Platyna najtańsza od 2009 roku – raport surowcowy

Platyna najtańsza od 2009 roku – raport surowcowy

Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach surowcowych kolejnym spadkiem indeksu CRB – w poniedziałek notowania tego indeksu zniżkowały o 0,28%, kończąc sesję na poziomie 210,12 pkt. W górę odbiła cena ropy WTI, jednak już europejska ropa Brent została przeceniona, podobnie jak większość metali i spora część towarów rolnych.

Złoto: spadki w oczekiwaniu na Fed

Wraz ze zbliżającym się posiedzeniem Fed i zaplanowanym na środę komunikatem po tym wydarzeniu, sytuacja na rynku amerykańskiego dolara robi się coraz bardziej napięta. Obecnie kurs EUR/USD odbija delikatnie w górę, jednak amerykańska waluta pozostaje silna, co ma niebagatelny wpływ na notowania metali szlachetnych.

Cena złota znajduje się pod presją podaży już od wielu miesięcy. Po parotygodniowym odbiciu w górę na początku tego roku, luty i marzec przynoszą zniżkę cen tego surowca. Obecnie notowania złota oscylują w okolicach 1150 USD za uncję, a więc relatywnie niedaleko lokalnego minimum z listopada ub.r. (1131 USD za uncję). Wyprzedaż kruszcu wiąże się silnie ze wzrostem wartości dolara – i w związku z tym, z oczekiwaniami dotyczącymi komunikatu Rezerwy Federalnej.

Na rynku oczekiwane jest odniesienie w tym komunikacie do możliwego terminu podwyżki stóp procentowych w USA – ze względu na dobre dane makro w Stanach Zjednoczonych, takiego działania nie można wykluczyć już w połowie tego roku. Im bardziej rychła wydaje się podwyżka, tym gorzej dla złota, ponieważ posiadanie tego surowca nie wiąże się z otrzymywaniem odsetek i może stać się dla inwestorów jeszcze mniej atrakcyjne.

Ponadto, złoto ma opinię „bezpiecznej przystani” na rynkach finansowych. W obliczu dobrych danych makro inwestorzy na ogół się od niego odwracają, poszukując lepszych stóp zwrotu z inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa.

1

Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

Cena platyny w okolicach 1100 USD za uncję

Dynamiczny zjazd w dół miał miejsce ostatnio także na wykresie platyny. Notowania tego kruszcu dzisiaj rano testują okolice 1100 USD jako techniczne wsparcie. Tym samym, platyna notowana jest z ponad 50-dolarowym dyskontem względem złota – to największa taka różnica od marca 2013 r.

Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, że platyna jest obecnie najtańsza od lipca 2009 r. – a więc już od niemal 6 lat. Notowania tego surowca są zresztą w niekorzystnej sytuacji technicznej – w pobliżu obecnych cen nie znajduje się żadne istotne wsparcie, które mogłoby zatrzymać stronę podażową. To podkreśla słabość cen platyny względem złota i zwiększa szanse na poszerzenie luki pomiędzy notowaniami obu tych kruszców.

2

Wykres 2. Notowania platyny – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Bank Zachodni WBK nagrodzony Gwiazdą Jakości 2015
Next Draghi funduje wzrosty na giełdach

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Marcowy skok importu miedzi do Chin – raport surowcowy

W piątek na rynkach surowcowych pojawiło się sporo koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wzrosły o niecałe pół procenta do poziomu 217,12 pkt., co wynikało przede wszystkim ze wzrostu cen ropy

Analizy surowców 0 Comments

Stabilizacja cen ropy naftowej WTI – raport surowcowy

Po spadkowym rozpoczęciu tygodnia na rynkach towarowych, środowa sesja przyniosła w końcu przewagę koloru zielonego. Notowania indeksu CRB wczoraj wzrosły o niemal pół procenta, odbijając w górę do poziomu 239,89

Analizy surowców 0 Comments

Dobre nastroje na rynku ropy naftowej

Notowania ropy naftowej w tym tygodniu cechują się dużą zmiennością. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy od wielu tygodni przewagę ma strona popytowa. O ile jeszcze tydzień temu

Analizy surowców 0 Comments

Złoto wciąż w konsolidacji – raport surowcowy

Notowania surowcowego indeksu CRB wczoraj zanotowały spadek o 0,25% do poziomu 312,01 pkt. Tym samym, ruch ten wpisuje się w konsolidację, jaką obserwujemy na wykresie tego indeksu od około tygodnia.

Analizy surowców 0 Comments

Sesja z niską zmiennością

Wykres dzienny złota przybiera formę krótkoterminowej konsolidacji. Od dziesięciu sesji cena porusza się przede wszystkim w wąskim zakresie 1450-1480$. Obszar ten jest powyżej linii kinjun sen, co może sugerować kontynuację

Analizy surowców 0 Comments

Szansa na porozumienie ws. irańskiego programu atomowego – raport surowcowy

Ubiegły tydzień na rynkach surowcowych zakończył się mocnym akcentem spadkowym. W piątek notowania indeksu CRB spadły o 1,84% do poziomu 210,70 pkt. Zniżkowały ceny surowców energetycznych, a także większości towarów

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź