowania indeksu CRB spadły o 0,4% i zeszły do poziomu 287,04 pkt. – najniższego od początku lutego br. Na minusie

Analizy surowców 0 Comments

Coraz więcej nierentownych pól naftowych w USA – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych przeważał kolor zielony. Notowania indeksu CRB wzrosły o 0,65% do poziomu 268,15 pkt. Strona popytowa była silna na rynkach surowców energetycznych, metali szlachetnych, a także

Analizy surowców 0 Comments

Pszenica: maj najgorszym miesiącem od prawie 3 lat – raport surowcowy

W czwartek na rynki niektórych surowców i towarów powrócił optymizm, a indeks CRB zanotował wzrost o 0,43% do poziomu 307,34 pkt. Wzrosła cena m.in. najważniejszego składnika tego indeksu – ropy

Analizy surowców 0 Comments

Presja silnego dolara na rynkach surowcowych – raport surowcowy

W czwartek na rynkach surowcowych dominował kolor czerwony. Indeks CRB zanotował spadek o 0,58% do poziomu 288,63 pkt., powracając tym samym do najniższego poziomu od ponad tygodnia. Wśród zniżkujących surowców

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź