Rynki liczą na kolejne sankcje? – Raport dzienny FX
Zachodni politycy wydają się być zgodni, co do tego, że polityka nakładania sankcji gospodarczych na Rosję jest obecnie jedną z najwłaściwszych form wywierania presji na Moskwę – nikt nie rozważa możliwości zbrojnej interwencji na Ukrainie. To jednak sygnał, że przy obecnym sposobie działania Rosjan, dotychczasowe obostrzenia zostaną utrzymane bardzo długo, a spore jest ryzyko, że za chwilę zobaczymy kolejne. Ta kwestia zostanie poruszona już na jutrzejszym szczycie Unii Europejskiej. Dla rynków to jednak sygnał, że niezależnie od polityki jaką będzie prowadził Europejski Bank Centralny, ryzyko wejścia w długotrwałą stagnację gospodarczą jest dość duże.
Rano opublikowane zostały odczyty z Niemiec – sprzedaż detaliczna w lipcu nieoczekiwanie spadła o 1,4 proc. m/m, choć w ujęciu rocznym odnotowała wzrost o 0,7 proc. Na rynku nie widać jednak zbytniej wyprzedaży wspólnej waluty. Z jednej strony wizja eskalacji konfliktu na Ukrainie wciąż straszy, z drugiej działania Rosjan wskazują na to, że jest to bardziej tzw. pełzająca inwazja, niż otwarty konflikt. Co ciekawe Moskwa dzisiaj rano ponownie uderza w retorykę „pomocy humanitarnej”. Wczorajsze dane nt. inflacji w Niemczech i Hiszpanii były zgodne z oczekiwaniami rynku, także podobnie może być z odczytami HICP dla całej strefy euro. Poznamy je o godz. 11:00 – mediana zakłada spadek do 0,3 proc. r/r w sierpniu z 0,4 proc. r/r w lipcu. To może jednak nie wystarczyć do tego, aby ECB zdecydował się na poluzowanie polityki 4 września. A ograniczenie się do „gołębiej” retoryki może nie wystarczyć do utrzymania tak silnych spadków wspólnej waluty w krótkim terminie. W długim powody są – to wciąż nie wyceniona kwestia wpływu rosyjskich sankcji na unijną gospodarkę o czym piszę w głównym akapicie.
Na wykresie EUR/USD widać, że rejon minimum z tego tygodnia (1,3152) i cała strefa 1,3152-60 staje się pewnym lokalnym wsparciem. Mocnym oporem są już jednak okolice 1,3184 (dołek z niedzieli), a później okolice 1,3200-1,3214. Ostatecznie opcją jest też zamknięcie weekendowej luki na 1,3239. To wydaje się być jednak trudne dzisiaj w sytuacji weekendowego szczytu UE i przyszłotygodniowego posiedzenia ECB.
Wykres dzienny EUR/USD
Dodatkowym argumentem, który będzie ograniczał możliwość większego odbicia EUR/USD będzie też zachowanie się indeksu BOSSA USD, który wczoraj odbił się od wsparcia na 69,51 pkt. To też sygnał, że w sytuacji napiętej sytuacji geopolitycznej inwestorzy wolą też trzymać się dolara. Zwłaszcza, że wspierają ich w tym też niezłe dane makro z USA i perspektywa zmian w polityce FED.
Wykres dzienny BOSSA USD
Opracował: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Hrywna pod presją
W trakcie dzisiejszej sesji Ukraiński Bank Centralny zapowiedział zwiększenie kontroli przepływów walutowych ze strony importerów, co odbierane jest jako kolejny ruch mający na celu ustabilizować hrywnę. Dodatkowo ograniczone zostaną pożyczki
Funt – zmiana układu sił, czy tylko korekta? – Raport dzienny FX
Istotność publikowanych dzisiaj wieczorem zapisków z październikowego posiedzenia FED jest na tyle duża, że inwestorzy mogą nie być zbyt chętni do kreowania wyraźniejszych zmian w układzie rynku przed tym wydarzeniem.
Analiza Forex: EUR/PLN
Podczas gdy rynki giełdowe powoli dryfowały, dolar odnotował w czwartek pokaźne spadki. Przyczyniły się do tego dane z USA, rozbudzające obawy inwestorów. Na sile zyskiwał wczoraj też rynek złota. Początek
EUR/USD: marsz w górę
Notowania EUR/USD po dotarciu do poziomu lokalnych szczytów na 1,14 dokonały minimalnego odreagowania i poziom ten dziś rano pokonały. Kolejnym celem dla wzrostów jest teraz istotny opór wypadający na 1,15,
Funt po danych: ostra przecena
Na początku handlu w Europie GDP/USD osunął się do wczorajszych minimów. W tym miejscu popyt na brytyjską walutę się ożywił i do godziny 10:00, kurs odbił z 1,4725 na 1,4760.
Przegląd poranny 29 kwietnia
Sesja Amerykańska: W trakcie sesji w USA eurodolar zanotował dalsze wzrosty z okolic 1,09169 USD. W konsekwencji lokalne maksima wyznaczone zostały na poziomie 1,0988 USD. Analogiczne ruchy obserwowaliśmy na większości
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!