Rośnie popularność nieruchomości komercyjnych szytych na miarę

Wymagania inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych, przemysłowych i magazynowych są coraz większe. Chociaż coraz więcej jest inwestycji o charakterze spekulacyjnym, czyli budowanym bez podpisanych umów z najemcami, to rośnie też zapotrzebowanie na obiekty w formule build-to-suit. To oznacza, że od początku do końca realizowane są na potrzeby konkretnej firmy. Proponujące tego rodzaju usługi przedsiębiorstwo musi mieć jednak kompleksową, bardzo szeroką ofertę.

– Pojawia się coraz większe zapotrzebowanie firm na obiekty szyte na miarę – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Lewandowski, wiceprezes ds. handlowych w spółce PRO-INVEST S.A. – Szczególnie widoczne jest to wśród firm zachodnich. Nie chcą one inwestować zagranicznego kapitału tutaj, wolą wynająć obiekt z długim okresem najmu.

Jak precyzuje Jacek Lewandowski, formuła build-to-suit (BTS) uwzględnia szereg konkretnych potrzeb najemcy, takich jak konkretna lokalizacja, konieczność maksymalnego wykorzystania przestrzeni składowania, optymalizacji produkcji czy dopasowania do technicznych warunków prowadzonej działalności (pomieszczenia, urządzenia, taśmociągi, linie produkcyjne, niestandardowe zapotrzebowanie na energię elektryczną itp.).

Zdecydowanie widzimy na rynku tendencje zwyżkową, czyli coraz większe zapotrzebowanie klientów na obiekty tego rodzaju– zauważa Jacek Lewandowski. – Skłania nas to do tego, żebyśmy profil działalności ukierunkowali właśnie w kierunku zadań w formule BTS.

Tego typu rozwiązania stanowią atrakcyjną alternatywę dla zasobów powierzchni dostępnych na rynku. Tym bardziej że koszt budowy takich obiektów jest zwykle niższy niż standardowych nieruchomości przemysłowych, które trzeba przystosowywać do potrzeb klientów.

– Wymaga to zdecydowanie większych nakładów niż w przypadku obiektu, który od początku do końca jest projektowany, uzgodniony, ustalony, dograny w najdrobniejszych szczegółach – wskazuje Jacek Lewandowski.

Jego zdaniem wykonawca musi jednak mieć kompleksową ofertę, czyli obsłużyć klienta od A do Z. Początkiem takiej współpracy z inwestorem powinno być ustalenie, zdiagnozowania jego potrzeb, następnie stworzenie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę, realizacja, a na koniec oddanie nieruchomości do użytkowania lub wynajmu w czasie, na który strony ustalą w umowie.

Zleceniodawcy coraz bardziej skłaniają się ku rozwiązaniom nowoczesnym i energooszczędnym.

Popularność zyskuje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i to mimo że w wielu przypadkach klientem BTS jest przemysł, niejednokrotnie ciężki – twierdzi Jacek Lewandowski. – Takie realizacje pojawiają się tam coraz częściej i jest to tendencja, z którą spotykamy się na co dzień, zdecydowanie ją popieramy. Myślę, że formuła projektuj, wybuduj i wynajmij to droga, którą będziemy skutecznie i zdecydowanie w najbliższym czasie podążać.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja budowlano-montażowa w kwietniu br., obejmująca realizowane przez przedsiębiorstwa na terenie kraju roboty inwestycyjne i remontowe, była o 14,8 proc. niższa niż przed rokiem. Podczas pierwszych czterech miesięcy br. także w stosunku rocznym odnotowano spadek (o 13,1 proc.).

Previous Wciąż niskie nakłady państwa na opiekę zdrowotną
Next Kobiety mogą być przyszłością firm technologicznych

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Czy warto posiadać mieszkanie kompaktowe?

Na przestrzeni lat diametralnie zmienił się sposób poszukiwania idealnego mieszkania. Obecnie najważniejsza jest cena, a następnie warunki lokalowe, lokalizacja i sąsiedztwo. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że coraz większą popularnością

Nieruchomości 0 Comments

W Gdańsku stabilnie, Gdynia podwójnym liderem

W październiku w każdej z dzielnic Gdańska można było znaleźć duże mieszkania w atrakcyjnej cenie. Jak jednak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, znaczny spadek cen ofertowych wciąż

Nieruchomości 0 Comments

Dom u szczytu gór – wygodna ostoja w dzikiej przyrodzie

Choć niektórzy unikają zimy, dla wielu powiew mroźnego powietrza oznacza początek prawdziwej zabawy. W krótkie dni, kiedy słońca jak na lekarstwo, wybierają ucieczkę za granicę. Najchętniej w góry, gdzie jedynym

Finanse osobiste 0 Comments

Inwestycje w nieruchomości – czy to się opłaca

Z badań przeprowadzonych przez Home Broker wynika, że wskaźnik rentowności inwestycji w mieszkania wynosi obecnie 4,77%. W praktyce oznacza to, że kupno lokalu pod wynajem przynieść może większy zysk w

Nieruchomości 0 Comments

Co 9 Polak mieszka w za dużym mieszkaniu

Za duże mieszkanie ma ponad 7 na 10 Belgów, Irlandczyków i Cypryjczyków. Inaczej jest w Polsce, gdzie większość osób mieszka w za małych domach lub mieszkaniach – wynika z danych

Nieruchomości 0 Comments

Mieszkania są dziś o 1/3 większe niż za PRL-u

Najwięcej powstaje obecnie mieszkań 50-metrowych – wynika z danych zebranych przez GUS. Choć nabywcy chętnie kupowaliby możliwie tanie, a więc małe lokale, to regulacje prawne nie pozwalają już tworzyć tak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź