Restauracja w sieci – jak ją otworzyć i jak zdobyć na to środki?

Restauracja w sieci – jak ją otworzyć i jak zdobyć na to środki?

Czy strona internetowa jest potrzebna restauracji? To właśnie ona coraz częściej staje się głównym narzędziem kontaktu z klientami i tym samym, przyczynia się do osiągnięcia sukcesu w równej mierze co wyśmienita kuchnia oraz dobra lokalizacja lokalu. Eksperci Expandera i UpMenu wyjaśniają, dlaczego przy tworzeniu restauracji warto zainwestować w odpowiedni system informatyczny oraz jak pozyskać fundusze na ten cel.

Dlaczego warto?

Pod względem zakupów w internecie jesteśmy bardzo aktywną grupą. Z raportu Mobile Institute wynika, że 75% polskich internautów robi już zakupy w sieci. Co więcej, co trzeci z nich wykorzystuje w tym celu urządzenia mobilne. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy planujący rozwój swojej działalności, stawiają przede wszystkim na nowoczesne rozwiązania. Badanie przeprowadzone z udziałem ponad 6 tysięcy firm, wskazało, że 84% z nich zamierza wprowadzić rozwiązania mobilne do kontaktu z klientami i zarządzania działalnością[1]. Jakie rozwiązania są dostępne dla branży gastronomicznej?

Dwie drogi, jeden kierunek

Planując wejście na wirtualny rynek restauratorzy powinni zwrócić uwagę na dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest stworzenie własnej strony internetowej. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie funkcjonalności do indywidulanych potrzeb oraz dostosowanie wyglądu strony do charakteru restauracji i upodobań gości. – Za pomocą strony internetowej klienci mogą np. zapoznać się z ofertą, zamawiać jedzenie do domu i od razu za nie płacić, rezerwować stoliki czy kontaktować się z restauracją – twierdzi Anna Muras, prezes zarządu UpMenu. – Restauratorzy mogą też wprowadzić dodatkowe opcje, takie jak śledzenie zamówienia za pomocą systemu GPS, wystawianie opinii bezpośrednio na stronie czy informowanie o nowościach lub promocjach w formie np. newslettera.

Drugim rozwiązaniem jest współpraca z operatorami agregującymi oferty. Zaletami takiego rozwiązania jest szybkość wdrożenia oraz dostęp do dużej liczby potencjalnych klientów. Znacznie trudniejsze jest jednak wypromowanie własnej marki na tle konkurencji, co może mieć duże znaczenie zwłaszcza dla nowych restauracji. Porównując oba rozwiązania warto zwrócić uwagę na kwestie finansowe. Uruchomienie własnej specjalistycznej strony internetowej umożliwiającej zamawianie jedzenia i rezerwację stolika to inwestycja rzędu 3 000 zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty obsługi, które mogą wynieść kilkaset złotych miesięcznie.

W przypadku współpracy z portalami agregującymi oferty wielu restauracji, ich operatorzy zwykle pobierają prowizję od wartości zrealizowanych zamówień. Wysokość opłat jest uzależniona od indywidualnej umowy zawartej z restauracją, może wynieść od ok. 6 do nawet 30%. – Podejmując decyzję dotyczącą wyboru pomiędzy tymi rozwiązaniami warto wziąć pod uwagę zakładaną liczę klientów, którzy będą korzystać z naszych usług – zauważa Anna Muras, z UpMenu. – Może się bowiem okazać, że rozwiązanie, które z początku wydawało się tańsze, będzie ostatecznie generować większe koszty. Wyjściem może być wprowadzenie obu rozwiązań w celu porównania osiąganych efektów.

Skąd wziąć fundusze?

Środki niezbędne do wprowadzenia systemu informatycznego w restauracji można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dotacja na rozwój działalności, którą możemy otrzymać wykorzystując programy unijne. – Dzięki takiemu wsparciu przedsiębiorca może liczyć na sfinansowanie nawet połowy kosztów związanych ze stworzeniem strony internetowej – mówi Monika Mojzesowicz, Dyrektor Departamentu Kredytów dla Firm, Expander Advisors. – W tym celu w pierwszej kolejności powinien przygotować biznesplan, a następnie udać się do firmy, która oferuje pomoc w pozyskiwaniu środków unijnych. Specjaliści z tej dziedziny przeprowadzą bezpłatną analizę możliwości otrzymania dotacji przez firmę, pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, który będzie podstawą do zdobycia wsparcia w drodze konkursu.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu na pokrycie bieżących wydatków firmy. Przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł z 7-letnim okresem kredytowania. Środki te można przeznaczyć nie tylko na stworzenie systemu informatycznego, ale również zaopatrzenie lokalu, stworzenie materiałów promocyjnych czy inne działania prowadzące do wzrostu zyskowności restauracji. – Warto zwrócić uwagę na warunki udzielania takiego kredytu – zauważa Monika Mojzesowicz, Expander. – Jego oprocentowanie wynosi od 4 do 7%, natomiast zabezpieczenie ustalane jest indywidualnie z pożyczkobiorcą. Co ważne, w tym przypadku nie musi on posiadać wkładu własnego. Czasem możliwe jest także uniknięcie dodatkowych opłat, prowizji, a nawet uzyskanie karencji w spłacie takiego kredytu – podsumowuje ekspertka.

[1] „State of Mobility 2012”, Symantec

Previous Bezpieczeństwo finansowe twojej firmy zależy od Ciebie
Next Jak obciążyć hipoteką posiadane nieruchomości?

Może to Ci się spodoba

E-biznes 0 Comments

W jaki sposób wyrabia się podpis elektroniczny?

Internet jest ostatnio źródłem istotnych wiadomości. Dodatkowo ułatwia komunikację, kształtuje umiejętności, uczy i bawi. Siłą rzeczy jest także miejscem nawiązywania współpracy oraz zdobywania kontrahentów. Nie raz trzeba wysyłać podpisane dokumenty.

E-biznes 0 Comments

Content Marketing jako wielowymiarowe narzędzie promocyjne

Content marketing to niezwykle elastyczne narzędzie, które pozwala na realizację różnych celów biznesowych. Jak każda reklama w internecie, tak i kampania CM w finalnym efekcie ma doprowadzić do wzrostu sprzedaży

E-biznes 0 Comments

Wynajem stron internetowych to rodzaj dzierżawy?

Niejednokrotnie spotykamy się z umowami udostępnienia przez właścicieli portali internetowych powierzchni owych stron dla celów promocji współpracowników biznesowych. Czy dochody uzyskiwane z tego tytułu podlegają odliczeniu od podatku przychodowego? Zgodnie

E-biznes 0 Comments

Blokujemy pracownikom niektóre strony internetowe

Obecnie portale społecznościowe oraz plotkarskie robią furorę w wielkich korporacjach. Pracownicy nawet kilkakrotnie logują się na tych stronach, aby sprawdzić aktualności. Zamiast wykonywać swoje obowiązki zawodowe wolą surfowanie w internecie.

E-biznes 0 Comments

Czym jest mobilne dziennikarstwo?

Obecnie coraz częściej korzysta się z Internetu za pomocą telefonu komórkowego, Wydawnictwa oferują płatny dostęp do treści odczytów wyświetlanych na ekranie telefonu komórkowego. Taki sposób zdobywania informacji jest najczęściej wykorzystywany

E-biznes 0 Comments

Jak rozwiązać umowę hostingu?

W obecnej dobie Internetu działalność firm w sieci jest ogromna. Większość z nich korzysta z e-usług w oparciu o umowę hostingu. Stronami takiej umowy są podmioty gospodarcze zapewniające usługi internetowe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź