Poranny komentarz walutowy – Słabość dolara

Poranny komentarz walutowy – Słabość dolara

Sesja azjatycka przyniosła umocnienie tamtejszych walut – na rynku wyraźnie zyskują australijski i nowozelandzki dolar. Wzrost tych walut wynosi obecnie nieco pond 0,3% i to najpewniej efekt niskiego odczytu inflacji w Chinach, który wzbudził wśród inwestorów nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w Państwie Środka, co przyczyniłoby się do pobudzenia także gospodarek Australii i Nowej Zelandii. Niemało zyskują także korona norweska oraz dolar kanadyjski.

Dobre notowania walut surowcowych, to w dużej części efekt rosnących cen kontraktów na ropę naftową w ostatnim czasie. Dzisiaj, jednakże, notowania kontraktów na ropę otworzyły się luką bessy i baryłka ropy WTI kosztuje dzisiaj o 9:00 tyle, co w poniedziałek rano – 52,3$/b. Słabość dolara widać także w kontraktach na złoto, które od poniedziałku umocniło się o niemal 1%.

Z kolei do grona najsłabszych walut w trakcie dzisiejszego poranka zaliczają się euro, jen i frank. Na rynku wciąż odczuwana jest niepewność związana z różnymi scenariuszami rozwiązania greckiego problemu, co ciąży europejskiej walucie oraz europejskim parkietom. Niemniej, euro znalazło silny popyt przy poziomie 1,13 i obecnie możemy obserwować stopniowy ruch w górę na głównej parze walutowej.

Dzisiaj o poranku znów traci polski złoty, który wraz z początkiem sesji europejskiej kontynuuje wczorajszą przecenę. O godzinie 9:00 za euro płacimy niemal 4,19zł, za dolara 3,70zł a za franka już nieco ponad 4zł.

W dzisiejszym kalendarzu nie ma wiele istotnych publikacji danych. Uwaga inwestorów kieruje się na środę, gdy odbędzie się spotkanie Eurogrupy, oraz czwartek, gdy poznamy wiele danych ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych – m.in. sprzedaż detaliczną oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Paweł Ropiak

Dział Analiz XTB

Previous Komentarz PLN: Złoty i dług pod presją, Ukraina i Grecja w centrum uwagi
Next Lokata Wysokich Lotów w Banku BGŻ

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane w USA

Trudno wyobrazić sobie bardziej neutralne dane niż odczyty CPI trafiające w prognozę. Zwyżki CPI – w wersji szerokiej i bazowej – po 0,1 procent i roczne dynamiki na poziomach 1,7

Komentarze rynkowe 0 Comments

Inflacja w strefie euro w dół

Dane okazują się minimalnie gorsze od oczekiwań i inflacja spada do 0,4% z 0,5% miesiąc wcześniej. To bodziec dla EBC do działania, który jednak niespecjalnie przełoży się w szybki czyn.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane w USA

Dane o dynamice sprzedaży detalicznej wypadają znacząco słabiej od oczekiwań. Zerowy wzrost sprzedaży liczonej szeroko nie ma większego znaczenia – dane z marca były na tyle mocne, że można było

Inwestowanie 0 Comments

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie polskiej waluty za sprawą nieznacznej poprawy nastrojów na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1695 PLN za euro, 3,2447

Komentarze rynkowe 0 Comments

Możliwa korekta w Europie

Po piątkowym zasłabnięciu Wall Street, w Europie może brakować odważnych do zakupów akcji. Także z GPW ochota do zwyżek mogła wyparować przez weekend. Piątkowe notowania w Europie przyniosły spadek głównych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź