Poranny komentarz walutowy – Powrót do podstaw

Poranny komentarz walutowy – Powrót do podstaw

W ubiegłym tygodniu uwaga inwestorów skupiała się na posiedzeniu FED, na którym zakończony został program QE3. Teraz, gdy opadł już kurz po pierwszej reakcji na komunikat Rezerwy Federalnej, rynek ponownie kieruje swój wzrok w kierunku danych z rynku amerykańskiego, od których zależeć będą dalsze ruchy banku centralnego. W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wiele istotnych figur z USA, jak również dane z rynku pracy w Nowej Zelandii.

Październikowa zawierucha na rynkach finansowych sprawiła, iż rynek przestał wierzyć w to, co wydaje się być oczywiste, a skupił się na domysłach i spekulacjach dotyczących polityki monetarnej w USA. FED od dawna komunikował, iż na październikowym posiedzeniu zakończy QE3 i tak też się stało pomimo faktu, iż tuż przed ostatnim posiedzeniem FOMC pojawiały się spekulacje, że to jeszcze nie koniec luzowania ilościowego w USA. Co więcej, spekulacje te nie były całkowicie wyssane z palca, co potwierdzały także wypowiedzi niektórych członków FOMC. Teraz, gdy QE3 przeszło już do historii czas wrócić do podstaw, czyli do analizy danych, które zadecydują o kolejnych ruchach ze strony FED. Zanim poznamy kluczową z perspektywy dolara figurę tego tygodnia ( piątkowe payrolls) uwaga rynkowa powinna skupić się na dzisiejszych finalnych odczytach zamówień na dobra trwałego użytku, a także na odczycie zamówień w amerykańskim przemyśle. Oczekuje się, iż zamówienia w przemyśle mogą spaść o 0,6% m/m, jednakże po wczorajszym świetnym indeksie ISM nie można wykluczyć kolejnej niespodzianki ze strony amerykańskiego sektora przemysłowego.

W nocy odbyło się także posiedzenie RBA i to, że stopy (główna 2,5%) nie zostaną zmienione było oczywiste, jednak w obliczu spadających cen surowców pojawiały się oczekiwania, że Bank będzie starał się osłabić AUD, podobnie, jak tydzień wcześniej próbował robić to RBNZ. Okazało się jednak, iż komunikat RBA był zaskakująco neutralny. Bank przyznał, że AUD jest przewartościowany ale stwierdzenie to nie było jakoś specjalnie radykalne, ani tym bardziej nie wynikało z niego, aby RBA miał coś z tym zrobić. Rozczarowali się również ci, którzy liczyli na zwrot Banku w kierunku obniżek stóp. RBA żadnej zmiany nastawienia nie zapowiedział, sugerując dłuższy okres stabilnych stóp. W efekcie AUD wyraźnie zyskał i o poranku jest najmocniejszą walutą z grona G10.

O poranku stabilny pozostaje polski złoty, niemniej jednak należy pamiętać, iż w dniu jutrzejszym poznamy decyzję RPP dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce. Cięcie o 25pb jest już uwzględnione w wycenie złotego, dlatego też ciężko jest oczekiwać, by jutrzejsza decyzja miała znaczący wpływ na notowania polskiej waluty. O godzinie 09:00 za dolara płaciliśmy 3,3762zł, za euro 4,2227zł, za funta 5,3986zł, a za franka 3,5028zł.

 

Jakub Stasik
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

Previous Ile dają studia MBA?
Next Fundusze KBC bez opłat i z 6,5% lokatą w BGŻOptima

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rekordowo niskie stopy procentowe na antypodach

Sierpniowe posiedzenie Banku Rezerw Australii przyniosło obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa w Australii wynosić będzie 2,5%. O godzinie 6:30 czasu polskiego, RBA przedstawił decyzję ws.

Komentarze rynkowe 0 Comments

FED: Patrzmy na dane

Wbrew temu co można sądzić, polityka Bena Bernanke jest dość przemyślana. Szef FED zdaje sobie sprawę, że operacja wychodzenia z programu QE3 będzie o wiele bardziej trudniejsza, niż jego wprowadzenie.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane w USA

Odczyt PKB nie pozostawia miejsca na interpretację. Wzrost o 0,2 procent w I kwartale wskazuje na mocną zadyszkę gospodarki. Właściwie wszystkie składowe wypadł słaba – inwestycje, eksport i aktywność konsumentów.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Większość polskich firm wprowadza automatyczne rozwiązania związane z jakością obsługi klienta

Rośnie rynek rozwiązań do automatycznej obsługi klienta. Jej jakość to jeden z czynników, który decyduje o lojalności klientów, dlatego w Polsce 68 proc. przedsiębiorstw rozważa wprowadzenie w najbliższym czasie automatycznych rozwiązań w tym zakresie. Wszystko po to,

Komentarze rynkowe 0 Comments

Pod dyktando danych makro i Chin

W USA wtorek na Wall Street już przed sesją zapowiadał się na dobry dla byków. W Europie indeksy szybko rosły, a z Chin dochodziły dobre informacje. Rano odbyła się konferencja

Komentarze rynkowe 0 Comments

Obniżona poprzeczka

W środę trzy wydarzenia przyciągają uwagę: raport ADP oraz decyzje w sprawie stóp procentowych w Kanadzie i Polsce. Oczekiwania rynkowe są silnie zbieżne w każdym przypadku, a zatem poprzeczka dla

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź