Polska na 10 miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie
Firma CBRE ogłosiła dziś na dorocznych targach nieruchomości MIPIM w Cannes wyniki Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości.
W Europie priorytetem dla inwestorów jest poszukiwanie najbardziej opłacalnych stóp kapitalizacji, z tego względu dywersyfikują swoją strategię i przesuwają się w górę krzywej ryzyka. Przyjęte przez inwestorów strategie dywersyfikacji doprowadziły do wzrostu zainteresowania alternatywnymi nieruchomościami. W ciągu dwóch ostatnich lat, odnotowano duży wzrost zainteresowania restrukturyzacją zadłużenia nieruchomości, która wyniosła 49 miliardów euro w 2014 roku (w porównaniu do 10 miliardów euro w roku 2012). W 2015 r. 27% respondentów zadeklarowało zainteresowanie obiektami mieszkaniowymi dla studentów, nieruchomościami z sektora rozrywki i opieki zdrowotnej (17%) oraz domy dla seniorów (15%). Są to nowe trendy, nie obecne jeszcze w Polsce, choć w niedługim czasie mogą się pojawić również w naszym regionie.
Dla inwestorów, najbardziej atrakcyjnym sektorem pozostaje jednak sektor biurowy, a w szczególności budynki typu prime. W nachodzących miesiącach oczekiwane jest, że blisko połowa aktywności zakupowych będzie dotyczyła obiektów tego typu. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się również obiekty przemysłowe i magazynowe, których dostępność jest mniejsza niż możliwości inwestycyjne, co wskazuje na duży popyt w tym sektorze i możliwość dalszej kompresji stóp kapitalizacji.
Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania inwestorów, wzrost wartości kapitału zauważalny w ostatnich latach, naturalnym jest, że dostęp do konkurencyjnych cenowo portfeli nieruchomości jest dzisiaj najważniejszym wyzwaniem dla inwestorów. Prawie wszyscy badani (91%) wskazali dostępność aktywów”, „ceny aktywów oraz „konkurencję ze strony innych inwestorów”, jako najtrudniejsze i najbardziej blokujące czynniki.
W związku z tym, inwestorzy coraz chętniej przypatrują się obiektom drugiej klasy, inwestycjom oportunistycznym, gdzie istotnym elementem inwestycji będzie wartość dodana. 10% więcej niż 2014 r. inwestorów zgłasza zainteresowanie właśnie takimi projektami.
Mike Atwell – Senior Dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE, powiedział:
„W tym roku liczba deklaracji odnośnie lokowania inwestycji w Polsce i w krajach regionu CEE nieco spadła. Jest to odzwierciedleniem ogólnej sytuacji w regionie na którą rzutuje niestety sytuacja polityczno-ekonomiczna w Rosji i na Ukrainie. Nadal jednak Warszawa jest wśród dziesięciu najbardziej popularnych rynków, na których poszukuje się możliwości inwestycyjnych i nie przewidujemy załamania. Napływ kapitału do Polski jest nadal duży i trendy obserwowane na Zachodzie Europy widać również w naszym regionie. Rozwój strategii inwestycyjnych prowadzi do zróżnicowania i otworzenia się na nowe rynki oraz sektory. Oczywiście, nadal możemy obserwować zainteresowanie najlepszymi obiektami zlokalizowanym w topowych miejscach. Niemniej jednak coraz częściej brane są pod uwagę miasta regionalne takie jak Kraków i Wrocław czy poza centralne lokalizacje w Warszawie.”
Jako najbardziej atrakcyjny rynek w Europie, 31% respondentów wskazało Wielką Brytanię. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Niemcy oraz Hiszpania – wskazane przez 15% badanych. Największą nowością było wskazanie Francji przez 10% inwestorów, jako najbardziej atrakcyjnego rynku w regionie EMEA (w roku 2014 – 5% wskazań), zwiększyło się również zainteresowanie rynkiem włoskim, wskazanym przez 6% badanych (w roku 2014 – 4%). Obydwa kraje, odnotowały znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnim kwartale 2014 roku, co sugeruje, że zainteresowanie tymi rynkami będzie się utrzymywać.
Wśród miast pozycję lidera utrzymuje Londyn, Madryt, Paryż i Mediolan. Jako bardzo atrakcyjne miejsce do inwestycji, 14% inwestorów wskazało główne niemieckie miasta.
Richard Barkham, Główny Ekonomista CBRE, dodaje:
„Pomimo tego, że ceny nieruchomości w Europie są zdecydowanie wyższe niż kilka lat temu, wciąż jest ona postrzegana jako silny i atrakcyjny rynek. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rozdźwięk pomiędzy wysokością stóp kapitalizacji oraz oprocentowaniem obligacji. W porównaniu do innych regionów, Europa pozostaje miejscem oferującym najlepsze warunki do inwestowania.”
CBRE
Może to Ci się spodoba
W stolicy taniej u dewelopera niż na rynku wtórnym?
Analitycy rynkowi nie prognozują dużych zmian w cenach lokali mieszkalnych w Warszawie. Decydując się na zakup własnego M warto natomiast porównać ceny mieszkań na rynku pierwotnym z tymi na rynku
W każdej chwili deweloperzy mogą zacząć budowę 36 tysięcy mieszkań
Deweloperzy nie zwalniają tempa. Najnowsze dane pokazują ponad 10-proc. wzrost liczby rozpoczynanych budów i ponad dwukrotny wzrost liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę. Wzrost skali działalności to odpowiedź na rekordowo niskie
Nowe mieszkania idą jak świeże bułki
Na zakup mieszkań od deweloperów decydują się osoby korzystające z nisko oprocentowanych kredytów i rządowych dopłat oraz nabywcy gotówkowi, którzy chcą zarobić więcej niż na lokatach. Jeśli planujemy kupić mieszkanie
Na czym polega najem okazjonalny?
Od 2009 roku w kraju funkcjonuje tzn. najem okazjonalny. Jest trochę inny od tradycyjnego i daje większą ochronę dla właścicieli nieruchomości. Czym jest najem okazjonalny? Dlaczego warto z niego skorzystać?
Czy dopłaty do mieszkań przyspieszą decyzje o ślubie?
Jak wynika z badań Uniwersytetu Łódzkiego, 70% par decyduje się na wspólne zamieszkanie bez ślubu. Sytuacji nie zmienia także program Mieszkanie dla Młodych, który podobnie jak „Rodzina na Swoim” nie
Co może zastąpić przydomowy ogród?
Podczas zakupu mieszkania alternatywą dla ogrodu może być balkon lub loggia. Coraz częściej są one idealną namiastką ogrodu dla ludzi mieszkających w dużych miastach. Różnice pomiędzy balkonem, loggią i tarasem
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!