Poranny komentarz giełdowy – dobre wyniki amerykańskich spółek
Kontrakt na WIG20 po raz kolejny odbił się od poziomu 2460 pkt. po tym, jak raczej słaba sesja w Azji przełożyła się na nienajlepsze otwarcie w Europie. Amerykańskie spółki publikują niezłe raporty za pierwszy kwartał, ale z drugiej strony naszemu rynkowi nie pomaga kolejny wzrost napięcia na Ukrainie.
Kolejne raporty z Wall Street okazują się być lepsze niż oczekiwano. Po bardzo mocnych sprawozdaniach z Facebooka i Apple, wczoraj lepsze od oczekiwań wyniki podały Microsoft, Amazon oraz Visa. Ta pierwsza spółka ma od niedawna nowego prezesa, który ma nadrobić stracony przez Microsoft czas w sektorze mobilnym. To, czy ta sztuka się powiedzie jest sprawą otwartą, ale póki co Microsoft zaraportował wzrost przychodów ze sprzedaży oprogramowania odbiorcom korporacyjnym i większy od oczekiwań zysk netto. Dobre wyniki spółek z Wall Street sprawiły, że po ostatnim cofnięciu amerykańskich indeksów nie ma już niemal śladu i są one znów blisko maksimów.
To, co psuje nastroje inwestorom to ciągnący się konflikt na Ukrainie. Wczoraj po sesji cena akcji Visy tąpnęła, mimo iż spółka podała niezłe wyniki. Jednocześnie jednak przekazała, iż ryzyko sankcji na Rosję szkodzi jej biznesowi w tym kraju. Gorąca atmosfera na Ukrainie – rosyjskie ćwiczenia i akcja wyparcia separatystów przez ukraińską armię, nie sprzyjają oczywiście także notowaniom GPW, dlatego trudno się dziwić, iż po nienajlepszej sesji w Azji piątek zaczynamy od spadków.
Takie nastroje mogą utrzymać się do końca sesji, gdyż w kalendarzu nie ma publikacji, które mogłyby istotniej wpłynąć na rynek. W Wielkiej Brytanii poznamy dane o sprzedaży detalicznej (10:30), ale będą one miały większe znaczenie dla funta niż dla rynku akcji. Publikacje z USA: PMI usług i wskaźnik nastrojów UoM też mają drugorzędne znaczenie. Przed sesją w USA wyniki kwartalne poda Ford. O godzinie 9:22 kontrakt na WIG20 kwotowany był na poziomie 2419 pkt.
dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Może to Ci się spodoba
Dane w USA
Odczyt PKB nie pozostawia miejsca na interpretację. Wzrost o 0,2 procent w I kwartale wskazuje na mocną zadyszkę gospodarki. Właściwie wszystkie składowe wypadł słaba – inwestycje, eksport i aktywność konsumentów.
Złoty wyhamował spadki, inwestorzy czekają na FED
Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi kontynuację wczorajszej, lokalnej stabilizacji na parach związanych z polską walutą. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1400 PLN za euro, 3,0573 PLN wobec
Optymizm może zostać przetestowany
Wtorkowe notowania przyniosły na wielu rynkach nadzieję na poprawę sytuacji. Silne zwyżki nie miały jednak mocnego uzasadnienia fundamentalnego i należy je traktować na razie jedynie w kategoriach odreagowania niedawnych spadków.
GPW nadal bardzo słaba
W USA wtorkowe kalendarium było praktycznie puste. Jedynie w nocy w Chinach zostały opublikowane dane o czerwcowej inflacji. W maju wyniosła 2,1 proc. r/r – w czerwcu 2,7 proc. Inwestorzy
Będzie skup obligacji, będzie hossa?
Pierwsza część środowej sesja na warszawskim parkiecie stała pod znakiem niewielkich wahań indeksów, ale też zmagań WIG20 i mWIG40 o utrzymanie się nad kreską. Lepiej wychodziło to wskaźnikowi największych spółek.
Ukraina winduje ceny towarów
W centrum uwagi: • Mocny początek tygodnia na rynkach pszenicy i kukurydzy • Wzrost awersji do ryzyka – złoto w górę • Ropa WTI na 5-miesięcznym maksimum Piątkowa sesja na
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!