Polska na 10 miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie

Polska na 10 miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie

Firma CBRE ogłosiła dziś na dorocznych targach nieruchomości MIPIM w Cannes wyniki Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości.

W Europie priorytetem dla inwestorów jest poszukiwanie najbardziej opłacalnych stóp kapitalizacji, z tego względu dywersyfikują swoją strategię i przesuwają się w górę krzywej ryzyka. Przyjęte przez inwestorów strategie dywersyfikacji doprowadziły do wzrostu zainteresowania alternatywnymi nieruchomościami. W ciągu dwóch ostatnich lat, odnotowano duży wzrost zainteresowania restrukturyzacją zadłużenia nieruchomości, która wyniosła 49 miliardów euro w 2014 roku (w porównaniu do 10 miliardów euro w roku 2012). W 2015 r. 27% respondentów zadeklarowało zainteresowanie obiektami mieszkaniowymi dla studentów, nieruchomościami z sektora rozrywki i opieki zdrowotnej (17%) oraz domy dla seniorów (15%). Są to nowe trendy, nie obecne jeszcze w Polsce, choć w niedługim czasie mogą się pojawić również w naszym regionie.

Dla inwestorów, najbardziej atrakcyjnym sektorem pozostaje jednak sektor biurowy, a w szczególności budynki typu prime. W nachodzących miesiącach oczekiwane jest, że blisko połowa aktywności zakupowych będzie dotyczyła obiektów tego typu. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się również obiekty przemysłowe i magazynowe, których dostępność jest mniejsza niż możliwości inwestycyjne, co wskazuje na duży popyt w tym sektorze i możliwość dalszej kompresji stóp kapitalizacji.

Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania inwestorów, wzrost wartości kapitału zauważalny w ostatnich latach, naturalnym jest, że dostęp do konkurencyjnych cenowo portfeli nieruchomości jest dzisiaj najważniejszym wyzwaniem dla inwestorów. Prawie wszyscy badani (91%) wskazali dostępność aktywów”, „ceny aktywów oraz „konkurencję ze strony innych inwestorów”, jako najtrudniejsze i najbardziej blokujące czynniki.

W związku z tym, inwestorzy coraz chętniej przypatrują się obiektom drugiej klasy, inwestycjom oportunistycznym, gdzie istotnym elementem inwestycji będzie wartość dodana. 10% więcej niż 2014 r. inwestorów zgłasza zainteresowanie właśnie takimi projektami.

Mike Atwell – Senior Dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE, powiedział:

„W tym roku liczba deklaracji odnośnie lokowania inwestycji w Polsce i w krajach regionu CEE nieco spadła. Jest to odzwierciedleniem ogólnej sytuacji w regionie na którą rzutuje niestety sytuacja polityczno-ekonomiczna w Rosji i na Ukrainie. Nadal jednak Warszawa jest wśród dziesięciu najbardziej popularnych rynków, na których poszukuje się możliwości inwestycyjnych i nie przewidujemy załamania. Napływ kapitału do Polski jest nadal duży i trendy obserwowane na Zachodzie Europy widać również w naszym regionie. Rozwój strategii inwestycyjnych prowadzi do zróżnicowania i otworzenia się na nowe rynki oraz sektory. Oczywiście, nadal możemy obserwować zainteresowanie najlepszymi obiektami zlokalizowanym w topowych miejscach. Niemniej jednak coraz częściej brane są pod uwagę miasta regionalne takie jak Kraków i Wrocław czy poza centralne lokalizacje w Warszawie.”

Jako najbardziej atrakcyjny rynek w Europie, 31% respondentów wskazało Wielką Brytanię. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Niemcy oraz Hiszpania – wskazane przez 15% badanych. Największą nowością było wskazanie Francji przez 10% inwestorów, jako najbardziej atrakcyjnego rynku w regionie EMEA (w roku 2014 – 5% wskazań), zwiększyło się również zainteresowanie rynkiem włoskim, wskazanym przez 6% badanych (w roku 2014 – 4%). Obydwa kraje, odnotowały znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnim kwartale 2014 roku, co sugeruje, że zainteresowanie tymi rynkami będzie się utrzymywać.

Wśród miast pozycję lidera utrzymuje Londyn, Madryt, Paryż i Mediolan. Jako bardzo atrakcyjne miejsce do inwestycji, 14% inwestorów wskazało główne niemieckie miasta.

Richard Barkham, Główny Ekonomista CBRE, dodaje:

„Pomimo tego, że ceny nieruchomości w Europie są zdecydowanie wyższe niż kilka lat temu, wciąż jest ona postrzegana jako silny i atrakcyjny rynek. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rozdźwięk pomiędzy wysokością stóp kapitalizacji oraz oprocentowaniem obligacji. W porównaniu do innych regionów, Europa pozostaje miejscem oferującym najlepsze warunki do inwestowania.”

CBRE

Previous Słowa Draghiego osłabiają euro
Next G4 FX: jak ważne jest EUR/USD 1,05?

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Jest szansa, że Polacy zaczną masowo inwestować w nieruchomości komercyjne

Coraz bliżej utworzenia na polskim rynku REIT-ów, czyli funduszy lub spółek inwestujących w nieruchomości komercyjne. Umożliwia on inwestowanie zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i indywidualnym nawet niewielkich kwot. Trwają prace nad stroną prawną

Nieruchomości 0 Comments

Do czego odnosi się prawo pierwokupu?

W branży deweloperskiej istnieje tzw. prawo pierwokupu, które uważane jest jako przywilej. Oznacza prawo oglądania i kupowania mieszkania przed innymi chętnymi. Jak działa ten przepis? Kiedy musi zostać zastosowane? Na

Nieruchomości 0 Comments

Coraz ciekawsze osiedla w ofercie deweloperów

Konkurencja pomiędzy deweloperami sprawia, że coraz częściej przygotowują oni projekty niestandardowe – wyłamujące się z ram nieruchomości mają większe szanse na znalezienie nabywców niż przeciętne, ginące w tłumie innych. W

Finanse osobiste 0 Comments

Przybywa Ukraińców zainteresowanych zakupem mieszkania w Polsce

Cudzoziemcy w Polsce odpowiadają za ok. 7 proc. zakupów mieszkań. Popyt z ich strony rośnie, szczególnie wśród osób przyjeżdżających zza wschodniej granicy. Ukraińcy wyprzedzili pod tym względem Brytyjczyków i Niemców. Część zakupów to

Nieruchomości 1Comments

Chwytaj promocje na ostatnie mieszkania

Analitycy serwisu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili tym razem, jakie promocje mają deweloperzy na ostatnie mieszkania, które zostały w sprzedaży w ukończonych inwestycjach. O ile taniej można je kupić? Polnord oferuje takie

Nieruchomości 0 Comments

Nawet 300 milionów może przepaść w tym roku w „Mieszkaniu dla młodych”

Coraz wolniej ubywa pieniędzy z budżetu programu „Mieszkanie dla młodych”. W efekcie nawet ponad połowa kwot zarezerwowanych na ten rok może przepaść. Zarówno z punktu widzenia beneficjentów, jak i budżetu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź