Postępująca przecena kukurydzy i soi – raport surowcowy

Postępująca przecena kukurydzy i soi – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji nastroje inwestorów na rynkach towarowych nie polepszyły się. Nadal dominował kolor czerwony – przecenione zostały m.in. ropa naftowa, miedź, a także większość towarów rolnych. W rezultacie, notowania indeksu CRB wczoraj spadły o 0,33%. Na plus udało się wyjść nielicznym surowcom i towarom, takim jak gaz ziemny, złoto i srebro, kakao, bawełna i mięso.

Oczekiwanie na raport USDA

Na rynkach towarowych w tym tygodniu inwestorzy wyczekują przede wszystkim comiesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Ta cykliczna publikacja na ogół istotnie wpływa na nastroje na rynkach zbóż, ponieważ departament prezentuje w niej swoje prognozy dotyczące m.in. produkcji i zapasów zbóż w USA i na świecie.

Oczekiwania związane z nadchodzącą publikacją raportu kształtują notowania kukurydzy i soi od początku tego tygodnia. Inwestorzy oczekują, że departament w czwartkowym raporcie podwyższy prognozy produkcji kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych w tym sezonie. Oczekiwania te mają uzasadnienie, biorąc pod uwagę informacje, które ostatnio pojawiały się z USA.

Po pierwsze, pogoda w centralnej części Stanów Zjednoczonych, a więc na terenach uprawy sporej części amerykańskich zbóż, jest wręcz idealna. Wiele wskazuje na to, że przyczyni się ona do bardzo dobrych plonów z hektara. W poniedziałek w swoim cotygodniowym raporcie dotyczącym jakości uprawianych w USA zbóż, USDA napisała, że w minioną niedzielę 74% kukurydzy i 72% soi ma dobrą lub bardzo dobrą jakość. To najlepszy wynik dla początku września od 20 lat.

Po drugie, w ostatnich tygodniach prognozy produkcji kukurydzy i soi w USA były już podnoszone przez pozarządowe instytucje i na rynku oczekuje się, że USDA również podciągnie swoje wyliczenia w górę. Jeśli taki scenariusz nie zostanie jednak spełniony, to możemy zobaczyć odreagowanie cen obu zbóż w górę.

Ceny kukurydzy i soi nadal w dół

Scenariusz podniesienia prognoz przez USDA jest obecnie dyskontowany na wykresach kukurydzy i soi w USA. Od początku tygodnia ceny obu zbóż spadają.

Cena kukurydzy w minionym tygodniu przekroczyła w dół ważne wsparcie w okolicach 360 USD za 100 buszli. Poziom ten wyznaczał dolne ograniczenie konsolidacji, w której notowania kukurydzy poruszały się przez 1,5 miesiąca. Obecnie cena kukurydzy jest już najniższa od połowy 2010 roku, a kolejnym poziomem wsparcia są okolice 336 USD za 100 buszli.

1

Wykres 1. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

Również notowania soi w ciągu ostatnich tygodni systematycznie kierowały się na południe – i podobnie jak ceny kukurydzy, spadają od początku bieżącego tygodnia. Wczoraj ceny soi spadły poniżej poziomu 1000 USD za 100 buszli.

Przecena soi cały czas ma miejsce nawet pomimo faktu, że zapotrzebowanie na amerykańską soję ze strony Chin jest nadal spore. W miesiącach styczeń-sierpień import soi do Chin wzrósł o 20% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

2

Wykres 2. Notowania soi w USA – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Udany sezon branży turystycznej
Next Poranny komentarz walutowy – traci Australijczyk, traci złoty

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Bliski Wschód w centrum uwagi na rynku ropy – raport surowcowy

W poniedziałek notowania surowcowego indeksu CRB utrzymywały się na wysokim poziomie – indeks ten zakończył wczorajszą sesję wartością 309,83 pkt. po symbolicznym spadku o 0,05%. Wzrosły ceny ryżu, miedzi, ropy

Analizy surowców 0 Comments

Cena ropy naftowej na 5-letnim minimum – raport surowcowy

W piątek notowania indeksu CRB zanotowały dramatyczny spadek – aż o 4,61% do poziomu 254,37 pkt. W dużej mierze był on rezultatem gwałtownej przeceny ropy naftowej w drugiej połowie ubiegłego

Analizy surowców 0 Comments

Goldman Sachs: ropa WTI będzie po 40 USD za baryłkę

Chociaż wczoraj notowania ropy WTI wzrosły, to cena tego surowca wciąż porusza się blisko tegorocznych minimów, nieznacznie przekraczając poziom 45 USD za baryłkę. Jak przekonują analitycy Goldman Sachs, w I

Analizy surowców 0 Comments

Cena złota podatna na dalsze spadki

Notowania złota dzisiaj pozostają na relatywnie ustabilizowanym poziomie, w porównaniu do ostatnich sesji. Cena tego kruszcu obecnie nieznacznie przekracza poziom 1160 USD za uncję. Chociaż notowania złota odbiły się nieco

Analizy surowców 0 Comments

Produkcja ropy w USA pozostanie duża – raport surowcowy

Podczas wtorkowej sesji notowania indeksu CRB kontynuowały długoterminowy ruch na południe. Wartość indeksu spadła o ponad procent, docierając do poziomu 273,90 pkt. Zniżka ta była rezultatem przede wszystkim spadku cen

Analizy surowców 0 Comments

Ropa w górę po informacjach dot. USA i Iranu – raport surowcowy

W środę na rynkach towarowych ewidentnie dominował kolor zielony. Indeks CRB wzrósł o ponad 2% do poziomu 216,12 pkt. Liderem wczorajszych zwyżek była ropa naftowa typu West Texas Intermediate, jednak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź