Poranny komentarz walutowy – Chińskie problemy australijczyka
Dzisiejszy poranek przynosi niemiłe zaskoczenie w postaci potężnej wyprzedaży na giełdzie w Chinach, co spowodowane informacjami, iż nisko oprocentowane obligacje nie będą dłużej mogły być używane jako zastaw pod krótkoterminowe pożyczki na tamtejszym rynku. Wraz z gorszymi danymi z australijskiej gospodarki doprowadziło to do kontynuacji wyprzedaży australijskiej waluty, która znalazła się dziś na czteroletnich minimach.
Przecena australijskiej waluty wynika także ze słabego odczytu indeksu zaufania biznesu, który publikowany jest przez australijski bank centralny. Dzisiejszy odczyt wyniósł 1, co jest wynikiem dużo gorszym od poprzednich publikacji, które w ostatnich miesiącach wynosiły nie mniej niż 4 punkty. Coraz gorsze nastroje związane z australijską gospodarką przekładają się także na kolejne spekulacje dotyczące obniżek stóp procentowych przez RBA w przyszłym roku i działają na niekorzyść dolara australijskiego. Notowania AUDUSD znajdują się obecnie na poziomie 0,8252 i nic nie wskazuje na to, by przynajmniej w najbliższej przyszłości tendencja spadkowa na tamtejszej walucie mogła zostać zatrzymana.
Także na parze USDJPY możemy zaobserwować dość silny ruch spadkowy, który doprowadził jej kurs ponownie poniżej poziomu 120. Na rynku spekuluje się, że wynika to z realizacji zysków dużych graczy, którzy od jakiegoś czasu cały czas utrzymywali długie pozycje w dolarze sprzedając przy tym jena. Nie można wykluczyć, iż po ostatnich fatalnych dla jena tygodniach w najbliższym czasie ujrzymy większą korektę na tej parze wynikającą właśnie ze zwiększonej realizacji zysków przez rynkowych graczy. Pierwsza okazja do pojawienia się mocniejszego ruchu już za tydzień w postaci posiedzenia FOMC.
O poranku stabilny pozostaje polski złoty, który w ślad za euro umacnia się głównie w stosunku do dolara. O godzinie 9:00 za dolara płaciliśmy 3,3695zł, za euro 4,1607zł, za funta brytyjskiego 5,2848zł, a za franka szwajcarskiego 3,4613zł.
Jakub Stasik
XTB
Może to Ci się spodoba
Dane w Niemczech
Odczyty inflacji w Niemczech poniżej oczekiwań i sygnalizujące spadki cen wpisują się w serię danych wzacniających prawdopodobieństwo niestandardowych działań ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Jednak na runku walutowym reakcje są
Zapiski Fed bez przełomu. Cięcia QE będą kontynuowane
Sprawozdanie z posiedzenia Rezerwy Federalnej w styczniu nie daje jednoznacznych wskazówek by kierunek polityki pieniężnej w USA miał ulec zmianie. W Fed nie ma pełnej zgodności odnośnie do dalszych ruchów
Komentarz do rynku złotego
Początek nowego tygodnia na rynku złotego nie przynosi znaczących zmian, a notowania oscylują blisko poziomów z piątkowe zamknięcia. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1877 PLN za euro, 3,0985 PLN
Słaby początek tygodnia na rynku złotego
Końcówka minionego tygodnia nie była łaskawa dla posiadaczy polskiej waluty. Złoty osłabiał się po czwartkowych rozczarowujących danych dotyczących majowej dynamiki sprzedaży detalicznej w Polsce. Doprowadziło to do wyraźnego osłabienia się
Komentarz makro-walutowy
Deflacja w Polsce nadal się pogłębia Od początku lutego na głównej parze walutowej panuje względny spokój, gdyż dzienne wahania są nieporównywalnie mniejsze niż w miało to miejsce w poprzednim miesiącu.
Skutki decyzji SNB nie ograniczają się tylko do CHF
Gdy tworzy się historia rynków finansowych, trudno oczekiwać ograniczenia wpływu do wąskiego segmentu jednej waluty. Decyzja SNB niesie ze sobą szerokie implikacje w postaci nadszarpnięcia zaufania do polityki banków centralnych.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!