Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Poznaj różnice
Jeśli chcesz sięgnąć po pożyczkę gotówkową, będziesz musiał wybrać nie tylko kwotę i liczbę rat, ale także rodzaj oprocentowania. Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Czym się od siebie różnią i która z nich okaże się lepszym wyborem?
Pożyczka gotówkowa to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Łatwo dostępna, niedroga, niewymagająca stosu formalności pozwala pozyskać dodatkowe środki szybko i wygodnie.
Pożyczka gotówkowa — co warto o niej wiedzieć?
Pożyczka gotówkowa przybiera formę tradycyjnej pożyczki z wypłatą na konto i spłatą w miesięcznych ratach — kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset. W zależności od swojej zdolności kredytowej i szczegółów konkretnej oferty w ramach pożyczki gotówkowej (RRSO 26,66%) dostaniesz od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Dużą zaletą jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Może być to kupno nowoczesnego sprzętu AGD, wakacyjny wyjazd w odległe zakątki świata, sfinansowanie kosztownego remontu samochodu czy nieprzewidzianych wydatków.
Pożyczka gotówkowa — warunki
Warunkiem otrzymania finansowania jest wypełnienie wniosku pożyczkowego oraz dostarczenie dodatkowych wymaganych przez pożyczkodawcę dokumentów. Zazwyczaj jest to jedynie zaświadczenia o wysokości i źródle dochodu. Jeśli na podstawie analizy zawartych w nich informacji pożyczkodawca korzystnie oceni Twoją zdolność kredytową, wyda pozytywną decyzję i wypłaci środki. Jeśli Twoja zdolność do spłaty okaże się niewystarczająca, zaproponuje niższą kwotę lub wyda negatywną decyzję.
Pożyczka gotówkowa — zanim wybierzesz tę jedyną
Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, porównaj dostępne na rynku oferty. Dzięki temu sprawnie znajdziesz tę dostosowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Analizę oprzyj na:
– maksymalnej kwocie finansowania. Jeśli do realizacji planów i marzeń potrzebujesz dużej kwoty, w pierwszym kroku wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy zaoferują potrzebną sumę;
– kosztach. Najlepszym wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej jest nie oprocentowanie pożyczki, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa procentowa finansowania. Zawiera ona w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka;
– możliwość złożenia wniosku online. Chcesz usprawnić proces wnioskowania o dodatkowe środki? Wybierz pożyczkodawcę, który umożliwia złożenie wniosku przez internet;
– rodzaju oprocentowania. Instytucje finansowe udzielają obecnie pożyczek z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Abyś mógł zdecydować, która z nich okaże się dla Ciebie lepszym wyborem, w kolejnym akapicie przedstawimy specyfikę każdej z nich.
Oprocentowanie stałe czy zmienne?
Oprocentowanie pożyczek i kredytów składa się z dwóch elementów:
- marży instytucji finansowej, która stanowi jej zysk;
- stopy bazowej, zwanej także stopą referencyjną. W zależności od konstrukcji stopy bazowej oprocentowanie pożyczki może przybierać formę stałą lub zmienną.
Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem zmiennym to pożyczka, której stopa bazowa jest zmienna i zależna od wskaźnika WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Jego wartość kształtuje się przede wszystkim na podstawie wartości stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe rosną, rośnie także WIBOR, a co za tym idzie — stopa bazowa i oprocentowanie pożyczek. Jeśli wybierzesz pożyczkę z oprocentowaniem zmiennym, bardzo prawdopodobne jest, że na przestrzeni czasu rata zmaleje lub wzrośnie. Sięgnięcie po taki produkt wiąże się wiec z pewnym ryzykiem.
Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym to pożyczka, której stopa bazowa pozostaje stała bez względu na wahania stóp procentowych oraz zmiany WIBOR-u. W praktyce oznacza to, że przez cały okres kredytowania (lub określony — wskazany przez pożyczkodawcę) kwota raty się nie zmieni.
Którą z nich warto wybrać?
To, która pożyczka okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji, aktualnej wartości stóp procentowych i prognoz w tym zakresie na przyszłość.
Jeśli chcesz zachować pełną kontrolę nad budżetem i pewność, że rata finansowania pozostanie niezmienna, sięgnij po tę o stałej konstrukcji oprocentowania. Pożyczka z oprocentowaniem zmiennym to dobra propozycja dla osób, które akceptują ryzyko towarzyszce zmianie wysokości rat. Przy takiej konstrukcji miesięczny koszt może bowiem zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć. Dla przykładu oprocentowanie Pożyczki Gotówkowej (RRSO: 26,66%) w Kasie Stefczyka jest zmienne.
Źródło:
https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html
Może to Ci się spodoba
Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności
Łączne oszczędności Polaków wynoszą już przeszło 1,2 bln zł i rosną. Jak jednak wynika z badania firmy Lindorff co najmniej jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie ma odłożonych pieniędzy na przyszłość. Blisko 60 proc.
Jak bezpiecznie kupować akcje GPW?
Szukając sposobów na pomnożenie lub zabezpieczenie oszczędności, warto zwrócić uwagę m.in. na rynek akcji. Aby jednak bezpiecznie obracać udziałami spółek, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim –
Co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru mieszkania?
Kupno mieszkania to poważna inwestycja, która zazwyczaj wiąże się z zaciągnięciem kredytu w banku. Wybór nieruchomości powinien być więc przemyślany – w końcu spędzimy w niej najbliższych kilka, albo nawet
Długowieczność jest super, ale nie dla portfela
Żyjemy coraz dłużej i powinniśmy się z tego cieszyć. Poza oczywistymi plusami, długowieczność ma też słabsze strony. Podstawową jest to, z czego to dłuższe życie będziemy finansować. Możliwości jest kilka,
Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?
Zgodnie z funkcjonującym w kraju prawem bezpodstawne wzbogacenie jest niedozwolone i surowo karane. Dotyczy sytuacji, kiedy korzyści majątkowe zyskuje się kosztem innych. Kiedy jeszcze mówić trzeba o bezpodstawnym wzbogaceniu? Jak
Kto ma prawo do renty szkoleniowej?
Renta szkoleniowa dotyczy pracowników, którzy stracili zdolność do pracy zawodowej, jednak po przekwalifikowaniu wciąż mogą znaleźć zatrudnienie. Istnieją jednak pewne warunki, które warto spełnić, żeby starać się o świadczenie. Co
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!