Różnice pomiędzy kosztem rachunkowym a podatkowym

Różnice pomiędzy kosztem rachunkowym a podatkowym

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej już od początku biznesu musimy liczyć się z kosztami, które towarzyszą nam przez cały okres działalności firmy.

Każdy poniesiony przez przedsiębiorcę wydatek wpływa na zmniejszenie posiadanych środków finansowych.

Biorąc pod uwagę aspekt dotyczący rachunkowości, koszty ponoszone w ramach prowadzenia firmy powinny być ewidencjonowane w urządzeniach księgowych. Koszt rachunkowy oznacza wykorzystanie czynników produkcji wyrażone w kwocie i związane z prowadzoną firmą. Przeanalizowanie zamieszczanych w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych daje przedsiębiorcy możliwość ocenienia sytuacji majątkowej firmy, efektów jej funkcjonowania i pomaga wyznaczyć plany i zadania na przyszłość.

Rozpoczęcie i prowadzenie biznesu wiąże się także z licznymi sprawami urzędowymi, obowiązkami związanymi z przechowywaniem dokumentacji oraz koniecznością odprowadzania podatków. Koszt podatkowy obejmuje przymusowe, nieodpłatne i bezzwrotne świadczenie pieniężne, jakie przedsiębiorca ma obowiązek płacić do budżetu państwa. Zamiennikiem terminu koszt podatkowy jest nieformalne i funkcjonujące w obrocie gospodarczym pojęcie „koszt uzyskania przychodu”.

Wnioskując, koszt uzyskania przychodu i koszt rachunkowy nie należą do tej samej kategorii kosztów, ponieważ te pierwsze są związane są z przychodem, który jest efektem prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty te uszczuplają przychód przedsiębiorcy i jednocześnie obniżają jego dochód, a w rezultacie wysokość podatku dochodowego.

Joanna Walerowicz
www.gazetafinansowa.net

Previous Kto kontroluje przestrzeganie Kodeksu Pracy?
Next Jak długo trwa rok podatkowy?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Czy wyjazd integracyjny naprawdę łączy?

Od dawna wiadomo, że zdrowe relacje między zatrudnionymi to fundament rodzinnej atmosfery w firmie. Oznacza to, że każdy przełożony musi dbać o ustabilizowanie więzi zawodowych lub ich zacieśnienie. Idealnym wyjściem

Mała firma 0 Comments

Jak wysoki mandat może otrzymać pracodawca?

Najczęściej realizowaną reakcją inspektorów pracy na odkryte wykroczenie jest obciążenie pracodawcy mandatem. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej efektywne niż założenie sprawy w sądzie.

Mała firma 0 Comments

Kiedy należy zawiesić działalność?

Każdy właściciel, który posiada małą firmę może zdecydować się na zawieszenie działalności. Musi jednak mieć na uwadze kilku podstawowych sprawach w czasie przeprowadzania procesu. O czym musi wiedzieć właściciel zanim

Mała firma 0 Comments

Jak przeprowadzić zwolnienie pracownika?

W zgodzie z przepisami odsunięcie od obowiązków podwładnego zatrudnionego w ramach umowy o pracę może nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach. Inaczej mówiąc nie zawsze przełożony może usunąć podwładnego z pracy.

Mała firma 0 Comments

Czy firmy powinny kierować personel na kurs językowy?

Poważne firmy i przedsiębiorstwa przyjmują zdolnych i doświadczonych pracowników, ponieważ od początku przynoszą pierwsze korzyści. Aczkolwiek nieustanne podnoszenie swoich umiejętności jest bardzo ważne i zdecydowanie potrzebne. Czy w związku z

Mała firma 0 Comments

Kto powinien prowadzić pełną księgowość?

W roku 2012 licznym podmiotom będzie ciężej uniknąć stosowania zasad pełnej księgowości, jako że zmieniła się granica przychodów netto. Pułap, jaki obowiązywał, równał się 5 293 440zł, tymczasem teraz jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź