Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Rozłam w OPEC – raport surowcowy

Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych wciąż przeważał kolor czerwony – notowania indeksu CRB zniżkowały o 0,29% do poziomu 275,60 pkt. Przeceniona została większość towarów rolnych oraz niektóre metale, z kolei na plus wyszły m.in. notowania miedzi i surowców energetycznych.

Ropa wciąż pod presją podaży

Po kilku fatalnych sesjach na rynku ropy naftowej w ubiegłym tygodniu, piątek przyniósł odreagowanie i wzrost cen tego surowca. Był to jednak wzrost symboliczny, bowiem notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI pozostały poniżej poziomu 86 USD za baryłkę. Zresztą, o tym, że presja na spadek cen tego surowca się utrzymuje, świadczy już dzisiejsza sytuacja na rynku ropy – notowania ropy WTI spadły z powrotem poniżej 85 USD za baryłkę.

Trudno się dziwić takiemu rozwojowi sprawy, biorąc pod uwagę obfitość ropy naftowej na globalnym rynku. Obecnie uwagę inwestorów przyciąga przede wszystkim stanowisko kartelu OPEC w sprawie spadających cen surowca. To zaś jest niejednolite.

Dla niektórych krajów zrzeszonych w OPEC obecne ceny ropy naftowej są zbyt niskie, aby budżet kraju wyszedł chociażby na zero. Do takich krajów należą m.in. Iran, którego władze już wcześniej głośno zachęcały do interwencji na rynku ropy, a także Wenezuela, która w piątek wezwała pozostałe kraje OPEC do cięcia produkcji ropy naftowej i tym samym, doprowadzenia cen ropy naftowej Brent z powrotem powyżej 100 USD za baryłkę.

Obniżka produkcji ropy mało prawdopodobna

Jednak patrząc na wypowiedzi i działania oficjeli z Arabii Saudyjskiej, widać, że kraj ten nie podziela obaw pozostałych członków OPEC. Według ich nieoficjalnych wypowiedzi, Arabia Saudyjska jest skłonna zaakceptować ceny ropy naftowej poniżej 90 USD za baryłkę – a nawet w okolicach 80 USD za baryłkę – przez rok lub nawet dwa lata. Arabia Saudyjska liczy na to, że obecne niskie ceny pozwolą temu krajowi na zwiększenie swojego udziału w rynku i zwiększenie tym samym zysków w dłuższym terminie. Będzie to możliwe ze względu na fakt, że niższe ceny ropy naftowej prawdopodobnie doprowadzą do zmniejszenia produkcji tego surowca w Stanach Zjednoczonych, gdzie wydobywanie ropy naftowej z łupków jest drogie. Tak czy inaczej, arabskie władze póki co unikają oficjalnych wypowiedzi z ustosunkowaniem się do spadających cen ropy naftowej.

Nie unikają ich natomiast przedstawiciele Kuwejtu. Minister ds. ropy naftowej w tym państwie, Ali al-Omair, powiedział w niedzielę, że uważa, że obecnie nie ma szans na obniżkę produkcji ropy naftowej w OPEC. Omair powiedział także, że barierą spadku notowań ropy naftowej powinien być rejon 76-77 USD za baryłkę, wynikający właśnie z kosztów wydobycia tego surowca w USA.

Wzrost importu ropy do Chin

Dzisiaj nad ranem pojawiły się dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin. Według nich, we wrześniu Chiny importowały 27,58 mln ton ropy naftowej, co stanowi o 9,5% więcej niż wielkość importu w sierpniu.

Dane te, chociaż dobre, nie były jednak w stanie wesprzeć dzisiaj kupujących na rynku ropy naftowej. Cena tego surowca w USA zbliża się już do technicznego wsparcia w okolicach 84 USD za baryłkę.

1

Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz giełdowy – tydzień pod presją podaży
Next Toyota Bank sfinansuje klientom serwis samochodów

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Metale szlachetne coraz bliżej nowego minimum

Złoto zamknęło się wczoraj na minusie po raz piąty z rzędu i wybicie z wcześniej trwającej trzy tygodnie konsolidacji jest stosunkowo silne. W krótkim terminie trend zmienił się na spadkowy.

Analizy surowców 0 Comments

Szansa na dalsze spadki zapasów ropy w USA – raport surowcowy

We wtorek na rynkach surowców pojawiło się nieco więcej koloru zielonego – indeks CRB zanotował wzrost o 1,24% do poziomu 231,09 pkt. Mocno podrożały surowce energetyczne, a na plusie sesję

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy naftowej na 5-letnim minimum – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB zanotowały dramatyczny spadek – aż o 4,61% do poziomu 254,37 pkt. W dużej mierze był on rezultatem gwałtownej przeceny ropy naftowej w drugiej połowie ubiegłego

Analizy surowców 0 Comments

Pogoda w USA i zapasy kształtują cenę gazu ziemnego – raport surowcowy

Po poniedziałkowym, wzrostowym przerywniku, wczorajsza sesja przyniosła na rynkach towarowych powrót do sytuacji z poprzedniego tygodnia – a więc do przewagi strony podażowej. Wartość indeksu CRB we wtorek spadła o

Analizy surowców 0 Comments

Dynamiczny spadek liczby punktów wydobycia ropy w USA – raport surowcowy

Końcówka minionego tygodnia na rynkach surowcowych była wyjątkowo optymistyczna. Indeks CRB zanotował wzrost o 1,37% do poziomu 229,19 pkt. Był to rezultat przede wszystkim wzrostu cen surowców energetycznych. Jednak na

Analizy surowców 0 Comments

Złoto pokonało kolejny poziom wsparcia

Na wyraźnym minusie wczoraj znalazły się notowania metali szlachetnych. Cena złota spadła o 1,6% i, co ważne, wczorajsze zamknięcie wypadło poniżej ważnego wcześniejszego rejonu wsparcia, a więc okolic 1189-1190 USD

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź