Przedsiębiorco, oszczędź sobie prąd!
Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z kosztami. Żeby oszczędzić sobie nerwów związanych z wysokimi rachunkami za światło, należy powiedzieć stop polityce marnotrawienia prądu. Nie zawsze trzeba jednak tracić energię i pieniądze na wymianę wszelkich starych sprzętów na te bardziej przyjazne środowisku. Czasem wystarczy zastosować się do kilku bardzo prostych zasad.
Tam, gdzie nas nie ma
Żelazna zasada brzmi: wyłączaj prąd, jeśli wychodzisz z pomieszczenia na dłuższą chwilę. Zasada ta nie dotyczy jednak miejsc o szczególnym natężeniu ruchu – w pracowniczych toaletach czy pomieszczeniach socjalnych panuje zwykle spory tłok, jedni wchodzą, drudzy wychodzą. Częste włączanie i wyłączanie światła jest bardziej energochłonne niż pozostawienie świecącej żarówki, ponadto skraca to ich żywotność.
Podobnie rzecz się ma z wszelkimi sprzętami elektrycznymi – zakończenie pracy powinno jednoznacznie kojarzyć się z wyłączeniem wszelkich komputerów, drukarek, projektorów czy telewizorów. Co istotne – należy je wyłączyć całkowicie i nie zostawiać w trybie czuwania (stand-by). Dlatego też, aby ułatwić pracownikom pstrykanie, dobrze jest wyposażyć biuro w listwy zasilające, pozwalające wyłączyć za jednym zamachem wszystkie sprzęty w pomieszczeniu.
Raz na 30 lat…
…warto wymienić żarówki w swojej firmie. Właśnie tyle wynosi trwałość lampy LED – najbardziej energooszczędnego źródła światła – jeżeli weźmiemy pod uwagę jej żywotność (czyli 50 000 godzin) i założymy, że będziemy korzystać z niej przez 5 godzin dziennie.
Jak wynika z infografiki przygotowanej przez AKB-Poland, w ciągu roku na samej wymianie zwykłych żarówek na żarówki LED można zaoszczędzić prawie 350 złotych. Inną niewątpliwą zaletą jest strumień światła, który nie potrzebuje czasu na pełne rozświetlenie – lampy LED świecą całą swoją mocą od razu po włączeniu. Są także przyjazne środowisku – nie zawierają rtęci, tak jak żarówki energooszczędne, które mają w sobie więcej niebezpiecznego pierwiastka niż tradycyjne termometry zakazane w krajach Unii Europejskiej.
Zadziwiające jest to, że na właściwe, ekonomiczne z punktu widzenia budżetu firmy oświetlenie miejsca pracy mają wpływ również …porządki. Wystarczy utrzymywać w czystości okna i pobielić ściany, aby wpuścić do biura więcej naturalnego, słonecznego światła i tym samym oszczędzić pieniądze.
Czasem warto również podejść do oszczędzania światła poważniej i przy okazji remontu biura wprowadzić pewne proste rozwiązania. W miejscach wyjątkowo uczęszczanych, takich jak korytarze czy toalety, które trzeba oświetlać nieustannie, dobrze jest zastosować alternatywę dla tradycyjnych żarówek. Tu świetnie sprawdzi się taśma LED. Jej skuteczność świetlna – mierzona w lumenach – jest o wiele wyższa od żarówek (taśmy LED świecą z natężeniem 6, 18, 25 albo 60 lumenów na diodę, tradycyjne żarówki zaś jedynie od 5 do 15 lumenów na Watt).
Czajnik też się liczy
Nie można zapominać również o innych drobnych sprzętach, których właściwe użytkowanie w skali roku może dać bardzo wymierne oszczędności. Na samym czajniku elektrycznym – pod warunkiem, że będziemy gotować tylko tyle wody, ile rzeczywiście chcemy jednorazowo użyć – można zaoszczędzić nawet 250 złotych. Kolejne 100 złotych zostaje w firmowym portfelu tylko wtedy, gdy pracownicy rozsądnie korzystają z mikrofalówki. Rozsądnie, czyli nie używając największej mocy i rozkładając jedzenie płasko na talerzu. Kserokopiarka, obecnie dostępna prawie w każdym przedsiębiorstwie, to istny pożeracz energii, który w dodatku wydziela bardzo dużo ciepła. Dlatego też xero należy włączać bezpośrednio przed użyciem – jest to ważne również z tego względu, że grzejące urządzenie wpływa niekorzystnie na klimatyzację, generując kolejne koszty. Takie działanie to około 500 złotych oszczędności rocznie!
Trzymaj się ciepło!
Wiele firm korzysta również z elektrycznego ogrzewania. W takiej sytuacji warto zadbać o izolację dachu i szczelność okien – ważne zwłaszcza w przypadku większych firm, dysponujących wielkimi powierzchniami biurowymi, które zimą trzeba solidnie nagrzać. Nie można również zapominać o właściwym ustawieniu sprzętów względem kaloryfera – lodówka, która stoi dalej od źródła ciepła, nie musi chłodzić maksymalnie, a więc nie marnuje energii!
Latem warto przemyśleć kwestię działania klimatyzacji. Jak zauważają eksperci z RWE obniżenie temperatury o każdy stopień Celsjusza poniżej optymalnych 24°C to wzrost kosztów klimatyzacji pomieszczeń nawet o 8%.
Negocjuj
Nawyki to jedno, a ceny prądu to drugie. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, masz prawo negocjować stawki i rodzaj usług z dostawcami energii. Wysokość rachunku zależy przecież w dużej mierze od wysokości stawek za zużycie energii. Oprócz zmiany taryfy, należy zwrócić uwagę, ile w rzeczywistości prądu zużywa się w firmie – jeśli co miesiąc rachunek informuje o niedopłacie, oznacza to, że za przekroczenie limitu płacisz wyższą stawkę. Warto więc podnieść ów limit, aby nie przepłacać.
Może to Ci się spodoba
Eksport na rynki rozwijające się rośnie najszybciej
O ponad jedną czwartą zwiększył się eksport polskich produktów rolno-spożywczych na pozaeuropejskie rynki rozwijające się w pierwszym kwartale 2017 roku. To wzrost dwuipółkrotnie wyższy niż eksport tych wyrobów ogółem. Rynki azjatyckie
Startupy chętnie przejmowane przez fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne typu venture capital poszukują startupów. Mimo że są one obarczone wysokim ryzykiem, dają nadzieję na duży zysk, często wielokrotnie przekraczający wartość zaangażowania. Dla krajowych przedsięwzięć tego rodzaju problemem
Polska jednym z liderów branży call contact center
Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz
Rynek usług logistycznych dynamicznie rośnie
Dzięki rosnącemu segmentowi handlu w sieci dynamicznie rozwijają się usługi transportowe. Coraz większe wymagania e-commerce’owych klientów, np. w zakresie szybkości dostaw i magazynowania, powodują, że firmy logistyczne muszą dostosowywać swoją działalność i inwestować w technologie.
Co czwarty pracownik czuje się słabo poinformowany o działaniach firmy
Odpowiednia komunikacja wewnętrzna ma decydujący wpływ na wynik firmy: pracownicy wiedzą, jaki cel jest realizowany i jaki w tym jest ich udział. Jak wynika z badania emplo, ponad 70 proc. pracowników uważa, że
Firmy z branży muszą wprowadzać innowacje i inwestować w rozwój produkcji
Wraz z rozwojem rynku mieszkaniowego i modą na indywidualizm rośnie segment mebli na wymiar, tworzonych na indywidualne zamówienie klienta i dopasowanych do konkretnego wnętrza. Takie rozwiązania przestały być luksusem i są przystępne cenowo dla przeciętnego
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!