Podstawowe informacje o funduszach inwestycyjnych
Fundusz inwestycyjny jest formą zbiorowego lokowania środków pieniężnych w celu osiągania zysków. Zgodnie z zasadą „w grupie siła”, inwestorzy mogą dzięki nowoczesnym instrumentom pomnażać swoje oszczędności. Fundusze inwestycyjne są dzisiaj doskonałą alternatywą dla kont oszczędnościowych czy lokat terminowych.
Popularność funduszy inwestycyjnych
W Polsce inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie jest jeszcze tak popularne, jak na przykład za naszą zachodnią granicą czy w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dlatego, że Polacy nadal obawiają się lokować swoje pieniądze, mając świadomość istnienia ryzyka ich utraty.
Z drugiej strony należy jednak zdać sobie sprawę, że fundusze inwestycyjne dają szansę na naprawdę spory zarobek. Generowane mogą być w tym przypadku znacznie większe zyski, niż inwestując w lokatę czy konto oszczędnościowe.
Działanie funduszy inwestycyjnych
Majątek funduszu inwestycyjnego jest zbiorem środków finansowych różnych inwestorów. Są one inwestowane w aktywa, takie jak papiery wartościowe, ale też inne instrumenty rynku pieniężnego i prawa majątkowe, w tym w surowce.
Z kapitału inwestora nabywane są jednostki uczestnictwa w poszczególnych funduszach. Dzięki temu tworzy się cały portfel inwestycyjny, a ryzyko utraty kapitału zostaje minimalizowane.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych
Fundusze inwestycyjne dzielą się na te według zawartości portfela, czyli pieniężne, dłużne, mieszane oraz akcyjne. Można je także podzielić według form uczestnictwa, na otwarte i zamknięte.
Przed rozpoczęciem inwestowania warto dobrze zweryfikować charakterystykę poszczególnych instrumentów. Okazuje się, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne może być dobrane odpowiednio do oczekiwań, ale i możliwości inwestora. Inwestor musi wziąć pod uwagę ryzyko inwestycyjne, czas trwania inwestycji czy kwotę, jaką musi w tym celu „zamrozić”.
Główne zasady inwestowania
Każdy inwestor musi zdawać sobie sprawę, że im wyższy oczekiwany zysk, tym większe jest ponoszone ryzyko.
Fundusze inwestycyjne trzeba dobrze poznać. Nie zawsze wystarczy wnieść kapitał. Początkujący inwestorzy, którzy korzystają z usług doradców inwestycyjnych, również powinni orientować się w kwestii mechanizmów funkcjonowania poszczególnych instrumentów.
W fundusze inwestycyjne powinny inwestować osoby, które nie boją się podjąć ryzyka. Złym doradcą jest jednak impulsywne działanie. Co ciekawe, znacznie lepsze wyniki inwestycyjne osiągają w tym zakresie kobiety. Biorąc pod uwagę fundusze inwestycyjne, to właśnie panie wykazują o wiele więcej rozsądku i opanowania.
Alternatywy
Warto wiedzieć, że w fundusze inwestycyjne może inwestować tak naprawdę każdy. Koszty jednostek uczestnictwa to nawet 50 złotych.
Ci, którzy obawiają się ryzyka utraty części albo całości kapitału, mogą inwestować w produkty połączone. To na przykład lokata z funduszem inwestycyjnym. Wtedy środki dzielone są na dwie części. Jedna lokowana jest w agresywny fundusz, druga w bezpieczną lokatę. W razie niepowodzenia inwestor straci tylko połowę swoich oszczędności.
Może to Ci się spodoba
Perspektywa wzrostu cen złota i srebra odległa. Alternatywą inwestycyjną mogą się stać diamenty
Polacy coraz chętniej inwestują w kruszce. Ich sprzedaż zwykle wzrasta, gdy rośnie napięcie w kraju lub na arenie międzynarodowej – mówi Bartłomiej Knichnicki z Mennicy Skarbowej. Ceny złota i srebra w ostatnich latach mocno spadły.
W przyszłym roku ruszy giełda EraCoinów. Pierwsza polska kryptowaluta niedługo zostanie zaprezentowana w USA
EraCoiny to pierwsza na świecie kryptowaluta, która ma być prosta w obsłudze, a jej pozyskanie tańsze i łatwiejsze niż w przypadku innych wirtualnych walut. Aplikacja sama naliczy walutę, a następnie wymieni ją na
Łódzkie przyciąga coraz więcej inwestorów
W Łodzi działa obecnie 66 centrów usług wspólnych dla biznesu, które zapewniają ponad 16 tys. miejsc pracy. W ostatnich latach miasto wyrosło na jeden z największych ośrodków outsourcingowych. Chętnie inwestują tu również
Tysiąc miejsc pracy powstanie w okolicach Szczecina
Ponad 130 tys. mkw. powierzchni magazynowej powstanie w Gryfinie w Zachodniopomorskiem na potrzeby Zalando. Magazyn od połowy przyszłego roku będzie obsługiwać rynki polski, niemiecki i skandynawski popularnej platformy odzieżowej. Jego obsługą logistyczna zajmie
Rosnący handel między Azją a Europą gigantyczną szansą dla Polski i krajowej branży logistycznej
Polska może się stać rynkiem pośredniczącym w wymianie handlowej między Azją a Europą. Wszystko dzięki koncepcji jedwabnego szlaku 2.0, wdrażanej przez chińskie władze, który ma biec przez nasz kraj. Już dziś wymiana dynamicznie
Coraz więcej procesów w centrach usług wspólnych będą wykonywać maszyny
W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu postępuje automatyzacja prostych procesów księgowo-finansowych. Rośnie też zapotrzebowanie na wysokospecjalistyczną wiedzę z zakresu compliance oraz znajomości lokalnych regulacji i uwarunkowań prawnych. Polska przyciąga kolejne inwestycje z sektora BPO i SSC,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!