Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy

Produkcja ropy w OPEC największa od 2 lat – raport surowcowy

Po niezłym poniedziałku na rynkach towarowych, wtorkowa sesja przyniosła diametralną zmianę nastrojów. Na rynkach większości surowców zdecydowanie dominowała strona podażowa, co zaowocowało spadkiem wartości indeksu CRB o 1,62% do poziomu 278,55 pkt.

Produkcja ropy w OPEC powyżej limitu

Zniżka wartości indeksu CRB była rezultatem przede wszystkim wczorajszego dynamicznego spadku cen ropy naftowej. Notowania europejskie ropy Brent zniżkowały wczoraj o 2,4%, natomiast cena amerykańskiej ropy WTI spadła aż o 3,2%. Tym samym, strona podażowa na rynku ropy WTI zniwelowała niemalże cały ruch wzrostowy z ostatnich kilku sesji.

Wczoraj sprzedający mieli kilka powodów do aktywności. Sprzyjały im m.in. słabe dane makroekonomiczne, które pojawiły się wczoraj w USA (np. rozczarowujące odczyty indeksu Chicago PMI oraz indeksu zaufania konsumentów Conference Board). Na ich tle informacje ze strony Amerykańskiego Instytutu Paliw o delikatnym spadku zapasów ropy naftowej w USA zeszły na dalszy plan.

Ponadto, wczoraj pojawiły się informacje o tym, że produkcja ropy naftowej w OPEC jest najwyższa od 2012 roku. Według wyliczeń Reuters, przeprowadzonych na podstawie danych dotyczących transportu ropy naftowej, a także informacji przekazywanych przez producentów, we wrześniu średnia dzienna produkcja ropy naftowej w kartelu OPEC znalazła się na poziomie 30,96 mln baryłek. To znacznie więcej niż wynosiła średnia dzienna produkcja w sierpniu (30,15 mln baryłek). Jest to także wielkość przekraczająca oficjalny limit produkcji ropy naftowej w OPEC (30 mln baryłek dziennie).

Największy wpływ na zwiększoną podaż ropy naftowej ze strony OPEC miała Libia, która zwiększyła produkcję aż o 280 tys. baryłek dziennie. W omawianym okresie wydobycie ropy naftowej wzrosło także w Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Iraku i Angoli.

Informacje na temat zwiększonej produkcji ropy naftowej w OPEC stanęły w opozycji do oczekiwań rynkowych. W ostatnich dniach krążyły bowiem spekulacje dotyczące zmniejszenia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC w celu podniesienia cen tego surowca. Nic więc dziwnego, że dane dotyczące sporej wrześniowej produkcji wpłynęły negatywnie na ceny ropy naftowej.

1

Wykres 1. Notowania ropy WTI – dane dzienne.

Cena złota coraz bliżej 1200 USD za uncję

Czerwony kolor dominował wczoraj także na rynkach metali. Notowania złota spadły we wtorek o ponad pół procenta, coraz bardziej zbliżając się do ważnej psychologicznej bariery w pobliżu 1200 USD za uncję.

Spadkom cen złota sprzyja utrzymująca się siła amerykańskiego dolara, która również w kolejnych miesiącach może spychać notowania tego kruszcu w dół. Z pewnością sytuacja na rynkach walutowych jest jednym z głównych czynników, które zmniejszają zainteresowanie inwestorów złotem. Wczoraj istotnie spadły aktywa SPDR Gold Trust – największego funduszu ETF opartego o złoto – i dotarły one do najniższego poziomu od grudnia 2008 r.

W najbliższych dniach dodatkowym czynnikiem potencjalnie spychającym notowania złota w dół będzie nieobecność Chin na rynku ze względu na rozpoczęte tam dzisiaj tygodniowe obchody Święta Narodowego. Chiny to kraj, który generuje największy na świecie popyt na złoto.

2

Wykres 2. Notowania złota – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Poranny komentarz walutowy – Wskazówka przed payrolls
Next Zdalna aktywacja wymiany walut on-line dla klientów biznesowych Banku BPH

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Dziś comiesięczny raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji indeksowi CRB udało się wyjść na plus – jego wartość wzrosła o 0,32% do poziomu 306,23 pkt. W górę wartość indeksu pociągnęły zwyżki cen m.in. miedzi, metali

Analizy surowców 0 Comments

Lepsze dane z Chin niewiele pomagają – komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Lepsze dane z Chin i ataki na dżihadystów w Syrii tylko lekko podnoszą cenę ropy • Srebro odbija od czteroletniego minimum cenowego Wczoraj inwestorzy nerwowo wyczekiwali

Analizy surowców 0 Comments

Kontynuacja zjazdu cen ropy w dół – raport surowcowy

Nowy rok na rynkach towarowych bynajmniej nie przyniósł poprawy nastrojów. Indeks CRB w ostatnich dniach kontynuował systematyczny zjazd notowań w dół. Wczoraj wartość tego agregatu spadła o 0,6% do poziomu

Analizy surowców 0 Comments

Spadek zapasów ropy naftowej w USA – raport surowcowy

Wtorek był już trzecim z kolei dniem, w którym indeks CRB praktycznie stał w miejscu. Wczoraj wartość indeksu ledwo drgnęła (wzrosła o 0,01%) i na koniec dnia wyniosła 307,28 pkt.

Analizy surowców 0 Comments

Pszenica w górę o niemal 7%

Wczoraj notowania pszenicy w USA wzrosły gwałtownie o niemal 7%, docierając do najwyższego poziomu od miesiąca. Najczęściej na rynkach zbóż za tak dynamiczne zmiany cen odpowiada pogoda – i tym

Analizy surowców 0 Comments

Srebro: wyhamowanie wzrostów

Notowania srebra dotarły do strefy oporu, która spowodowała wyhamowanie ostatnich dynamicznych wzrostów. Składają się na nią linia poprowadzona po dwóch ostatnich szczytach oraz zniesienie 61,8 proc ostatniej fali spadkowej. Możliwe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź