Rywalizacja dwóch rządów w Libii – raport surowcowy

Rywalizacja dwóch rządów w Libii – raport surowcowy

W piątek indeks CRB zanotował relatywnie niewielki spadek – o 0,02% do poziomu 272,64 pkt. Podrożały m.in. miedź, platyna, pallad, ryż oraz kakao. Z kolei na minusie po raz kolejny znalazła się ropa naftowa oraz większość towarów rolnych.

Zamknięte arabskie pole naftowe

Chociaż notowania ropy naftowej w ostatnim czasie znajdowały się pod wyraźną presją podaży, to początek nowego tygodnia przyniósł parę czynników wspierających kupujących. Są one związane z sytuacją w krajach produkujących ropę naftową.

Pierwszą z takich informacji jest komunikat o tymczasowym wstrzymaniu wydobycia ropy naftowej na polu Khafji, na którym operacje prowadzą wspólnie Arabia Saudyjska i Kuwejt. Ruch ten jest rzekomo rezultatem potrzeby dostosowania pola do nowych wymagań środowiskowych ustanowionych w Arabii Saudyjskiej.

Wstrzymanie prac wydobywczych na polu Khafji nie ma jednak istotnego przełożenia na podaż ropy naftowej. Na polu tym wydobywa się dziennie 280-300 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie, a więc niecałe 3% całkowitej produkcji tego surowca w Arabii Saudyjskiej (we wrześniu wyniosła ona 9,7 mln baryłek dziennie).

Kolejne kłopoty w sektorze naftowym Libii

Drugą kwestią sprzyjającą kupującym na rynku ropy naftowej jest obecna sytuacja w Libii. W zasadzie od czasu arabskiej wiosny z 2011 r. sytuacja polityczna w tym kraju jest daleka od stabilizacji. Libią wstrząsały liczne zamieszki, a na polach naftowych, w rafineriach i portach trwały strajki.

Od kilku miesięcy w Libii rywalizują ze sobą dwa rządy, które walczą o kontrolę nad wpływami budżetowymi tego kraju. Chodzi tu przede wszystkim o sprzedaż ropy naftowej. Oba rządy ustanowiły własnego ministra ds. ropy naftowej. Na forum międzynarodowym uznawany jest rząd premiera Abdullaha al-Thinni, jednak w sierpniu został on zmuszony do opuszczenia Trypolisu po tym, jak stolicę kraju przejął konkurencyjny rząd, powstały w mieście Misrata. Przejęta została także oficjalna strona internetowa National Oil Company.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że sytuacja w Libii powoli staje się opanowana, po tym jak premierowi al-Thinni udało się doprowadzić do zakończenia strajków w portach i na polach naftowych usytuowanych we wschodniej części kraju. Dzięki temu produkcja ropy naftowej w Libii wzrosła do 900 tysięcy baryłek dziennie. W ostatnich dniach jednak znów spadła ze względu na nowe protesty na wschodnich polach naftowych.

Sytuacja w Libii jest niepokojąca dla obserwatorów rynku ropy naftowej. Dotychczasowa rywalizacja dwóch rządów może bowiem przekształcić się w rozleglejszy wewnętrzny konflikt. To z kolei mogłoby doprowadzić do kolejnego wyraźnego spadku eksportu ropy naftowej z Libii.

Tak czy inaczej, również sytuacja w Libii może mieć jedynie krótkoterminowe przełożenie na ceny ropy naftowej. Globalna podaż tego surowca jest na tyle duża, że nawet całkowite wstrzymanie eksportu ropy z Libii nie doprowadziłoby do istotnej luki po stronie podażowej.

Stabilizacja cen ropy WTI

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej WTI są ustabilizowane w okolicach 82,20-82,70 USD za baryłkę. Obecnie na rynku tym trwa więc konsolidacja – jednak nie zmienia to faktu, że w perspektywie kilkumiesięcznej mamy do czynienia z trendem spadkowym, który może być kontynuowany. Najbliższe poziomy wsparcia to okolice 80 USD i 77 USD za baryłkę.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – kontynuacja spadków w Europie
Next Tydzień ze słabszym dolarem? - Raport dzienny FX

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Metale szlachetne najniżej od dwóch tygodni

Ropa od początku lipca znajduje się w konsolidacji w obszarze 104 – 110$. Zmienność jest niewielka. Dobrym pomysłem może być wstrzymanie się od transakcji do momentu wyklarowania się sytuacji technicznej.

Analizy surowców 0 Comments

Iran nie wierzy we wzrost cen ropy

Negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego póki co nie przyniosły porozumienia, co oznacza, że sankcje nałożone na ten kraj – w tym także te dotyczące eksportu ropy – zostają utrzymane.

Analizy surowców 0 Comments

Korekta spadkowa cen ropy naftowej – raport surowcowy

W czwartek na rynkach towarowych wyraźnie dominował kolor czerwony. Taniały surowce energetyczne, metale, a także większość towarów rolnych. Na plusie minioną sesję zakończyła jedynie garstka towarów: kawa, cukier i kakao.

Analizy surowców 0 Comments

Rozczarowujący popyt na amerykańską pszenicę – raport surowcowy

Nieco lepsze nastroje inwestorów na rynkach surowców energetycznych, przewaga koloru czerwonego na rynkach towarów rolnych – tak można byłoby podsumować w skrócie wczorajszą sesję na rynkach towarowych. Indeks CRB zakończył

Analizy surowców 0 Comments

Amerykańska ropa coraz tańsza – raport surowcowy

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych już po raz kolejny dominowała strona podażowa. Indeks CRB zanotował spadek o 0,57% do poziomu 214,66 pkt. Najmocniej przecenione zostały: kawa, sok pomarańczowy, drewno

Analizy surowców 0 Comments

Leniwy handel surowcami pod nieobecność USA i UK – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB nieznacznie wzrosły – o 0,20% do poziomu 308,26 pkt. Tym samym, ten surowcowy agregat zakończył miniony tydzień na plusie. Najlepiej radziły sobie surowce energetyczne, miedź

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź