Rynek IT w Polsce nie rośnie odpowiednio szybko
Zdaniem Marka Panka, wiceprezesa zarządu Asseco Poland, rynek IT nie rozwija się w Polsce tak szybko jak powinien. Główną przyczyną jest opóźnienie w realizacji unijnej perspektywy budżetowej. Priorytetami nowej, formalnie rozpoczętej w 2014 roku, perspektywy finansowej jest rozwój gospodarki opartej na wiedzy, nowoczesne technologie oraz innowacje.
– Rynek IT w Polsce nie rośnie tak jak byśmy chcieli – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Marek Panek, wiceprezes zarządu w spółce Asseco Poland. – Naszym zdaniem nastąpiło pewne zatrzymanie wynikające z opóźnienia realizacji nowej perspektywy unijnej. W przeszłości wiele projektów informatycznych było finansowanych właśnie tymi środkami.
Jak wynika z Umowy Partnerstwa, dokumentu podpisanego przez polski rząd z Komisją Europejską, wiedza, nowe technologie oraz rozwój innowacji mają być priorytetami nowej, formalnie rozpoczętej w 2014 roku perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Głównymi beneficjantami wsparcia, wartego w sumie (w części dotyczącej Polski) 82,5 mld euro, powinni być natomiast właściciele małych i średnich przedsiębiorstw.
– Myślę, że podpisanie przez prezydenta nowej ustawy o zamówieniach publicznych trochę odblokuje praktyki zamawiających i pojawi się więcej przetargów publicznych związanych z informatyką – uważa wiceprezes Marek Panek.
28 lipca br. weszły w życie nowe przepisy tzw. małej nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych (PZP). Ich celem było wdrożenie unijnych dyrektyw, w szczególności uproszczenie procedur udzielania zamówień i ich uelastycznienie, promocja oraz realne wykorzystywanie pozaekonomicznych celów tego rodzaju postępowań (ochrona środowiska, integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności), jak również uruchomienie bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie modyfikacji umów (nowe przesłanki umożliwiające dokonanie zmian w porozumieniach oraz pozwalające na wypowiedzenie umowy).
– Jeśli popatrzymy na wzrosty, które mamy w Grupie Asseco to rzeczywiście większe występują na rynkach zagranicznych – wskazuje Marek Panek. – W Polsce ten rynek nie rośnie tak jak chcieliby wszyscy, którzy zajmują się informatyką i z nią kooperują.
Obecnie Asseco Poland prowadzi działalność na pięćdziesięciu rynkach lokalnych całego świata. Jednym z narzędzi rozwoju są akwizycje. Obecnie jednak przedsiębiorstwo, jak zapewnia wiceprezes Panek, nie negocjuje żadnego, nowego przejęcia.
– Dokładnie analizujemy spółki działające na tych rynkach, szukamy firm z ciekawymi produktami, wysoką pozycją rynkową i takie staramy się przyciągać do grupy – wyjaśnia Marek Panek. – Dzisiaj jednak nie ma nic takiego, co by leżało na stole i za tydzień czy za dwa moglibyśmy ogłosić, że kupiliśmy. Ale często zdarzają się akwizycje okazyjne, więc nie wykluczamy, że coś ciekawego się zdarzy i w ciągu kilku miesięcy wejdziemy w jakąś transakcję.
Asseco Poland posiada spółki notowane nawet na giełdach w Stanach Zjednoczonych oraz Izraelu. W krajach tych, jak zauważa Marek Panek, podejście do nowych technologii jest bardziej przyjazne niż w Polsce.
– Na NASDAQ, czyli rynku amerykańskim, widzimy zupełnie inne spojrzenie na spółki technologiczne, które inaczej są wyceniane – twierdzi wiceprezes Asseco Poland. – Wskaźniki i wyceny na warszawskiej giełdzie zarówno nasze, jak i innych spółek informatycznych są znacznie niższe. Wiara w nowe technologie w Stanach Zjednoczonych jest dużo większa.
Może to Ci się spodoba
Wszystko o Radzie Fiskalnej
W wakacyjnym harmonogramie rządu nie ma wiele punktów. Jednak wymienić można kilka najważniejszych, które muszą zostać zrealizowane. Wśród nich jest również zbudowanie Rady Fiskalnej. Czym będzie się zajmowała instytucja? Na
Będzie hossa albo krach
Chór rynkowych proroków jest jak zwykle podzielony. Jedni sądzą, że hossa może jeszcze trwać, inni już widzą zbliżający się krach lub przynajmniej potężną korektę. Stara giełdowa reguła mówi, że większość
Na lipcowej liście refundacyjnej po raz kolejny nie znalazły się nowoczesne leki na raka prostaty
Rak prostaty to drugi najczęstszy wśród mężczyzn nowotwór złośliwy. Każdego roku w Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych przypadków. Życie chorych na zaawansowaną postać raka prostaty nawet o kilka lat mogłyby
Polacy pracują trzy miesiące w roku na opłacenie rachunków
Regulowanie bieżących rachunków pochłania średnio około 25 proc. dochodów gospodarstwa domowego. Oznacza to, że przeciętna polska rodzina przez pierwsze trzy miesiące roku pracuje tylko na opłacenie rocznych należności. Od 31 marca
Liczba wypadków z udziałem osób po spożyciu alkoholu niższa o ponad 11 proc
Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2015 roku zmniejszyła się liczba wypadków, w których uczestniczyły osoby po spożyciu alkoholu – było ich 11,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Świadomość społeczeństwa na temat
Polacy boją się o swoje zdrowie i samodzielność w starszym wieku
69 proc. Polaków boi się utraty sprawność fizycznej oraz samodzielności finansowej w wieku senioralnym – wynika z badań firmy Bupa, do której należy LUX MED. Większość liczy na opiekę ze strony rodziny, a
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!