Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Poznaj różnice
Jeśli chcesz sięgnąć po pożyczkę gotówkową, będziesz musiał wybrać nie tylko kwotę i liczbę rat, ale także rodzaj oprocentowania. Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym? Czym się od siebie różnią i która z nich okaże się lepszym wyborem?
Pożyczka gotówkowa to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Łatwo dostępna, niedroga, niewymagająca stosu formalności pozwala pozyskać dodatkowe środki szybko i wygodnie.
Pożyczka gotówkowa — co warto o niej wiedzieć?
Pożyczka gotówkowa przybiera formę tradycyjnej pożyczki z wypłatą na konto i spłatą w miesięcznych ratach — kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset. W zależności od swojej zdolności kredytowej i szczegółów konkretnej oferty w ramach pożyczki gotówkowej (RRSO 26,66%) dostaniesz od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Dużą zaletą jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Może być to kupno nowoczesnego sprzętu AGD, wakacyjny wyjazd w odległe zakątki świata, sfinansowanie kosztownego remontu samochodu czy nieprzewidzianych wydatków.
Pożyczka gotówkowa — warunki
Warunkiem otrzymania finansowania jest wypełnienie wniosku pożyczkowego oraz dostarczenie dodatkowych wymaganych przez pożyczkodawcę dokumentów. Zazwyczaj jest to jedynie zaświadczenia o wysokości i źródle dochodu. Jeśli na podstawie analizy zawartych w nich informacji pożyczkodawca korzystnie oceni Twoją zdolność kredytową, wyda pozytywną decyzję i wypłaci środki. Jeśli Twoja zdolność do spłaty okaże się niewystarczająca, zaproponuje niższą kwotę lub wyda negatywną decyzję.
Pożyczka gotówkowa — zanim wybierzesz tę jedyną
Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, porównaj dostępne na rynku oferty. Dzięki temu sprawnie znajdziesz tę dostosowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Analizę oprzyj na:
– maksymalnej kwocie finansowania. Jeśli do realizacji planów i marzeń potrzebujesz dużej kwoty, w pierwszym kroku wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy zaoferują potrzebną sumę;
– kosztach. Najlepszym wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej jest nie oprocentowanie pożyczki, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa procentowa finansowania. Zawiera ona w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka;
– możliwość złożenia wniosku online. Chcesz usprawnić proces wnioskowania o dodatkowe środki? Wybierz pożyczkodawcę, który umożliwia złożenie wniosku przez internet;
– rodzaju oprocentowania. Instytucje finansowe udzielają obecnie pożyczek z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Abyś mógł zdecydować, która z nich okaże się dla Ciebie lepszym wyborem, w kolejnym akapicie przedstawimy specyfikę każdej z nich.
Oprocentowanie stałe czy zmienne?
Oprocentowanie pożyczek i kredytów składa się z dwóch elementów:
- marży instytucji finansowej, która stanowi jej zysk;
- stopy bazowej, zwanej także stopą referencyjną. W zależności od konstrukcji stopy bazowej oprocentowanie pożyczki może przybierać formę stałą lub zmienną.
Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem zmiennym to pożyczka, której stopa bazowa jest zmienna i zależna od wskaźnika WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate). Jego wartość kształtuje się przede wszystkim na podstawie wartości stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe rosną, rośnie także WIBOR, a co za tym idzie — stopa bazowa i oprocentowanie pożyczek. Jeśli wybierzesz pożyczkę z oprocentowaniem zmiennym, bardzo prawdopodobne jest, że na przestrzeni czasu rata zmaleje lub wzrośnie. Sięgnięcie po taki produkt wiąże się wiec z pewnym ryzykiem.
Pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem stałym to pożyczka, której stopa bazowa pozostaje stała bez względu na wahania stóp procentowych oraz zmiany WIBOR-u. W praktyce oznacza to, że przez cały okres kredytowania (lub określony — wskazany przez pożyczkodawcę) kwota raty się nie zmieni.
Którą z nich warto wybrać?
To, która pożyczka okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji, aktualnej wartości stóp procentowych i prognoz w tym zakresie na przyszłość.
Jeśli chcesz zachować pełną kontrolę nad budżetem i pewność, że rata finansowania pozostanie niezmienna, sięgnij po tę o stałej konstrukcji oprocentowania. Pożyczka z oprocentowaniem zmiennym to dobra propozycja dla osób, które akceptują ryzyko towarzyszce zmianie wysokości rat. Przy takiej konstrukcji miesięczny koszt może bowiem zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć. Dla przykładu oprocentowanie Pożyczki Gotówkowej (RRSO: 26,66%) w Kasie Stefczyka jest zmienne.
Źródło:
https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html
Może to Ci się spodoba
Absolutna stopa zwrotu niezależnie od sytuacji rynkowej?
Fundusze absolutnej stopy zwrotu w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem. Zarządzający nimi stawiają sobie bowiem ambitny cel osiągnięcia bezwzględnego zysku. Expander postanowił sprawdzić, czy tego typu inwestycje rzeczywiście przynoszą
Brakuje chętnych na obligacje skarbowe
W czerwcu inwestorzy indywidualni kupili najmniej obligacji od roku. Mimo tego Ministerstwo Finansów postanowiło obniżyć oprocentowanie oferowanych w sierpniu papierów dwu- i trzyletnich. Czerwcowa sprzedaż obligacji skarbowych wyniosła 116,3 mln
Czy zasiłki również dla bezrobotnych Polaków za granicą?
W zgodzie z przepisami Polak, który przebywa za granicą może starać się o pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Z pewnością powinien wypełnić kilka podstawowych warunków oraz legitymować się niezbędną dokumentacją. Niewiele
Lato na parkiecie to nie najgorszy pomysł
Ledwie inwestorzy uporali się z dylematem, czy sprzedawać akcje w maju, a już ci którzy postanowili zostać z nimi w portfelu, zastanawiają się, czy warto je trzymać także przez lato.
Kto ma prawo do dodatku funkcyjnego?
Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje stałe wynagrodzenie. Często bazą jest kwota podstawowa oraz możliwe świadczenia dodatkowe. Wśród nich jest również dodatek funkcyjny. Komu przysługuje? W jakich
Mazowsze kolejny raz najbardziej zadłużone
Statystyczny zadłużony Polak jest mężczyzną w wieku 45 lat, mieszkańcem miasta, zodiakalnym Bykiem i ma do spłaty średnio ok. 5 900 złotych. Tak wynika z najnowszego raportu Grupy KRUK. Największe
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!